• Polecane strony
  • Indywidualnie dobrane zalecenia nawozowe dla łąk i pastwisk dla koni

Pracownia Permakultury

Najlepsza w Polsce strona o permakulturze, nawożeniu i lesnych ogrodach!

  • Reklama i współpraca
  • Polityka komentarzy
  • O mnie
  • O blogu
  • Kontakt
  • Polecane strony

Powstaje Polski Instytut Permakultury!

Styczeń 19, 2010 by Permakulturnik 5 komentarzy


O co chodzi?

Na początku Polski Instytut Permakultury był pewną ideą (w mojej głowie;), która urzeczywistniła się w formie tego bloga. Jutro idę do notariusza złożyć tzw. oświadczenie woli. Wolę, którą będę oświadczał to chęć ufundowania Polskiego Instytutu Permakultury. Doszedłem do wniosku, że najskuteczniej i najłatwiej będzie mi propagować i działać w obrębie permakultury właśnie w formie fundacji.

Jako fundatorowi przysługuje mi prawo wyznaczenia członków zarządu fundacji. Tymi członkami i członkiniami(żeby być polipoprawnym:) będę ja (Wojciech Majda) i moja siostra (Aleksandra Majda). Sobie wyznaczyłem funkcję prezesa:) siostra (autorka wielu ilustracji i fotografii na tym blogu) będzie wiceprezesem. Jak na razie pracujemy jako wolontariusze – mamy nadzieje, że wkrótce się to zmieni i będziemy mogli zająć się tym „na pełen etat”.

Wkrótce również (kwestia miesiąca) nastąpi przeprowadzka na inną domenę, zmienimy również szatę graficzną na bardziej profesjonalną, powstanie również permakulturowe forum.

W planach jest również zakup ziemi, by wybudować pierwsze w Polsce permakulturowe centrum demonstracyjne. Takie z wzniesionymi grządkami, leśnym ogrodem w pełni, energooszczędnym i zintegrowanym z otoczeniem domem, zwierzętami, kilkoma przykładami systemów agroleśniczych, lasem odroślowym, systemem akwaponicznym, polikulturową akwakulturą ryb… Oczywiście z uwzględnieniem również zasad projektowania Keyline. W skrócie z wszystkim o czym piszę na blogu:) Zadaniem centrum demonstracyjnego będzie… demonstrowanie:) co można osiągnąć stosując zasady permakultury. W centrum będą przeprowadzane kursy z tematyki permakultury, leśnych ogrodów, uprawy grzybów, ogrodnictwa ekologicznego…

Nie chce tworzyć kolejnej ekowioski, ponieważ nie odpowiadałby mi taki styl życia i zapewne większości czytelników nie chciałaby mieszkać w jakiejś nowoczesnej komunie.

To będzie dobry rok, a na pewno bardzo pracowity.

RelatedPost

3. Konferencja skypeowa
Jak wyhodować najwyższej jakości zioło?
PIP poszukuje web designer’a i osobę, któr...
Jak zarobić na lesie zanim drzewa dorosną?

Filed Under: Uncategorized Tagged With: biurokracja, pytanie administracyjne

Comments

  1. PanŻul says

    Październik 7, 2014 at 1:44 pm

    Życzę powodzenia i kibicuję, ale przemyśl to i zastanów się czy nie lepiej organizować instytutu o mniejszym zasięgu – regionalnym. U nas wszyscy mają (megalo)manię i od razu muszą być „Poland” – wystarczy popatrzeć jaka siła kryje się za zajętymi już adresami z permakulturą i Polską w jednym, w sieci, na fejsie, itp. Niewielka, żeby nie rzec żadna. Lepiej zrobić dobry instytut o zasięgu regionalnym niż ogólnopolską chałę. Poza tym, podobne plany miało i ma kilka innych ośrodków, a moje spojrzenie z zewnątrz pokazuje, że właśnie przez takie aspiracje do „ogólnopolskości” nie potrafią współpracować ze sobą i w rezultacie wszyscy na tym tracą. Jak to mówi jedna z zasad permakultury „use small solutions” 😉

    Odpowiedz
    • PanŻul says

      Październik 7, 2014 at 1:48 pm

      Dopiero teraz zobaczyłem, że post na który odpowiadam ma prawie 5 lat 🙂

      Odpowiedz
    • admin says

      Październik 7, 2014 at 2:32 pm

      Szczerze mówiąc, ja teraz patrzę jeszcze szerzej niż „Polska”. Nie mniej Twoja uwaga jest słuszna – brak współpracy między ludźmi i tworzenie sztucznych podziałów powoduje, że postępy są marne.

      Przyznam się, że sam się do tego przyczyniałem. Za kilka miesięcy powinny być już widoczne efekty mego zmienionego podejścia, bo jest dość jasne, że to co robiłem do tej pory nie działało.

      Odpowiedz
  2. PanŻul says

    Październik 7, 2014 at 5:56 pm

    „Myśl globalnie, działaj lokalnie” 🙂 Miałem na myśli tylko sam instytut, który jak praktyka pokazuje działa dobrze, gdy jest mocno osadzony w lokalnej społeczności. Co nie przeszkadza działać w dużo szerszej skali, np. mieć czy kursantów, czy wykładowców ze wszystkich zakątków globu. Czytałeś to? http://permaculturenews.org/2012/06/12/pri-networking-the-value-of-collaboration-and-the-development-of-more-pri-education-demonstration-projects/

    Odpowiedz
    • admin says

      Październik 8, 2014 at 1:44 am

      Masz rację.

      Linka teraz przeczytałem. Teraz pracuję na pewnym kursem online, który z Bożą pomocą przyniesie sporo pieniędzy m.in. PRI Australia. Mam wrażenie, że w tym wypadku będzie dużo łatwiej zdobyć wsparcie merytoryczne i finansowe Geoffa.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wesprzyj Permakulturnika, kup naturalny ekstrakt ze świńskiej tarczycy!

Real Thyroid (Natural desiccated Thyroid)

Wyszukiwarka








Najnowsze komentarze

  • cedric o Permakultura i akwakultura cz.1
  • cedric o Zazielenić pustynie
  • cedric o Wodny paradoks – susza po powodzi i jak temu zapobiegać?
  • Permakulturnik o Permakultura i naturalne nawozy cz.5 Jak wykorzystać sól morską jako nawóz?
  • Alberciak o Jak kultura może wpłynąć na ograniczenie plonów.

Ostatnie wpisy

  • Jaki poziom minerałów (mikro i makroelementów) powinien być w glebie?
  • Dlaczego Twój kompost jest gówniany?
  • Korona, kanibalizm, weganizm lub GMO!
  • Nie takie straszne metale ciężkie… gdy ma się dostatek minerałów w diecie i glebie
  • Czy można przeżyć 2 tygodnie pod ziemią?
  • Wpływ miedzi na rośliny
  • Drogie, słone pyry robią karierę w Holandii

Indywidualnie dobrane zalecenia nawozowe dla pastwisk dla koni

Naturalny Lek na Niedoczynność Tarczycy!

Wpisy na dany temat:

agroleśnictwo akwakultura biologiczna ochrona biurokracja biznes Brix budownictwo desakralizacja dieta ekologia ekonomia energia odnawialna etyka filozofia gildie gleba grzyby historia kompost krowy książki kury leśnictwo leśny ogród nawóz ochrona przed erozją ochrona środowiska ogrodnictwo pastwisko peak oil polikultura projektowanie propaganda pytanie administracyjne recykling rolnictwo rośliny samowystar-czalność woda zasady zdrowa żywność zdrowie zwierzęta ściółka świnie

Archiwum bloga

Copyright © 2021 · Metro Pro Theme on Genesis Framework · WordPress · Log in