Grzyby shitake wyrastajÄ…ce z pniaka. Zwróć uwagÄ™ na biaÅ‚y punkt – to miejsce w które wÅ‚ożono grzybniÄ™ shitake.
Grzybobranie to zazwyczaj bardzo miła chwila spędzona w gronie rodzinnym. Przyjemność psuje jedynie fakt, że w większości polskich lasów, a zwłaszcza tych znajdujących się blisko większych miast, konkurencja wśród grzybiarzy jest bardzo duża. Czyni to pozyskanie większej ilości grzybów nie lada wyzwaniem. W wielu lasach zapał z jakim grzybiarze zbierają grzyby doprowadził do zaniku poszczególnych gatunków grzybów jadalnych. To nie tylko nieprzyjemne dla grzybiarzy, ale również sprawia, że drzewa w lasach nie wchodzą w najwydajniejsze dla nich związki mikoryzowe. O tym co to jest mikoryza i dlaczego jest istotna możesz przeczytać tutaj.
JakÄ… alternatywÄ™ proponuje Polski Instytut Permakultury?
Uprawiaj swoje własne grzyby jadalne.
Jak uprawiać mikoryzowe grzyby jadalne (czyli takie jakie znajdujesz w lesie) w swoim ogrodzie możesz przeczytać w tym poście.
Czy to wszystko? Nie, gdyż istnieje również możliwość uprawy grzybów nie mikoryzowych – saprofitycznych (destruentów). Ta trochÄ™ groźnie brzmiÄ…ca nazwa to nic innego jak okreÅ›lenie grupy grzybów, które zajmujÄ… siÄ™ rozkÅ‚adem materii organicznej. Najbardziej znanym grzybem z tej grupy jest pieczarka dwuzarodnikowa (Agaricus bisporus) znana pod nazwÄ… użytkowÄ… jako pieczarka🙂
Materią organiczną jaką ta pieczarka rozkłada jest obornik koński lub mieszanka słomy i odchodów kurzych. Nazwa pieczarka pochodzi od pieczar (jaskiń) w których na początku rozwijała się hodowla tego popularnego grzyba. Dlaczego akurat w pieczarach? Ponieważ panuje w nich stała, wysoka wilgotność i oraz jednakowa temperatura a warunki te sprzyjają wzrostowi pieczarek.
Następną propozycją jest grzyb pochodzący z Azji wschodniej: shii take (czytaj szitake) ,(Lentinula edodes) zwany bardziej po polsku twardziak. To grzyb będący destruentem pierwszego rzędu drewna. Co to oznacza? Nic innego jak to, że grzyb ten rozkłada świeżo ścięte drzewa, gałęzie, trociny. Wymieniłem przy tej okazji co jest pożywką dla tego grzyba. Zatem shitake można uprawiać na drewnie niemal wszystkich drzew liściastych. Co ważne nie potrzeba do tego wysokiej jakości drewna (czytaj o prostych, długich pniach). Shitake urośnie nawet na poskręcanych, cienkich gałęziach. Pożywką dla shitake mogą być nawet trociny (choć wtedy dają grzyby uważane przez Japończyków za gorszej jakości). Twardziak rośnie tylko na drewnie drzew liściastych.
Wbrew potocznej opinii grzyby nie sÄ… tylko ciężkostrawnym dodatkiem kulinarnym posiadajÄ…cym zerowÄ… wartość odżywczÄ…… KorzyÅ›ci zdrowotne ze spożywania grzybów shitake sÄ… tak duże, że podaje siÄ™ je w Japonii pacjentom podczas chemioterapii. Dlaczego? Ponieważ grzyby shitake zawierajÄ… miÄ™dzy innymi (z ang.) Active Hexose Correlated Compound (AHCC)(nie podejmujÄ™ siÄ™ przetÅ‚umaczenia;) Substancja ta ma nastÄ™pujÄ…ce wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci:
-zwiększa odporność organizmu na bakterie i wirusy między innymi na grypę oraz HIV
-zwiększa naturalną zdolność organizmu do niszczenia komórek nowotworowych
-poprawia tolerancjÄ™ chemioterapii.
Oprócz tego shitake zawierają witaminę D, B1, B2, B12 (cenne źródło dla wegan)
Zatem gdzie najlepiej te grzyby uprawiać na domowe potrzeby? Najlepszym miejscem na uprawÄ™ grzybów jest(trochÄ™ upraszczajÄ…c): wilgotne, wolne od silnych wiatrów, ciemne miejsce. Takie warunki panujÄ… na dnie lasu…
JeÅ›li myÅ›lisz, że te warunki mogÄ… wystÄ…pić w leÅ›nym ogrodzie, nie mylisz siÄ™ – jakiÅ› ciemny kÄ…t w głębi leÅ›nego ogrodu to idealne miejsce do amatorskiej produkcji grzybów.
Wymienione tu dwa gatunki grzybów to tylko ułamek z grzybów, które możemy uprawiać.
PodsumowujÄ…c grzyby saprofityczne stanowiÄ… zatem bardzo ciekawy sposób w jaki można z „odpadów” zupeÅ‚nie niejadalnych dla czÅ‚owieka wytworzyć jedzenie i lekarstwa o niezwykle dobroczynnych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciach zdrowotnych.
WiÄ™cej szczegółów, miÄ™dzy innymi jak konkretnie uprawiać poszczególne gatunki grzybów, jak uprawiać je na skalÄ™ komercyjnÄ…(zgodnie z zasadami perakultury) oraz jak możemy wykorzystać do dalszej produkcji żywnoÅ›ci „przerobiony pniak” (próchno powstaÅ‚e po uprawie shitake)… już wkrótce.
Zdjęcie dzięki uprzejmości Wikipedii
A Ty co o tym myślisz?
Te grzyby szitake są dość drogie, nie mówiąc o ich przetworach. W sumie niezły pomysł na "cash crop" dla rolników nie posiadających kapitału wystarczającego na dochodowe uprawy buraków czy pszenicy (50 ha dla takich upraw to raczej minimum żeby wyżyć).
Tak, na małą skalę kluczowe jest by wytwarzać rzeczy dość drogie i/lub wytwarzać z nich "wartość dodaną". Umożliwia to wyżycie z ziemi o małej powierzchni.
Paradoksem jest, że im mniejszy kawaÅ‚ek ziemi chcemy użytkować rolniczo tym bardziej produktywny siÄ™ on staje. W tym przypadku mam na myÅ›li ilość produkowanej żywnoÅ›ci z ha. Dobrym przykÅ‚adem byÅ‚y ogródki dziaÅ‚kowe, które za komuny zajmowaÅ‚y jakoÅ› okoÅ‚o 1% powierzchni kraju a produkowaÅ‚y kilkadziesiÄ…t procent żywnoÅ›ci… Socjalizm oczywiÅ›cie też w tym miaÅ‚ swój istotny udziaÅ‚. ChiÅ„czycy powiadajÄ…, że "cieÅ„ ogrodnik jest najlepszym nawozem"
Panie Wojciechu, to nie paradoks, to prawo spadajÄ…cych dochodów 🙂 Na dużą skalÄ™ nie da siÄ™ zorganizować pracy na tyle efektywnie, co na małą; jakość zmienia siÄ™ w ilość. Przy pewnej skali jednak wzrost iloÅ›ci zaczyna zdecydowanie wygrywać ze spadkiem jakoÅ›ci – stÄ…d dominacja agrokoncernów.
Bardzo cieszy mnie to, że mam tak wyedukowanych czytelników:)
Gdzie można znaleźć nasiona Carqueji?, roślina działa osłonowo na wątrobę na tyle silnie że stanowi antidotum na toksynę produkowaną przez muchomora sromotnikowego.
Carqueja:
http://botanicscience.blogspot.com/2010/07/carqueja-remedium-na-zoadek-i-nie-tylko.html
U mnie w ogrodzie, w cieniu włoskiego orzecha i starej jabłoni wyrosły smardze stożkowate.