• Polecane strony
  • Indywidualnie dobrane zalecenia nawozowe dla łąk i pastwisk dla koni

Pracownia Permakultury

Najlepsza w Polsce strona o permakulturze, nawożeniu i lesnych ogrodach!

  • Reklama i współpraca
  • Polityka komentarzy
  • O mnie
  • O blogu
  • Kontakt
  • Polecane strony

Permakultura i ściółki, czyli jak robić, żeby się nie narobić.

Wrzesień 28, 2009 by Permakulturnik 19 komentarzy


Jedna z permakulturowych zasad głosi: minimum wysiłku maksimum efektu. Do tej filozofii doskonale wpisują się ściółki.
Jak odżywić glebę, zwiększyć poziom materii organicznej, zmienić/ dostosować pH i zniszczyć lub zapobiec wzrostowi ?chwastów?, ograniczyć wyparowanie wody z gleby?
Można by stosować różne skomplikowane, nieprzyjazne, dla środowiska techniki, ale po co, gdy te wszystkie cele można osiągnąć przy pomocy ściółkowania?

Oto lista materiałów, które mogą być stosowane na ściółki:
1.Kora
2.Słoma
3.Wodorosty
4.Trzcina
5.Karton
6.Gazety
7.Papier
8.Liście
9.Resztki roślin (kolby od kukurydzy, łęty od pomidorów itp.)
10.Dobrze przegniły obornik
11.Prawie dojrzały kompost
12.Trociny
13.Zrębki drewna

Należy wiedzieć, że ściółka ściółce nie równa, i tak np. inny efekt uzyskamy stosując korę, a inny efekt wykorzystując słomę.
Jak widać materiałów, które można użyć na ściółkę nie brakuje, powodów dla których należy ściółkować również.

Rozwinę temat odżywiania gleby.
Każda ściółka organiczna po jakimś czasie rozłoży się. W międzyczasie stanowić będzie pokarm dla makro i mikroorganizmów, które z czasem ?uwolnią? żyzność każdej gleby. Warto zauważyć,że ściółki o wysokim stosunku węgla do azotu (powyżej 30 :1) Rozkładają się dość długo, proces ten zachodzi głównie przy udziale grzybów(bakterie preferują materiały łatwiej strawne-zawierające dużo azotu). Dzięki tego typu ściółkom zmieniamy stosunek bakterii do grzybów w glebie na korzyść tych drugich.
Co jest ważne rośliny wieloletnie(drzewa owocowe, krzewy owocowe) z reguły wolą glebę zdominowaną przez grzyby. Jest to logiczne, gdy zrozumie się pochodzenie przodków naszych drzew i krzewów owocowych( głównie las).
Podkreślę jeszcze raz. Permakultura to działanie zgodnie z naturą a nie walczenie z nią. To się po prostu opłaca, każdemu z partnerów.

Aktualizacja 1:

Ściółkowanie to zabieg polegający na przykryciu górnej warstwy gleby jakimś materiałem. Może to być materiał pochodzenia organicznego (wszystkie ww wymienione) lub ściółka nieorganiczna – czyli np. czarna folia, dywan.

Tylko ściółki organiczne poprawiają żyzność gleby.

RelatedPost

Jak w permakulturowy sposób ulepszyć przydomowy ...
Czy można przeżyć 2 tygodnie pod ziemią?
Jak zagospodarować nieużytki – pierwszy ro...
Jak ograniczyć koszty nawożenia potasem?

Filed Under: Uncategorized Tagged With: gleba, ochrona przed erozją, ściółka

Comments

  1. Anonymous says

    Luty 7, 2010 at 4:58 pm

    Jeśli chodzi o ściółkowanie to znakomitym materiałem ( zwłaszcza pod krzewy ) jest niewymieniona świeżo skoszona trawa( może być zmulczowana ). Natomiast niewskazane są gazety , mogą zawierać substancje toksyczne .
    Cedric

    Odpowiedz
  2. Wojciech Majda says

    Luty 7, 2010 at 5:52 pm

    Wg mojej wiedzy, już od dłuższego czasu nie stosuje się w gazetach ołowiu, więc nie stanowią niebezpieczeństwa. Te błyszczące gazety są po prostu pokryte warstwą wosku, który sprawia, że co najwyżej wolniej się rozkładają.

    Odpowiedz
  3. k says

    Luty 24, 2010 at 8:04 pm

    moze to glupie pytanie ale,
    Co to jest ściółkowaine?
    W artykule o tym ani slowa, dowiedzialem sie z czego ale nie jak.

    Odpowiedz
  4. Wojciech Majda says

    Luty 24, 2010 at 9:04 pm

    Racja:) Zaraz uaktualnię artykuł.

    Odpowiedz
  5. jako says

    Luty 25, 2010 at 9:21 am

    Mam do dyspozycji (dokładnie to nie ja, ale uprośćmy sprawę) sporo różnych wiór i trocin.
    Czy lepsze są wióry (grubsze) czy trociny (mniejsze) – jaki rozmiar jest optymalny?
    Słyszałem że trociny z niektórych gatunków (nie wiem jakich) nie za dobrze się nadają, np na dosypanie do kompostu. Czy to oznacza że będą niedobre również na ściółkowanie?
    Słyszałem, że niektórzy nie chcą ściółkować trocinami, bo wiatr je rozwiewa np. na działce i jest 'bałagan' a w skrajnej sytuacji może to nawet powodować konflikt z sąsiadem. Jak zapobiec rozwiewaniu takiej trocinowej ściółki?
    Czy może warto ją jakoś wcześniej 'zaprawić' grzybami by się szybciej rozkładała?

    Podsumowując: jak najlepiej zagospodarować trociny?

    Odpowiedz
    • Znawca says

      Marzec 30, 2019 at 2:12 pm

      Wymieszaj to z uprawną ziemią, lub torfem. zależ czym „karmisz rośliny”.

      Odpowiedz
  6. Wojciech Majda says

    Luty 25, 2010 at 11:14 am

    Jeżeli ma się trociny, to warto je przykryć warstwą innego materiału- np słomy, czy kory – w ten sposób nie będą zaśmiecać działki. Odpowiadając na Twoje pytanie, czy lepsze są wióry, czy trociny. Lepsze zwykle są wióry, gdyż trociny gdy są mokre mogą łatwo się ubić, co wytworzy nieprzepuszczalną dla powietrza warstwę. W takiej sytuacji powstanie alkohol, który dalej będzie szkodził zdrowiu roślin. Poznać to można po zapachu – taki "skisły",kwaśny i nieprzyjemny.
    Zwykle powyżej 5 cm trocin może powodować taki efekt.
    Resztę odpowiedzi, później:)

    Odpowiedz
  7. Wojciech Majda says

    Luty 25, 2010 at 3:13 pm

    … Niektóre trociny rzeczywiście się nie nadają. Z dwóch powodów. Całkowicie nieodpowiednie są trociny ze stolarni, gdzie używa się impregnowanego drewna. Składnikami tych impregnatów jest:chrom, kadm, miedź, ołów – wszystko w dawkach mocno odbiegających od bezpiecznych.

    Trociny są bardzo dobrym materiałem dającym dużo węgla w toalecie kompostowej.

    Niektóre trociny zawierają substancje, które spowalniają wzrost niektórych roślin. Wióry, które są większe są pod tym względem lepsze, gdyż te substancje wydzielane są bardzo powoli, więc w mniejszym stopniu są ws tanie zaszkodzić.

    Dobrym pomysłem na wykorzystanie trocin jest dodanie ich do obornika i przekompostowanie ich. Można ciepło uzyskać, no i kompost pod koniec.

    Odpowiedz
  8. Kristin says

    Maj 6, 2014 at 4:21 pm

    Dzień dobry jestem świeżak w temacie i mam kilka pytań… mam działeczkę na której mam dużo pieńków tzn. że mogę je przykryć trocinami żeby „wyginęły”? Pani sąsiadka mówi żeby podcinać gałęzie jabłonek stare i suche, te drzewka są zdziczałe. W książce Fukuoki czytałam że tego nie robił… zamierzam obłożyć je kartonami dookoła i przysypać słomą czy ok? w ogóle na działce mam mnóstwo dzikiej trawy musiałam ją skosić dużo chwastów też było… mam sporo pracy ale wciąga 🙂 mam też duuużo ślimaków oj i pędraków… czy powinnam je pozbierać zanim wyściółkuję wszystko? Gratuluję bloga czytam czytami się podpieram ciągle… dziękuję i pozdrawiam 🙂

    Odpowiedz
    • Permakulturnik says

      Maj 7, 2014 at 1:38 am

      Na pewno nie należy zbierać ślimaków przed wysiciółkowaniem. Po pierwsze nie wyzbierasz wszystkich, po drugie pod ściółką i tak Ci się namnożą w kosmicznych ilościach. „Wystarczy” na nie znaleźć skuteczny sposób. Zakup mączkę granitową/bazaltową, popraw glebę, upewnij się, że masz w glebie wystarczającą ilość wapnia (na skalę dziadkową poprzez pomiar ph). Nie będziesz miała problemów ze ślimakami i pewnie też z pędrakami.

      Pieński możesz wykorzystać np. do uprawy grzybów jadalnych… Kup grzybnię, zapewnij cień, postępuj według instrukcji i za kilka-kilkanaście miesięcy będziesz cieszyć się grzybkami, np. shitake.

      Z tego co pamiętam Fukuoka mówił by nie przycinać drzew owocowych jeśli nigdy nie były one przycinane (i nie pamiętam, chyba jeśli nie były szczepione). Jeśli chcesz uzyskać jakieś rozsądnej jakości owoce to musisz je przyciąć (Zwłaszcza jeśli są

      Odpowiedz
  9. Mariola says

    Marzec 4, 2017 at 12:21 pm

    Witajcie. Stałam sie ostatnio szcześliwą posiadaczką kawałka ziemi. Teren jest totalnie zapuszczony, nie był uprawiany od lat. Chciałabym założyć ogród warzywny, posadzić krzewy i drzewa owocowe. Czytam literaturę ale nadal nie jestem pewna co zrobić. Działka pełna jest „chwastów”. Myslałam zeby poprosić rolnika żeby mi przeorał razem z tymi chwastami i rozrzucić koński nawóz. Proszę o poradę.

    Odpowiedz
  10. cedric says

    Listopad 28, 2017 at 2:20 pm

    https://treborok.wordpress.com/20-lat-bez-lopaty-madry-ogrod-zamiatkina/

    Odpowiedz
  11. cedric says

    Listopad 28, 2017 at 2:21 pm

    https://treborok.wordpress.com/zadziwiajacy-ogrod-igora-ladowa/

    Odpowiedz
  12. Andrzej Zielarz says

    Luty 10, 2018 at 12:24 am

    Ja stosuję ściółkowanie wgłębne na poletkach jesienią i zimą. Dla gimnastyki kopię doły na głębokość sztychu szpadla i zasypuję je wszystkimi odpadami organicznymi z gospodarstwa (głównie liśćmi, gałązkami, odpadkami kuchennymi ale bez łętowin pomidorowych i ziemniaczanych). Ubijam to i wsypuję świeży kompost na wierzch. Czekam aż porządnie zmoknie podczas deszczów i zasypuję ziemią uprzednio wykopaną Mam wtedy masę organiczną grubości sztychu łopaty, która gromadzi wilgoć i jest pożywieniem dla mikroorganizmów oraz dżdżownic. Glebę wykopaną przeglądam w poszukiwaniu pędraków i szkodliwych larw oraz gniazd mrówek. Gleba po takich corocznych zabiegach jest bardzo miękka, łatwo się ją kopie, i bardzo żyzna. Doskonale rosną na niej pomidory. Dodatkowo nie muszę w tym czasie chodzić na siłownię, gdyż kopanie i zasypywanie zapewnia mi odpowiednią ilość wysiłku fizycznego. Jedyne używane narzędzie przeze mnie to szpadel i worek na liście i gałęzie. Pozbywam się w ten sposób odpadów i mam czysto, gdyż wiatr nie rozwiewa mi niczego i nie ma żadnych smrodów. I jest to właśnie inna forma zasady minimum wysiłku i maksimum korzyści.

    Odpowiedz
    • Dominik says

      Styczeń 15, 2020 at 8:31 pm

      Witam, minęło już trochę czasu i wobec tego chciałem zapytać czy metoda ściółkowania wgłębnego się sprawdza, czy może wprowadziłeś jakieś zmiany?

      Odpowiedz
  13. Znawca says

    Marzec 30, 2019 at 2:16 pm

    mam sadzonik jeżyny. jak ją sadzić?

    Odpowiedz
  14. Dominik says

    Styczeń 15, 2020 at 8:32 pm

    Witam, minęło już trochę czasu i wobec tego chciałem zapytać czy metoda ściółkowania wgłębnego się sprawdza, czy może wprowadziłeś jakieś zmiany?

    Odpowiedz
  15. Izabela says

    Czerwiec 13, 2020 at 5:33 am

    Witam
    Czym najlepiej ściółkować gdy w ogródku jest plaga ślimaków? Do tej pory miałam korę ale był to raj dla tych szkodników więc pościągałam ją. Po tym zabiegu + po nocnych łapankach działalność ślimaków została ograniczona ale wciąż znajduję po kilka – kilkanaście dziennie i nadgryzione rośliny. Czy w takiej sytuacji ściółkować czy nie? A jeśli tak to czym? Będę wdzięczna za jakąś radę

    Odpowiedz
    • Permakulturnik says

      Czerwiec 13, 2020 at 11:42 am

      Nie testowałem tego osobiście, ale słyszałem, że Charles Dowding z wilgotnego UK, ściółkuje dojrzałym kompostem. Nie korzysta ze zrębek czy trocin właśnie z powodu ślimaków.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wesprzyj Permakulturnika, kup naturalny ekstrakt ze świńskiej tarczycy!

Real Thyroid (Natural desiccated Thyroid)

Wyszukiwarka








Najnowsze komentarze

  • Alberciak o Etyka w projektowaniu permakulturowym
  • cedric o Zazielenić pustynie
  • cedric o Dlaczego Twój kompost jest gówniany?
  • Jo o Etyka w projektowaniu permakulturowym
  • Alberciak o Co można wycisnąć z wody? Czyli jak zarobić na stawie?

Ostatnie wpisy

  • Jaki poziom minerałów (mikro i makroelementów) powinien być w glebie?
  • Dlaczego Twój kompost jest gówniany?
  • Korona, kanibalizm, weganizm lub GMO!
  • Nie takie straszne metale ciężkie… gdy ma się dostatek minerałów w diecie i glebie
  • Czy można przeżyć 2 tygodnie pod ziemią?
  • Wpływ miedzi na rośliny
  • Drogie, słone pyry robią karierę w Holandii

Indywidualnie dobrane zalecenia nawozowe dla pastwisk dla koni

Naturalny Lek na Niedoczynność Tarczycy!

Wpisy na dany temat:

agroleśnictwo akwakultura biologiczna ochrona biurokracja biznes Brix budownictwo desakralizacja dieta ekologia ekonomia energia odnawialna etyka filozofia gildie gleba grzyby historia kompost krowy książki kury leśnictwo leśny ogród nawóz ochrona przed erozją ochrona środowiska ogrodnictwo pastwisko peak oil polikultura projektowanie propaganda pytanie administracyjne recykling rolnictwo rośliny samowystar-czalność woda zasady zdrowa żywność zdrowie zwierzęta ściółka świnie

Archiwum bloga

Copyright © 2021 · Metro Pro Theme on Genesis Framework · WordPress · Log in