• Polecane strony
  • Indywidualnie dobrane zalecenia nawozowe dla łąk i pastwisk dla koni

Pracownia Permakultury

Najlepsza w Polsce strona o permakulturze, nawożeniu i lesnych ogrodach!

  • Reklama i współpraca
  • Polityka komentarzy
  • O mnie
  • O blogu
  • Kontakt
  • Polecane strony

Krowy jedzą deser najpierw, czyli o tym jak zwiększyć wydajność pastwiska 5 krotnie.

Styczeń 25, 2010 by Permakulturnik 16 komentarzy


Stado gnu pasące się gdzieś w Afryce.

Postanowiłem kontynuować opisywanie, co permakultura może zaoferować rolnikom wielkoobszarowym. Wiedza w tym poście zawarta może być jednak wykorzystana na bardzo małą skalę, do hodowania kilku kur, czy królików. W końcu czy osoba posiadająca mało ziemi, nie musi jej intensywniej używać niż obszarnicy?

Krowy jedzą deser najpierw. Co to oznacza?

Krowy (i inne zwierzęta również) najpierw jedzą to co im smakuje i co ładnie pachnie. To przecież oczywiste. Jak jednak wiąże się ten truizm z permakulturą?
Jak zwykle lepiej współpracować z naturą, czyli jeśli wykorzystamy naturalne tendencje zwierząt to bardziej nam się to opłaci, niż jeśli mielibyśmy walczyć z tymi prawami.

Jak zatem „hodowla” bydła wygląda lub raczej wyglądała w naturze? Czy zwierzęta przemieszczały się w obrębie małego obszaru i jadły rośliny rosnące na tym terenie?

Zależy od gatunku. Krowa pochodzi od tura a tur to było zwierze leśne, żyjące w małych grupach na stosunkowo stałym obszarze.

To co chcę opisać, to w jaki sposób inne duże gatunki roślinożerców korzystały i „utrzymywały” pastwiska. Jednym z takich największych pastwisk świata były północnoamerykańskie prerie. Utrzymywały one dosłownie miliony (naukowcy szacują, że od 30 – 200 mln) sztuk! W dniu dzisiejszym w USA populację krów szacuje się na 96,669,000 sztuk(96 milionów). Co zatem (poza obszarem) stanowiło tajemnicę tak dużej wydajności? Przecież nie było nawozów sztucznych, na prerii mogły rosnąć chwasty, które bez nowoczesnych herbicydów zaraz by „zjadły” całą prerię.

Jednak mimo braku tych nowoczesnych środków preria nie tylko utrzymywała dużą populację bizonów, ale również cały czas zwiększała swoją żyzność. Proszę to porównać z współczesnym rolnictwem, które może co najwyżej minimalizować straty materii organicznej z gleby. Czyli cały czas żyzność się zmniejsza, jednak dzięki nowoczesnej technice proces ten jest wolniejszy. Świetne rozwiązanie.

Jak zatem zwiększyć wydajność pastwiska i jeszcze zwiększać żyzność gleby?
Trzeba naśladować jak to robi się w naturze. A robi się to tak:

Antylopy gnu ogromnym stadem liczącym po dziesięć tysięcy sztuk i więcej wchodzą na dany teren. Duża wielkość stada jest spowodowana względami bezpieczeństwa – w kupie łatwiej się obronić, kupa śmierdzi, kupy nikt nie ruszy;) Zgryzają go bardzo intensywnie. Jako, że jest duża konkurencja antylopy wiedzą, że nie mogą być wybredne – muszą żreć wszystko co jest i robić to szybko. Darń zostaje wyjedzona bardzo nisko, gnu pozostawiają również duże ilości odchodów oraz kopytami „wzruszają” ziemię, czym sprawiają, że nasiona różnych roślin mają ułatwione kiełkowanie (to samo dzieje się gdy mamy grządkę – goła gleba to raj do kiełkowania nasion chwastów). Dodatkowo rośliny mające rozbudowane systemy korzeniowe i określoną ilość liści i łodyg nad ziemią są zmuszone „amputować” sobie część korzeni. Wynika to z tego, że nie były by w stanie utrzymać takiej ich ilości, przecież dana masa korzeni była dostosowana do dużo większej ilości „zieleniny” nad ziemią. Zatem w ten sposób dostarcza się dużej ilości materii organicznej do gleby.

Proces wytwarzania gleby metodą opracowaną przez P.A Yeomansa opiera się na tym procesie, przeczytać o tym możesz w tym poście.

Jak to wykorzystać te zasady w gospodarstwie, czy ogrodzie? Przecież w Polsce nie ma antylop gnu.

Odpowiedzą na to pytanie jest odpowiednia gęstość zwierząt na dany teren pastwiska. i to duża gęstość. W Afryce trzyma się bydło w kwaterach dochodzących do kilku tysięcy sztuk bydła na hektar Tak, dobrze czytasz, kilka tysięcy krów na jednym ha. Oczywiście krowy są tam bardzo krótko, raptem kilka godzin.

W filmie tu umieszczonym rolnik z USA posiadający gospodarstwo o powierzchni 220 ha (550 akrów) wykorzystuje te zasady. On trzyma krowy w kwaterach 0,2 ha w ilości około 100 sztuk. Codziennie krowy przenoszą się na inną kwaterę. Wszystko jest bardzo łatwe – rolnik ten korzysta z elektrycznego pastucha. Wystarczy, że przeniesie płot i zawoła krowy a one same biegną w to miejsce – w końcu tam jest nowa, świeża roślinność. Umożliwiło mu to zwiększenie wydajności pastwiska. Normalnie 1 akr (0,4 ha) pastwiska w jego rejonie ma wydajność roczną 80 krowo-dni (nie wiem, czy dobrze przetłumaczyłem;). On stosując tą metodę zwiększył ją do 400 krowo-dni. Wszystko to bez stosowania nawozów sztucznych i podsiewania od 50 lat…
Jak to ma się do redukcji kosztów i zwiększania wydajności na dużą skalę?

Od 4 minuty zaczyna się wytłumaczenie dlaczego i jak system ten działa.

Mechanizm dlaczego jest to możliwe zostanie opisany w następnym poście temu poświęconym.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Wikipedii. Jak widzicie widzicie;) pierwszy filmik na tym blogu, coraz lepszy webmajster się ze mnie robi 😀

A co Ty o tym myślisz?

RelatedPost

Keyline designe – czyli jak przyspieszyć pr...
Jak projektować gildie roślinne? Leśny ogród c...
Gleba jak przetarta wegetariańska zupka czy szwed...
Czy traktujesz swój ogród/gospodarstwo jak ekosy...

Filed Under: Uncategorized Tagged With: agroleśnictwo, biologiczna ochrona, ekonomia, polikultura, projektowanie, rośliny, samowystar-czalność, zwierzęta

Comments

  1. piotr34 says

    Styczeń 25, 2010 at 11:26 pm

    Niektore te Twoje dane mnie po prostu szokuja.TAAAAKA wydajnosc?Nigdy nie mialem byc rolnikiem ale normalnie zaczynam o tym myslec(tym bardziej ze niektorzy specjalisci od inwestycji(np:Jim Rogers)widza w tym najlepszy biznes na przyszlosc).

    Odpowiedz
  2. Wojciech Majda says

    Styczeń 26, 2010 at 1:20 am

    Tak… Takie rzeczy dzieją się, gdy nie ignoruje się zasad ekologii i fizyki. Wiele osób bogatych ją kupuje – ziemi nie przybywa, ziemi rolnej jest coraz mniej (zasolenie i pustynnienie) a w 2012 ludzi będzie już 7 mld. Do tego biopaliwa…

    Odpowiedz
  3. Wojciech Majda says

    Styczeń 26, 2010 at 1:21 am

    To 7 miliardów ludzi, to pod warunkiem, że świat się nie skończy. Wszyscy przecież wiemy, że kalendarz Majów kończy się właśnie na 2012 roku…

    😀

    Odpowiedz
  4. Anonymous says

    Luty 8, 2010 at 11:46 pm

    Jeżeli chodzi o wypasanie zwierząt to wypas wielopastwiskowy jest bardzo dobry. Jeżeli mamy 10 pastwisk na stado [dopasowanych wielkością oczywiście] można bardzo zmniejszyć ryzyko występowania pasożytów u naszego bydła [koni, świni, kur, owiec…]. Średnio czas wylęgania pasożyta trwa 3 dni [wtedy pastwisko jest "bezpieczne" :)]. Okres, przez jaki larwy pasożytów są inwazyjne [mogą zarazić nasze zwierzaki] trwa ok. 28 dni. Oczywiście jeżeli kwatera się do tego nadaje to można na niej np. po koniach wypasać kozy, po kozach króliki, a na sam koniec wpuścić tam drób. Króliki muszą być przed drobiem…

    Piszę to tak na wszelki wypadek, może komuś ta wiedza się przyda :).

    Pozdrawiam
    Hania

    Ps. Od razu mówię, że filmu nie oglądałam, jeżeli się powtarzam to musicie mi to wybaczyć… o tej porze pół godziny oglądania to dla mnie za dużo 😉

    Odpowiedz
  5. Wojciech Majda says

    Luty 9, 2010 at 7:01 am

    Dzięki, w filmie farmer opowiada, że on nie musi szczepić swoich zwierząt, właśnie z tego powodu rotacji.

    Mogłabyś powiedzieć dlaczego króliki muszą być na pastwisku przed drobiem?

    Odpowiedz
  6. Anonymous says

    Luty 9, 2010 at 9:38 am

    Drób przenosi groźną dla królików chorobę [teraz z głowy nie powiem, o jaką chorobę chodzi, musiałabym sprawdzić]. Z tego powodu nie można trzymać królików na jednym wybiegu z drobiem [chyba, że najpierw są one, a później drób], nie mogą być trzymane w jednym pomieszczeniu itp… Po prostu trzymając te zwierzęta razem ryzykujemy, że nasza hodowla królików skończy się w bardzo szybki i nieprzyjemny [chyba nikt nie lubi patrzeć jak mu zwierzaki padają] sposób.

    Przypomniało mi się też, że świetnym, naturalnym środkiem odrobaczającym jest…. dynia. Wydaje mi się, że dałoby się wykorzystać ją np. w "trzech siostrach" zamiast kabaczka.

    Pozdrawiam
    Hania

    Odpowiedz
  7. Wojciech Majda says

    Luty 9, 2010 at 11:01 am

    A to ciekawe – dobrze wiedzieć. Dynię można jak najbardziej wykorzystać w "trzech siostrach". Dynia i kabaczek krzyżują się ze sobą dając płodne nasiona…

    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  8. Anonymous says

    Luty 9, 2010 at 12:22 pm

    O tym, że dynia i kabaczek się krzyżują nie wiedziałam :).

    A tak swoją droga pomysł wykorzystania dyni w trzech siostrach przyśnił mi się dzisiaj w nocy ;). Jeszcze parę innych pomysłów na ogród leśny mi się przyśniło, będę musiała się nad tym zastanowić. Zwłaszcza nad wykorzystaniem dębu [z żołędzi można robić mąkę]…

    Pozdrawiam
    Hania

    Odpowiedz
  9. Wojciech says

    Luty 9, 2010 at 2:36 pm

    Gwarantuje, że to nie pierwszy permakulturowy sen jaki będziesz miała 🙂

    Jeśli chcemy oszczędzać swoje nasiona, to musimy oddzielać dynie i kabaczki/cukinie bo może nam się w następnym roku cukidyna 🙂 z małymi i twardymi pestkami np. Albo inne dziwne rzeczy 😀

    Co do mąki z żołędzi polecam te przepisy :
    http://wolny-strzelec.blogspot.com/2010/02/jak-przygotowac-zoedzie-do-jedzenia.html

    Odpowiedz
  10. Jakub says

    Lipiec 14, 2018 at 5:23 pm

    Jaką rasę bydła mięsnego najbardziej polecasz ? Chodzi mi głównie o dobre przyrosty i ekstensywność w żywieniu, a także łatwość porodów i możliwość całorocznego przebywania na pastwisku.

    Odpowiedz
    • Permakulturnik says

      Wrzesień 1, 2018 at 10:01 am

      Może jakieś krzyżówki? Jeśli chcesz mieć krowy z cielakami to weź jakąś mniejszą rasę bydłą/ekstensywną i pokryj je jakimś bardzo męskim bykiem…
      Jeśli lubisz krowy i znasz angielski, to koniecznie obejrzyj to wideo:
      https://www.youtube.com/watch?v=jeuRyDLnPsw

      Odpowiedz
  11. cedric says

    Wrzesień 6, 2018 at 6:36 pm

    https://oczymlekarze.pl/raporty/2404-mleko-lek-czy-trucizna/2405-prawdziwe-oblicze-mleka

    Odpowiedz
    • cedric says

      Wrzesień 6, 2018 at 6:37 pm

      http://www.hgplus.pl/artykuly/HodujzGlowa/HzG_3_4_2018.pdf

      Odpowiedz
    • cedric says

      Wrzesień 6, 2018 at 6:39 pm

      http://polskiemlekoa2.pl/

      Odpowiedz
    • cedric says

      Wrzesień 6, 2018 at 6:44 pm

      http://agrogen.pl/mleko-a2-przyszlosc-hodowli/#more-474

      Odpowiedz
      • Permakulturnik says

        Wrzesień 8, 2018 at 11:20 am

        Też słyszałem, że po cichu wszystkie mleczarnie zmieniają krowy na te A2. Po cichu bo obawiają się procesów sądowych…

        W Anglii widziałem mleko A2 już z 4-5 lat temu. Smakuje jak normalne mleko sklepowe.

        Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wesprzyj Permakulturnika, kup naturalny ekstrakt ze świńskiej tarczycy!

Real Thyroid (Natural desiccated Thyroid)

Wyszukiwarka








Najnowsze komentarze

  • PrzyPusz o Vegan organic – wegańskie ogrodnictwo i rolnictwo ekologiczne
  • cedric o Czego w Polsce brakuje i na czym można zarobić?
  • cedric o Co można wycisnąć z wody? Czyli jak zarobić na stawie?
  • cedric o Zazielenić pustynie
  • cedric o Zazielenić pustynie

Ostatnie wpisy

  • Jaki poziom minerałów (mikro i makroelementów) powinien być w glebie?
  • Dlaczego Twój kompost jest gówniany?
  • Korona, kanibalizm, weganizm lub GMO!
  • Nie takie straszne metale ciężkie… gdy ma się dostatek minerałów w diecie i glebie
  • Czy można przeżyć 2 tygodnie pod ziemią?
  • Wpływ miedzi na rośliny
  • Drogie, słone pyry robią karierę w Holandii

Indywidualnie dobrane zalecenia nawozowe dla pastwisk dla koni

Naturalny Lek na Niedoczynność Tarczycy!

Wpisy na dany temat:

agroleśnictwo akwakultura biologiczna ochrona biurokracja biznes Brix budownictwo desakralizacja dieta ekologia ekonomia energia odnawialna etyka filozofia gildie gleba grzyby historia kompost krowy książki kury leśnictwo leśny ogród nawóz ochrona przed erozją ochrona środowiska ogrodnictwo pastwisko peak oil polikultura projektowanie propaganda pytanie administracyjne recykling rolnictwo rośliny samowystar-czalność woda zasady zdrowa żywność zdrowie zwierzęta ściółka świnie

Archiwum bloga

Copyright © 2021 · Metro Pro Theme on Genesis Framework · WordPress · Log in