• Polecane strony
  • Indywidualnie dobrane zalecenia nawozowe dla łąk i pastwisk dla koni

Pracownia Permakultury

Najlepsza w Polsce strona o permakulturze, nawożeniu i lesnych ogrodach!

  • Reklama i współpraca
  • Polityka komentarzy
  • O mnie
  • O blogu
  • Kontakt
  • Polecane strony

Co można wycisnąć z wody? Czyli jak zarobić na stawie?

Marzec 13, 2010 by Permakulturnik 1 Comment

Ogrodnik – nasz Czytelnik zasugerował bym napisał coś o stawie (o wielu innych tematach;). Dzisiaj opiszę jeden ze sposobów wykorzystywania stawu oraz jego brzegu…

Większość osób kopiąc stawy czyni je okrągłymi, lub prostokątnym. Taki kształt sprawia, że linia brzegowa będzie mała… Stali Czytelnicy wiedzą już, że w projektowaniu permakulturowym często dąży się do maksymalizowania  wszelkiego rodzaju brzegów (czyli miejsc w którym spotykają się dwa rożne środowiska) z powodu tego, że brzeg jest miejscem o największej produktywności. Można o tym poczytać tutaj oraz tutaj.

Czasami projektanci permakulturowi (i ich klienci) dążą do tego, by większość upraw była jednym wielkim brzegiem. Jest to logiczne, gdyż brzeg jest zwykle dużo bardziej produktywny, niż każde ze środowisk z osobna. W przypadku stawu obrazowo tłumaczy to poniższy obrazek.

Każdy z tych stawów ma dokładnie taką sama powierzchnię 75 jednostek kwadratowych. Czym się różnią to długością linii brzegowej. Staw A ma promień 5 jednostek i linię brzegową długą na 32 jednostki. Staw B jest szeroki na 2 i długi na 37,5 jednostki i ma łącznie 81 jednostek linii brzegowej.Staw C ma szerokość 1 i jest długi na 75 jednostek. Długość jego linii brzegowej to153 jednostki.

Czy tzw. efekt brzegu to jakaś magia? Nie, po prostu organizmy mogą korzystać z zasobów obydwu środowisk. W tym przypadku ryby ze stawu mogą wykorzystać trawę, która będzie dobrze rosnąć na skraju stawu.Dlaczego trawa ma rosnąc lepiej? Ponieważ będzie miała nielimitowany dostęp do wody bogatej w biogeny. O tym, jak wykorzystać trawę jako paszę dla ryb przeczytasz w pierwszym wpisie o polikulturze ryb. W ten sposób poprawi się natlenienie wody oraz oczyści się wodę z odchodów rybich. Nie są więc tracone cenne pierwiastki (NPK) oraz nie jest zanieczyszczane środowisko.
Staw można wykorzystać również do produkcji paszy dla świń, brojlerów.

W drugiej minucie filmu zaczyna być opisywany ekstensywnie wykorzystywany staw, którego główną funkcją jest nawadnianie komercyjnego ogrodu warzywnego.

RelatedPost

Projektowanie Keyline cz.3
Azot za darmo!
Wróg mojego wroga jest moim przyjacielem ? jak st...
Produkcja biomasy w permakulturze cz.1

Filed Under: Uncategorized Tagged With: akwakultura, rośliny, zwierzęta

Comments

  1. cedric says

    Luty 3, 2021 at 1:37 pm

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Wolfia
    „Wolfia (Wolffia Horkel ex Schleiden) – rodzaj pływających roślin wodnych z rodziny obrazkowatych, obejmujący 11 gatunków, występujących na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy[3]. W Polsce jedynym przedstawicielem rodzaju jest rzadko spotykana wolfia bezkorzeniowa[4]. Gatunki z tego rodzaju są najmniejszymi znanymi roślinami okrytonasiennymi[5][6].[…]
    Osiągają wymiary od 0,3–0,7×0,2–0,3 mm (Wolffia globosa[11]) i 0,5–0,8×0,2–0,5 mm (Wolffia angusta[11]) do 0,7–1,5×0,4–1,2 mm (Wolffia borealis[12]) i 0,5–1,6×0,3–1,6 mm (Wolffia brasiliensis[12]). Wolfie są roślinami wolno pływającymi na lub tuż pod powierzchnią wody (w całej roślinie występują duże przestwory międzykomórkowe[13]) i tylko organy przetrwalnikowe opadają na dno. […]

    Rozwój
    Rośliny jednoroczne[3], hydrofity pływające, pleustofity obligatoryjne, lemnidy (wolffieidy). W lejkowatej kieszeni powstają zarówno pojedyncze, wegetatywne człony potomne[6] jak i turiony[14]. Turiony, czyli człony przetrwalnikowe, są jasnozielone, kuliste i mniejsze od wegetatywnych członów unoszących się na powierzchni[10], zawierają dużo skrobi, mają spory ciężar właściwy z powodu zredukowania przestrzeni międzykomórkowych, dzięki czemu opadają na dno wraz z nadejściem chłodów. W przypadku wolfii bezkorzeniowej turiony kiełkują i tworzą człony potomne, gdy temperatura przekroczy 10 °C[14]. Człony potomne u większości gatunków oddzielają się po uzyskaniu dojrzałości, rzadziej utrzymują się dłużej niż czas trwania jednej generacji; wytwarzane są przez cały sezon wegetacyjny, a u niektórych szybko rosnących gatunków (np. Wolffia microscopica) liczba ich może podwajać się co 24 godziny[14] (30–36 godzin według innych źródeł[17]). Potomstwo jednej rośliny mnożąc się w maksymalnym możliwym tempie i bez ograniczeń w ciągu 4 miesięcy teoretycznie mogłyby osiągnąć łącznie rozmiary Ziemi[17]. Wolfie kwitną bardzo rzadko, od późnej wiosny do wczesnej jesieni[12]. Np. okazy kwitnące wolfii bezkorzeniowej stwierdzone były w Europie tylko na dwóch stanowiskach na Kaukazie Północnym i w Istrii. Nie udało się też uzyskać kwiatów tego gatunku w warunkach laboratoryjnych, chociaż powodzeniem zakończyło się indukowanie kwitnienia u Wolffia microscopica i Wolffia papulifera[14]. Kwiaty są najprawdopodobniej przedsłupne[14] i wiatro- lub wodopylne[16]. Szerokie rozprzestrzenienie się wolfii na całym świecie związane jest przede wszystkim z ornitochorią[19], o czym świadczy związek rozmieszczenia stanowisk z przebiegiem szlaków migracyjnych ptaków[14].

    Cechy fitochemiczne
    W przeciwieństwie do większości roślin obrazkowatych miąższ wolfii nie zawiera druzów i rafidów[15]. Wolfia bezkorzeniowa zawiera w suchej masie około 44% węglowodanów, 20% białek, 5% tłuszczu i jest bogata w witaminy: A, B2, B6, C i PP[20].

    Ekologia[edytuj kod]

    Stanowisko wolfii bezkorzeniowej na kanale Miami and Erie
    Siedlisko
    Wody spokojne, mezotroficzne do eutroficznych, na wysokości od 0 do 1400 m n.p.m.[12], zaciszne, dobrze nagrzane i niegłębokie, również płytkie starorzecza, doły potorfowe, zarastające stawy rybne, a także śródpolne, bezodpływowe zagłębienia terenu i rowy[19]. Poza wodą rośliny zachowują żywotność przez pół godziny[14]. Ponieważ siedliska te są często położone na nawożonych obszarach rolniczych, jak również penetrowane są przez pozostawiające odchody ptaki i ssaki, często wykazują objawy eutrofizacji. Odczyn nie odgrywa kluczowej roli – zbiorowiska wolfii bezkorzeniowej są znane z wód od lekko kwaśnych (pH=6,5) do lekko zasadowych (pH=8,5)[22].
    Interakcje międzygatunkowe
    Wolfia należy do pleustofitów tworzących zwarte kożuchy, co, powodując zacienienie dna, utrudnia rozwój roślin zanurzonych. Dodatkową konsekwencją tego może być spowolnienie lądowacenia takich zbiorników[22].
    Fitosocjologia
    W Polsce wolfia bezkorzeniowa uznana jest za gatunek charakterystyczny dla zbiorowisk klasy Lemnetea minoris[19]. Często tworzy autonomiczne synuzja w ramach zespołu Wolffietum arrhizae[14].

    Zagrożenia i ochrona[edytuj kod]
    W skali globalnej IUCN oceniła status trzech gatunków wolfii (W. angusta, W. arrhiza i W. globosa ) uznając je wszystkie za gatunki najmniejszej troski (LC)[24].

    W Polsce stanowiska wolfii bezkorzeniowej w Biedrusku, Błotach Kłócieńskich, Dolinie Dolnego Sanu, Dolinie Dolnej Tanwi, Dolinie Kamiennej, Dolnym Wieprzu, Dziczym Lesie, Lasach Żerkowsko-Czeszewskich, Ostoi nad Oświnem, Poleskiej Dolinie Bugu, Pradolinie Bzury-Neru i Wzgórzach Kunowskich znajdują się w systemie ochrony zagrożonych składników różnorodności biologicznej kontynentu europejskiego „Natura 2000”, a ich siedliska stanowią przedmiot ochrony[25].

    W Stanach Zjednoczonych dwa gatunki wolfii objęte są ochroną gatunkową na podstawie przepisów stanowych: Wolffia brasiliensis w stanie Michigan (status „zagrożony”)[26], a W. columbiana w stanie Maine (status „zagrożony”)[27].

    Zastosowanie[edytuj kod]
    Rośliny jadalne
    Wolfia bezkorzeniowa jest jadalna, uważa się, że ma wyśmienity smak, podobny do słodkiej kapusty, zawiera dużo białek, węglowodanów i witamin[20]. W Afryce i Azji wolfie są uprawiane razem z innymi rzęsowymi na pokarm dla zwierząt gospodarczych. Są to rośliny bardzo plenne, wolfia bezkorzeniowa podwaja objętość swojej masy w ciągu 4 dni[28]. W Tajlandii Wolffia globosa nazywana tam „wodnymi jajami” (khai-nam) jest spożywana przez ludzi[17]. Według badań opublikowanych w roku 2010 zastąpienie pasz sojowych białkiem Wolffia globosa w przemysłowej hodowli kurczaków powoduje istotny wzrost średniego dziennego przyrostu masy i poprawę współczynnika konwersji paszy, współczynnika wydajności wzrostowej białka i cech tuszek ptaków[29].
    Inne zastosowania
    Wolfie są używane do biologicznego oczyszczania wody w zanieczyszczonych zbiornikach i oczyszczalniach ścieków[28].

    https://newatlas.com/environment/worlds-fastest-growing-plant-genomic-clues-for-advanced-crops/

    ” Each duckweed plant is around the size of a pinhead, and the plant is capable of doubling in size on a daily basis, which has attracted interest from scientists working in the field of food security.
    But the genetic underpinnings that give Wolffia its incredible ability to grow so quickly have so far eluded those scientists. To unravel this mystery, the Salk Institute team grew Wolffia plants under light/dark cycles in the lab. As most plant growth is highly influenced by light and dark cycles, the idea was to analyze the genes of Wolffia throughout this process to figure out which ones were active at different times of the day.

    “Surprisingly, Wolffia only has half the number of genes that are regulated by light/dark cycles compared to other plants,” says Todd Michael, first author of the paper. “We think this is why it grows so fast. It doesn’t have the regulations that limit when it can grow.
    Additionally, the team found that Wolffia does without some of the key attributes other plants rely on for survival. Where some species feature the genes required to develop complex root systems or defenses against pests such as spines or bristles, Wolffia gets by just fine without them.

    “This plant has shed most of the genes that it doesn’t need,” Michael says. “It seems to have evolved to focus only on uncontrolled, fast growth.”

    In 2019, we looked a research from the Harnessing Plants Initiative demonstrating how common plant species can be altered genetically to develop deeper root systems, something the team hopes to leverage in order to make them store more carbon. This feeds into one of the overarching aims of the research group, which is to develop next-generation plants that can be optimized for certain behaviors.

    These newly unearthed findings around how this simple plant is able to grow so fast will also inform the team’s efforts, offering the scientists a model with which to study certain characteristics of plant behavior and the roles played by certain genes.

    “A lot of advancement in science has been made thanks to organisms that are really simple, like yeast, bacteria and worms,” says Michael. “The idea here is that we can use an absolutely minimal plant like Wolffia to understand the fundamental workings of what makes a plant a plant.”

    The research was published in the journal Genome Research.”

    ”

    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wesprzyj Permakulturnika, kup naturalny ekstrakt ze świńskiej tarczycy!

Real Thyroid (Natural desiccated Thyroid)

Wyszukiwarka








Najnowsze komentarze

  • Permakulturnik o Vegan organic – wegańskie ogrodnictwo i rolnictwo ekologiczne
  • PrzyPusz o Vegan organic – wegańskie ogrodnictwo i rolnictwo ekologiczne
  • cedric o Czego w Polsce brakuje i na czym można zarobić?
  • cedric o Co można wycisnąć z wody? Czyli jak zarobić na stawie?
  • cedric o Zazielenić pustynie

Ostatnie wpisy

  • Jaki poziom minerałów (mikro i makroelementów) powinien być w glebie?
  • Dlaczego Twój kompost jest gówniany?
  • Korona, kanibalizm, weganizm lub GMO!
  • Nie takie straszne metale ciężkie… gdy ma się dostatek minerałów w diecie i glebie
  • Czy można przeżyć 2 tygodnie pod ziemią?
  • Wpływ miedzi na rośliny
  • Drogie, słone pyry robią karierę w Holandii

Indywidualnie dobrane zalecenia nawozowe dla pastwisk dla koni

Naturalny Lek na Niedoczynność Tarczycy!

Wpisy na dany temat:

agroleśnictwo akwakultura biologiczna ochrona biurokracja biznes Brix budownictwo desakralizacja dieta ekologia ekonomia energia odnawialna etyka filozofia gildie gleba grzyby historia kompost krowy książki kury leśnictwo leśny ogród nawóz ochrona przed erozją ochrona środowiska ogrodnictwo pastwisko peak oil polikultura projektowanie propaganda pytanie administracyjne recykling rolnictwo rośliny samowystar-czalność woda zasady zdrowa żywność zdrowie zwierzęta ściółka świnie

Archiwum bloga

Copyright © 2021 · Metro Pro Theme on Genesis Framework · WordPress · Log in