Czy warto robić kompost?

Zapewne większość osób, które chce produkować zdrową, ekologiczną żywność w swoim własnym ogrodzie robi kompost.Całkiem możliwe, że w ten sposób niepotrzebnie traci się mnóstwo czasu i surowców!

Z żyznością gleby i kompostem jest jak z życiem – niekoniecznie ten który najwięcej „robi” ma najlepsze rezultaty.

Robienie kompostu to sposób na zmniejszenie objętości odpadów organicznych oraz (jeśli wykorzystamy kompost na miejscu) sposób na zamknięcie cyklu obiegu wielu pierwiastków. Kompost to również świetny produkt, który poprawia strukturę gleby.

Jak zatem można być przeciwko robieniu kompostu? To tak jakby było się przeciwko małym kotkom czy niewycinaniu pierwotnych puszczy.

Kompost wbrew pozorom ma również swoje ujemne strony. Dokładnie rzecz biorąc to nie sam kompost a proces jego tworzenia.
Po pierwsze proces kompostowania jest dość energochłonny- trzeba materiały na kompost przenieść na odpowiednie miejsce (kompostownik), potem jeszcze należy wszystko układać w odpowiednich proporcjach następnie od czasu do czasu wypadałoby taką pryzmę kompostową przerzucić. Na koniec trzeba gotowy kompost rozrzucić na grządki (czy tam gdzie jest potrzebny).
Konsekwencje zaniedbania (brak przerzucania) jest przeciągnięcie całego procesu kompostowania do roku a nawet dłużej i większe straty substancji nawozowych.

Jeśli natomiast  brak nam wiedzy dotyczącej odpowiedniego kompostowania to doprowadzamy do  nadmiernych strat różnych cennych substancji z kompostu (azot się ulatnia, fosfor jest wypłukiwany, a węgiel utleniany…) Sprawia to, że nasz kompost staje się gorszym nawozem. Przy okazji zanieczyszczamy wody gruntowe…

Zaniedbywanie i brak wiedzy dotyczące kompostowania to połączenie najgorsze. Niestety z moich obserwacji wynika, że również najbardziej popularne…

Jakie zatem są alternatywy?

Na skalę przydomowego leśnego ogrodu najlepiej jest wrzucić produkty, które normalnie byśmy chcieli kompostować na grządki, jako ściółka. W przypadku odpadów kuchennych najlepiej włożyć je pod ściółkę – w myśl przysłowia „co z oczu to z serca” (cienkie warstwy). Tego typu działanie ma dużo korzyści:

 • Ogranicza się nakład pracy – nie trzeba kompostu przerzucać, rozrzucać itp. Wystarczy raz położyć i już gotowe.
 • Zwiększamy populację dżdżownic i innych pożytecznych organizmów na grządce (czyli tam gdzie są one naprawdę potrzebne) a nie 15 metrów dalej (na pryzmie kompostowej)
 • Nie dochodzi do strat substancji nawozowych – wszystko wykorzystywane jest od razu przez rośliny rosnące nieopodal.
 • Nie dochodzi do zanieczyszczenia wód gruntowych (z ww powodu).
 • Gleba i rośliny dostają substancje odżywcze stopniowo a nie dopiero wtedy gdy my będziemy mieć czas rozrzucić kompost na grządkach.

W niektórych sytuacjach kompostowania nie da się uniknąć i jest potrzebne przykładowo gdy:

 • potrzebujemy kompostu do wysiewania nasion/robienia sadzonek/aktywnie napowietrzanej herbatki kompostowej
 • dysponujemy dużą ilością odpadów o wysokiej zawartości azotu (np.odpady kochenne) przykładowo gdy odbieramy resztki kuchenne ze stołówek, internatów, sklepów…
 • chcemy zmniejszyć objętość obornika/odpadów (dużo łatwiej rozprowadzić 20 ton kompostu niż 40-50 ton obornika)
 • chcemy pozyskać energię z procesu kompostowania
 • mamy toaletę kompostową
 • lubimy robić kompost i chcemy się odstresować

Czy jestem przeciwnikiem robienia kompostu? Nie, osobiście bardzo lubię to robić, jednak warto wiedzieć, że są inne mniej pracochłonne i nawet skuteczniejsze sposoby na zwiększenie żyzności gleby i wykorzystanie materii organicznej. Zwłaszcza jeśli nie mamy specjalnie chęci,  kondycji czy czasu by przerzucać pryzmę kompostową oraz nie wykorzystujemy kompostu czy procesu kompostowania do innych celów.

Masz może jeszcze inne spostrzeżenia na temat kompostu?

Related Post

Comments

 1. www.boskawola.pl says

  Jak się trochę ogarnę, to dam u siebie jakiś fotoreportaż z naszej "pustyni", gdzie już prawie rok zrzucamy obornik. Wzeszło pięknie żyto (ze słomy) i owies, a w miejscu, gdzie z natury tylko mchy i porosty rosły, jest wcale zielono. Oczywiście, to w sumie przypadek i nie ma nic wspólnego ani z tym, co Pan proponuje, ani z tzw. "dobrą kulturą rolną" – ale i tak jest śmiesznie… Pozdrawiam!

 2. Wojciech Majda says

  @Pan Jacek
  Czekam z niecierpliwością

  @cedric
  Ciekawa sprawa. Sam zamieniłem mój balkon w teren o intensywnej produkcji pomidorów, nasturcji i ziół. Wkrótce może zacznę karmę dla zwierząt tam hodować 😀

 3. Purple says

  Jak sprawdzic czy nasz kompost jest wlasciwy i gotowy? Ja na malej dzialeczce zawsze mialam konpost i tylko do niego sie latami dorzucalo np trawe, resztki z jedzenia , mam taki prostokatny 1m x 2.5 kompost, nigdy nie przerzucayny (bo to ciezkie i jakis nieforemny ten pojemnik azeby cokolwiek tam robic, stoi prawie pelen i tylko ubywa)w tym roku pierwszy raz lekko dalam rade sie dokopac do wydaje sie ziemi i rozrzucilam na warzywnik, ale mam wrazenie ze raczej zaszkodzilam, naczytalam sie gdzies ze to takie dobre i rozrzucilam bodajze jakos w maju, efekt chyba mi popalilo czesc nasion czy roslin bo nie wzeszly i mialam mnostwo chwastow , zdecydowanie wiecej niz posianych roslin. Czy kompost moze zaszkodzic ? Jak sprawdzi kiedy sie nadaje? Kiedu go bezpiecznie dawac?
  Super blog !!

Trackbacks

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *