Permakultura i zwierzęta cz.1


Kurzy traktor

Jaki zatem jest stosunek permakultury do zwierząt? Czy zwierzęta w systemach permakulturowych są zbędne, a może pełnią kluczową rolę w rolnictwie ekologicznym?

Zwierzęta mogą stanowić dodatkowy plon w wielu systemach rolniczych. Oznacza to, że ich obecność przyczynia się do zwiększenia produktywności danego obszaru. Czasami nawet można wykorzystać naturę zwierząt do tego by ograniczyć ilość energii czy pracy jaką musimy włożyć by uzyskać plon. Wszystko to brzmi bardzo skomplikowanie i teoretycznie. Już zatem podaję konkrety…

Weźmy za przykład kurę.
W naturalnym zachowaniem kury jest min. rozdrapywanie ziemi, szukanie „robaków”.

Tą pierwszą właściwość kury można wykorzystać do oczyszczania grządki, trawnika czy praktycznie każdego terenu z chwastów. Wykorzystując przy tym NATURALNE zachowanie kury. Właściwie to kura nie będzie szczęśliwa gdy nie będzie sobie mogła drapać. Jak tego dokonać?

Wystarczy wybudować kurzy traktor:) Nie, nie jest to traktor w którego zaprzęgnięte jest 10 kur:) Kurzy traktor to duża klatka dla kur nie posiadająca dna. Po co zatem klatka bez dna? Ano po to by kury skupiły:) swoje naturalne zachwianie na konkretnym obszarze, nawiozły je, rozdrapały, oczyściły z pasożytów, chwastów i ich nasion, dany teren. W ciągu kilku dni (zależy to od ilości kur, wielkości chwastów oraz powierzchni naszego przenośnego kurnika) będziemy mieć grządkę gotową do obsiania: oczyszczoną z chwastów, lekko spulchnioną, nawiezioną. Dodatkowo w trakcie tego oczyszczania będą produkowane jajka zdrowsze i o lepszej jakości niż jak byśmy trzymali kury w jednym wybiegu (który wkrótce zmieniłby się w czarny ugór). Wszystko to pozwala przerwać cykl wielu pasożytów (tych kurzych i roślinnych).

Innym sposobem na wykorzystanie kur jest wpuszczenie ich na pastwisko 3 dni po tym jak wcześniej pasły się na nim krowy czy konie. Dlaczego akurat 3 dni? Ponieważ akurat tyle zajmuje wytworzenie się czerwi much i podrośnięcie do optymalnych rozmiarów. Zatem coś co wcześniej stanowiłoby niebezpieczeństwo (w najgorszym wypadku) a dużą niedogodność (w przypadku dobrym) -muchy oraz inne pasożyty zmienia się w plon – źródło cennego białka dla kur. Zmniejsza to również (wraz z odpowiednią rotacją zwierząt) koszty odrobaczania inwentarza oraz koszt paszy dla kur.

Kolejnym przykładem z pastwiska rodem jest wprowadzenie owiec lub kóz na pastwisko gdzie poprzednio pasły się konie lub krowy. Owce lub kozy wyjedzą niedojady(nie zjedzone „niesmaczne” rośliny) oraz pozostawione przez poprzednich bywalców danego pastwiska rośliny rosnące wokół odchodów zwierząt (zwierzęta unikają jedzenia roślin, które rosną pachną lub rosną wokół odchodów swojego gatunku, gdyż w ten sposób unikają zakażenia pasożytami typowymi dla swojego gatunku).

Więcej przykładów oraz „przepis” na to jak projektować produktywne wykorzystywanie zwierzęta w systemie permakulturowym już w następnym wpisie dotyczącym permakultury i zwierząt.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Wikipedii

Proszę zostaw komentarz, jestem ciekaw tego co myślisz, chętnie również odpowiem na Twoje pytanie.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *