• Polecane strony
  • Indywidualnie dobrane zalecenia nawozowe dla łąk i pastwisk dla koni

Pracownia Permakultury

Najlepsza w Polsce strona o permakulturze, nawożeniu i lesnych ogrodach!

  • Reklama i współpraca
  • Polityka komentarzy
  • O mnie
  • O blogu
  • Kontakt
  • Polecane strony

Mądrość przodków – wynalazek fermentacji i kiszenia.

Sierpień 10, 2010 by Permakulturnik 83 komentarze

Ponad tydzień temu, w weekend dla odmiany postanowiłem nie szwendać się po polach czy lasach a trochę socjalizować się udając na Plac Św.Wojciecha w Gnieźnie by uczestniczyć w festynie historycznym ku czci 1010 rocznicy Zjazdu Gnieźnieńskiego. Będąc sobą zainteresowały mnie skromne stoiska z jedzeniem 🙂

Podpłomyk z miodem i makiem – mało paleolityczne, nie mniej smaczne danie.

Wypytałem się pań przygotowujących podpłomyki czy mąka użyta do produkcji podpłomyków poddawana jest wcześniej zakiszeniu. One odpowiedziały, że nie – ciasto na podpłomyki to zwykła mąka wymieszana z wodą i szczyptą soli… Dlaczego to takie istotne? Tego można dowiedzieć się w dalszej części wpisu…

Według większości współczesnych naukowców podstawą diety ludzi powinny być węglowodany (zboża, owoce, warzywa, rośliny strączkowe). Główny nurt dietetyki głosi, że:
Niezdrowe są węglowodany przetworzone/rafinowane/oczyszczone np.

  • cukier
  • chleb biały, pszenny
  • biała mąka
  • biały ryż

Za pożądane dla zdrowia (wg. potocznej wiedzy) uważa się produkty typu chleb z pełnego przemiału – skoro produkt ten nie został przetworzony aż tak bardzo przez człowieka jak chleb „nierazowy”, to przecież musi być zdrowszy?

Nie, gdyż ziarna zbóż nie są naturalnym pożywieniem człowieka (i większości zwierząt poza gryzoniami). Innym przykładem mniej przetworzonych produktów, których wartość odżywcza jest mniejsza bez przetwarzania to ziemniaki, owoce bzu czarnego czy rośliny strączkowe.

Tradycyjne społeczności w których używano zbóż jako podstawy wyżywienia zawsze poświęcały sporo czasu i wysiłku na ich odpowiednie przygotowanie. Te zabiegi powodują, że wartość odżywcza ziaren poprawia się.

Zwykle cały procedura rozpoczynała się od mielenia ziaren. Proces ten był albo czasochłonny albo kosztowny. Właśnie dlatego dawniej na wsi właściciel młyna czerpał z niego niezły dochód (zwłaszcza jeśli mieli prawnie usankcjonowany monopol). Biedacy swoje ziarna mielili w domu – ręcznie. Jeszcze do niedawna przykładowo w Tajlandii biedacy jedli nieoczyszczony ryż lub mielili go ręcznie. Powód był prozaiczny – młynarze zabierali bogate w białko otręby a to przecież potencjalne źródło paszy dla kur i świń. Wróćmy jednak do ludzi…

Czy rośliny chcą byśmy zjadali nasiona?
Ziarna zbóż zawierają dużą ilość różnych substancji  antyżywieniowych (z ang. antinutrient). Ta nazwa dość dobrze tłumaczy ich rolę… Mają po prostu spowodować, że ziarno/nasiono będzie niestrawne, niesmaczne, mało odżywcze lub spowoduje sensacje żołądkowo-jelitowe zwierzęciu (głównie chodzi o roślinożerców), które takie ziarno/nasiono spożyje. Celem takiej „polityki” jest „nauczenie” zwierząt by ziaren i nasion nie jadły. Ostatecznie jaki interes roślina ma w tym by ktoś lub coś zjadło jej nasiona – jej „dzieci”? Nie po to organizm ten poświęcił mnóstwo energii na wyprodukowanie nasion by teraz, gdy nasiona są już dojrzałe (czytaj roślina przeznaczyła na dane „dziecko” maksymalnie dużo energii jak to jest możliwe) jakieś zwierzę je zjadło. Dla większości roślin człowiek to taki sam szkodnik jak mysz czy jeleń, więc traktować trzeba go tak samo – truciznami.

Kto kogo wykorzystał?
Osobną kwestią, którą w tym wpisie nie będę się zajmował zbyt rozlegle jest to czy to człowiek udomowił zboża czy może to zboża wykorzystały człowieka do rozmnażania się? Ostatecznie przecież w „normalnych” warunkach dzika pszenica występuje tylko na Bliskim Wschodzie, soja w Azji Wschodniej a  kukurydza w Ameryce Centralnej i części Południowej. Dzisiaj te 3 uprawy rozprzestrzenione są na wszystkich kontynentach poza Antarktydą, człowiek pomaga im również w ten sposób, że dostarcza im substancje mineralne (nawożenie), zwalcza ich konkurentów (chwasty) i chroni ich zdrowie (ochrona przed grzybami i szkodnikami). To wszystko w zamian za możliwość przetrwania. Choroby cywilizacyjne takie jak próchnica, osteoporoza, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń, zawały mięśnia sercowego to bonusy z którymi przyszło nam żyć po przejściu na dietę w której dominują zboża i rośliny strączkowe. Wróćmy jednak do ludzi…

Czy produkty z mąki razowej są zdrowsze?

Zewsząd jesteśmy bombardowani informacjami o tym, że to chleb razowy jest zdrowszy niż ten biały. W końcu przecież w otrębach jest więcej substancji mineralnych białka i błonnika niż w bielmie i zarodku (to jest to co zostaje po oczyszczeniu ziarna z otrębów – to z tej części ziarna robi się białą mąkę). Niestety w otrębach jest również dużo więcej kwasu fitowego lub fityny (to inna nazwa dla kwasu fitowego) niż w wewnętrznej części ziarna. Kwas fitowy zaś to jedna z substancji antyżywieniowych, która sprawia, że wapno, magnez, żelazo i cynk są słabiej wchłaniane przez organizm ludzki. Dla zdrowia człowieka nie jest istotne to ile danych pierwiastków jest w pożywieniu ale jak bardzo są one przyswajalne. To dlatego lekarstwem na anemię (niedobór żelaza) nie są opiłki żelaza a dieta bogata w wątróbki, buraczki, rodzynki…

Jak zmniejszyć ilość substancji antyżywnościowych w cieście?
Jak już wcześniej wspomniałem tradycyjne społeczności poświęcały sporo czasu na to by swoje ziarno odpowiednio „przerobić” przed ich spożyciem. Nowoczesna nauka potwierdza, że te sposoby sprawiają, że ilość substancji antyżywnościowych zmniejsza się. Przykładowo świeżo zmielone ziarno pszenicy i żyta zawiera fitynazę – enzym który rozkłada fitynę (tą szkodliwą substancję antyżywnościową). Niestety (dla wartości odżywczych) większość mąk, które można uzyskać w sklepach to mąki z młynów stalowych w których mielenie zachodzi bardzo szybko a co się z tym wiąże w stosunkowo wysokiej temperaturze. To zaś sprawia, że fitynaza ulega denaturalizacji ( „ścina się” niczym białko jajka w czasie gotowania). Innymi słowy fitynaza staje się nieaktywna.
Efekt jest taki, że w przemysłowych warunkach nie jesteśmy w stanie uzyskać mąki z zawartością fitynaz – musielibyśmy ziarna mielić na niskich obrotach.

Odpowiednie zmielenie mąki to dopiero pierwszy krok do stworzenia chleba o wyższej wartości odżywczej. Drugą równie istotną kwestią jest zakwaszenie mąki, czyli dodanie wody. Fitynaza może działać na fitynę tylko warunkach wysokiej wilgotności.

Gluten – kłopotliwe białko

Następną kłopotliwą substancją w przeciętnej mące pszennej lub żytniej jest gluten. Gluten to białko występujące w wielu zbożach. Umożliwia on nadanie ciastu puszystości, gdyż dzięki niemu ciasto może zawierać więcej dwutlenku węgla i lepiej się lepi (gluten w czystej postaci przypomina konsystencją gumę do żucia). Wiele osób cierpi jednak na nietolerancję glutenu a większości osób gluten szkodzi choć niemal bezobjawowo. Skoro przy glutenie jesteśmy to warto wspomnieć, że przed XX w. zboża zawierały mniej tego białka. Po prostu w tym czasie zaczęto selekcjonować zboża pod kątem wartości do celów piekarniczych (a nie mylić z odżywczymi!). Wracając do naszego chleba…

Jak zmniejszyć ilość glutenu w chlebie?
Jeśli do mąki z niechlorowaną wodą dodamy zakwasu chlebowego (ja z baraku tego użyłem wody po ogórkach kiszonych) to zaszczepimy ciasto wieloma bakteriami i grzybami, które zaczną rozkładać znajdujące się w nim substancje. Jedną z takich rozkładanych przez te grzyby i bakterie substancji jest właśnie gluten. Podobno część osób cierpiących na celiakię (nietolerancję glutenu) może spożywać wysokiej jakości chleb na zakwasie.

Jak poprawić jakość białka w chlebie?
Kolejną ciekawą rzeczą, która dzieje się w czasie takiego zakwaszania ciasta jest zmiana profilu aminokwasów w tym chlebie – cześć mąki zmienia się w bakterie i grzyby, które to zawierają wszystkie aminokwasy egzogenne (takie których organizm człowieka nie jest w stanie sam wytwarzać). Innymi słowy taki chleb na zakwasie lepiej zaspokaja potrzeby białkowe człowieka.

By ciasto się „ukisiło” trzeba je zostawić w cieple na kilkanaście lub więcej godzin (ja zostawiłem moje na 2 dni w temperaturze pokojowej i był naprawdę wyborny).

Czy nasi przodkowie jedli białe pieczywo?
Nasi przodkowie (powiedzmy przed XX w.) najprawdopodobniej nie jedli chleba białego. Z dość prozaicznego powodu – nie było wtedy jeszcze tak dobrych i czystych kultur drożdżowych. Przed XX czy XIX wiekiem większość białego pieczywa (to było jedzenie zarezerwowane raczej dla bogatych) – bułki, biały chleb… i tak była przygotowywana w jakimś stopniu na zakwasie z dodatkiem sporej ilości drożdży.

Dlaczego chleb razowy ze sklepu nie może być zdrowy?
Na zakończenie opiszę dlaczego taki „chleb razowy” ze sklepu raczej nie może być bardzo zdrowy. Jak zwykle gdy nie wiadomo o co chodzi chodzi o pieniądze. Proszę pomyśleć ile musiałby kosztować mąka, która powstaje w młynie  posiadającym 3-4 razy mniejszą wydajność niż młyn o tym samym rozmiarze a stosujący szybsze mielenie? Następna sprawa to kwestia czasu. Chleb na drożdżach wyrasta w 2-3godziny. Miejsce w piekarni na to by przechowywać ciasto na chleb na zakwasie kilkanaście godzin również kosztuje…

RelatedPost

Zmiana paradygmatu i pomysł na biznes, który zar...
Ekologiczne fermy przemysłowe zwierząt?
ZASIEKI CZAS STAWIAĆ ?.CZYLI , CO WARTO WIEDZIEĆ...
Korona, kanibalizm, weganizm lub GMO!

Filed Under: Uncategorized Tagged With: dieta, grzyby, rolnictwo, rośliny, samowystar-czalność, zdrowa żywność, zdrowie

Comments

  1. marcin says

    Sierpień 10, 2010 at 5:13 pm

    Ciekawy artykuł, mógłbyś podać przepis na najmniej "szkodliwy" chleb, który można przyrządzić w domowych warunkach? Myślę, że ciekawą rzeczą byłby cykl artykułów, w którym można by przeczytać jak i z czego przygotować najmniej szkodliwe dla człowieka dania.

    Odpowiedz
  2. Wojciech Majda says

    Sierpień 10, 2010 at 5:34 pm

    Mogę opisać w jednym z następnych artykułów. Dużo lepiej jednak chleba nie jeść 🙂

    Tak na szybko:
    IMO najmniej szkodliwe jest dobrej jakości mięso, organy, jajka, surowe masło, łój zwierzęcy (od zwierząt karmionych pastwiskowo). Jeśli komuś nie szkodzi to również surowe mleko również jest ok (mi niezbyt służą produkty mleczne poza masłem i bardziej dojrzałymi serami).

    Z owoców polecam jagody, mirabelki, owoce róży, porzeczki. Najlepiej dzikie. Później z własnego ogrodu borówki, jagody kamczackie, truskawki…

    Zwykle owoce jagodowe mają więcej wartości odżywczych niż jabłka, gruszki, banany itp.

    Odpowiedz
  3. Wojciech Majda says

    Sierpień 10, 2010 at 5:35 pm

    Poniekąd utożsamiam się z zasadami bloga "PaNu"

    Here is a 12- step list of what to do. Go as far down the list as you can in whatever time frame you can manage. The further along the list you stop, the healthier you will be. There is no counting, measuring, or weighing. You are not required to purchase anything specific from me or anyone else. There are no special supplements, drugs or testing required.*

    1. Eliminate sugar (including fruit juices and sports drinks) and all foods that contain flour.

    2. Start eating proper fats – Use healthy animal fats or coconut fat to substitute fat calories for carbohydrate calories that formerly came from sugar and flour. Drink whole cream or coconut milk.

    3. Eliminate gluten grains. Limit grains like corn and rice, which are nutritionally poor.

    4. Eliminate grain and seed derived oils (cooking oils) Cook with Ghee, butter, animal fats, or coconut oil.

    5. Favor ruminants like beef, lamb and bison for your meat. Eat eggs and some fish.

    6. Make sure you are Vitamin D replete. Get daily midday sun or consider supplementation.

    7. 2 meals a day is best. Don't graze like a herbivore.

    8. Adjust your 6s and 3s. Pastured (grass fed) dairy and grass fed beef or bison has a more optimal 6:3 ratio, more vitamins and CLA. A teaspoon or two of Carlson's fish oil (1-2 g DHA/EPA) daily is good compensatory supplementation if you eat grain-fed beef or no fish.

    9. Proper exercise – emphasizing resistance and interval training over long aerobic sessions.

    10. Most modern fruit is just a candy bar from a tree. Go easy on bags of sugar like apples. Stick with berries and avoid watermelon which is pure fructose. Eat in moderation.

    11. Eliminate legumes

    12. Eliminate all remaining dairy including cheese- (now you are "Orthodox paleolithic")

    http://www.paleonu.com/get-started/

    Odpowiedz
  4. Strus_Pedziwiatr says

    Sierpień 10, 2010 at 8:07 pm

    chleb.info- kopalnia wiedzy o zakwasie i pieczywie

    Odpowiedz
  5. marcin says

    Sierpień 10, 2010 at 9:56 pm

    Dzięki za opis, a artykuł na pewno przeczytam jeśli się pojawi 😉

    A jeśli chodzi o proponowane zasady odżywiania i lista rzeczy, które "można" jeść to wydaje się dosyć rygorystyczna (np. 2 posiłki w ciągu dnia). Ciężko byłoby spróbować odżywiać się w taki sposób, przynajmniej jeśli chodzi o mnie. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  6. Wojciech Majda says

    Sierpień 11, 2010 at 4:07 am

    @Struś Pędziwiatr
    Dzięki za linka

    @Marcin
    Z tego co pamiętam to autor zalecał przestrzegać co najmniej pierwszych 4 zasad – to i tak już "zdziała cuda".

    Jeśli Twoim głównym źródłem energii będzie tłuszcz nasycony albo jednonienasycony (czyli masło, łój zwierzęcy, jajka, kokos, oliwa z oliwek) a nie glukoza, to z czasem zmienią Ci się szlaki metaboliczne. Twój organizm nie będzie polegał tak bardzo na glukozie. To zaś sprawi, że nie będziesz musiał jeść tak często, gdyż nie będziesz miał spadków i wzlotów poziomu glukozy we krwi.

    Przykładowo ja jadłem ostatni posiłek (kilka śliwek) około 16. Teraz (14 godzin później) nadal nie jestem głodny. Prawdopodobnie pierwszym daniem dzisiaj będzie jajecznica z boczkiem (na 3 jajkach) + 50g masła.

    Odpowiedz
  7. Wojciech Majda says

    Sierpień 11, 2010 at 4:11 am

    Dodam jeszcze, że jeśli odżywiam się w ten sposób, to każdego dnia chudnę jakieś 200-300 g co mi bardzo pasuje, bo swego czasu trochę zbędnego balastu nabrałem.

    Odpowiedz
  8. marcin says

    Sierpień 11, 2010 at 8:19 am

    Z tym traceniem balastu to w moim przypadku jest minus, jestem dosyć szczupły i raczej wolałbym przybrać trochę na wadze jednocześnie ćwicząc. Jak ma się taka dieta do uprawiania sportu / ćwiczeń fizycznych?

    Odpowiedz
  9. Wojciech Majda says

    Sierpień 11, 2010 at 12:41 pm

    Najlepiej będzie jak poczytasz trochę forum Dobra Dieta (link jest po prawej stronie).

    Co do ćwiczeń fizycznych to wielu osobom pomaga (zwłaszcza na stawy), w przyrostach masy zapewne pomoże spożywanie sporej ilości wysokiej jakości białka.

    Większość tradycyjnych łowców – zbieraczy jest dość umięśniona i szczupła.

    Ja tracę tłuszcz;) a nie masę mięśniową.
    Jeśli zależy Ci na przytyciu (tłuszczu) to najlepsza droga do tego to jedzenie dużej ilości olei roślinnych + węglowodanów prostych (cukier, miód, owoce, ciastka, biały chleb). Niestety tego typu jadło nie jest zbyt zdrowe.

    Odpowiedz
  10. marcin says

    Sierpień 11, 2010 at 4:29 pm

    Nie nie, jak najbardziej zależy na mięśniach 😉 chodziło mi raczej o to czy 2 posiłki dziennie i zawierające głównie tłuszcze i białko wystarczą, żeby zaspokoić organizm ćwiczącego (chodzi o zapotrzebowanie energetyczne). Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  11. Wojciech Majda says

    Sierpień 11, 2010 at 5:41 pm

    Raczej nie powinno być z tym problemu, gdyż 1 g tłuszczu zawiera około 9kcal a 1g węglowodanów około 4kcal. Zresztą to tylko wytyczne – każdy organizm jest inny i ma inne potrzeby.

    Odpowiedz
  12. jako says

    Sierpień 12, 2010 at 10:40 am

    Dla tych, którzy nie tolerują surowego mleka polecam robienie domowych jogurtów. Jest to nieskomplikowane, a powstały jogurt zdrowszy i w wielu przypadkach tańszy niż ten ze sklepu. Jest bardzo trwały, więc można zrobić co jakiś czas większą porcję a potem przez parę dni zjadać. Z powodzeniem może zastąpić śmietanę, a smakosze mogą z niego zrobić tzw. serek jogurtowy (da się nawet zrobić z tego sernik).

    A co do chleba, to zdecydowanie z zakwasem. Zrobić zakwas łatwo, dbać o niego też nie problem. Jedynym problemem może być ewentualnie zaopatrzenie w mąkę żytnią, bo jest trudno dostępna. Chleb nawet z niewielkim dodatkiem zakwasu jest dużo smaczniejszy. Od prawie roku co najmniej połowę pieczywa spożywanego przez rodzinkę piekę ja 🙂

    Na początku próbowanie receptur, wyrabianie ciasta, pieczenie to był świetny sposób na aktywny wypoczynek. W efekcie przestało mi smakować pieczywo ze sklepu. Potem okazało się, że aby codziennie zajadać własny chleb, to trzeba poświęcić temu więcej czasu. No i bycie piekarzem 'z musu' nie jest już tak fajne jak bycie piekarzem 'z wyboru'. Rozwiązaniem była maszyna do pieczenia chleba – kilka minut na wrzucenie składników i reszta robi się sama… Co prawda kształt chleba z maszyny jest 'niestandardowy' ale dla mnie to bez znaczenia – liczy się smak. W Tesco były takie po 130zł, a potem na wyprzedaży cena spadła do 60zł – prawie za darmo. Okazało się że na programie standardowym (3 godz) świetnie wychodzi też chleb z dodatkiem zakwasu – wystarczy zmniejszyć ilość 'przepisowych' drożdży o połowę i dodać w to miejsce parę łyżek zakwasu. Co ciekawe, taki domowy chleb wychodzi taniej niż ze sklepu.

    Po trzech godzinach można się delektować nagrodą – pajdą ciepłego jeszcze pszenno-żytniego chleba z plastrami zimnego masła prosto z lodówki … mniam 🙂

    Odpowiedz
  13. Wojciech Majda says

    Sierpień 13, 2010 at 8:54 am

    No jogurt w miarę ok toleruję. Muszę spróbować jeszcze jak będę sobie radził z produktami z surowego mleka – podobno są lepsze.

    Umiejętności piekarniczych tylko pogratulować jako.

    Nie powiem, taki chlebek jest smaczny ja jednak porzuciłem próby robienia zdrowego chleba. Im więcej czytam o odżywianiu tym bardziej uważam to określenie z oksymoron.

    Odpowiedz
  14. jako says

    Sierpień 13, 2010 at 9:27 am

    No cóż, wielu (większość?) ludzi nie rezygnuje całkiem ze swoich ulubionych potraw/zajęć mimo świadomości że są one niezdrowe.

    Nawet jeśli ktoś jest przekonany, że dieta jaskiniowca jest najzdrowsza, to szansa na to, że w pełni się do niej zastosuje, jest pewnie mniejsza niż 1:100.

    Myślę, że raptowna zmiana diety mogła by być wręcz szkodliwa. Pozostaje nam zatem modyfikować ją krok po kroku w kierunku ideału.
    W codziennej diecie mamy wiele rzeczy dużo bardziej szkodliwych niż pieczywo. Eliminację warto rozpocząć właśnie od nich. Pieczywo jest bardziej zakorzenione w naszej diecie i trudniej je wyeliminować. Próba skłonienia kogoś do eliminacji pieczywa (a właściwie to wszystkich produktów z mąki) z diety jest niemal na pewno skazana na niepowodzenie 🙁

    W tym kontekście zamiana pieczywa opartego na drożdżach i spulchniaczach na oparte na zakwaszonym cieście, jest raczej drogą w dobrym kierunku.

    Jest jeszcze jeden aspekt: dieta powinna być urozmaicona. Dlatego nie sądzę by 'jaskiniowiec' musiał całkowicie rezygnować z chleba – pajda dwa razy w tygodniu raczej nie zaszkodzi, a będzie dobrym urozmaiceniem jadłospisu.

    Zresztą, nawet gdybym zrezygnował z chleba, to będę piekł dla reszty 'chlebożernej' rodzinki, bo wiem że to dla nich zdrowsze, niż pieczywo sklepowe 🙂

    Odpowiedz
  15. Wojciech Majda says

    Sierpień 13, 2010 at 1:41 pm

    Zgodzę się z Tobą. Ostatnio to głównie ja w domu gotuję i prawie wszyscy jedzą u mnie mocno na nutę paleolityczną.

    Nie sądzę, żeby moja dieta była monotonna, bo jadam wiele rodzajów mięs i ryb. Do tego sporo dzikich owoców i zieleniny, która rośnie sezonowo na łąkach i lasach wokół mojego domu.

    Odpowiedz
  16. Wojciech Majda says

    Październik 7, 2010 at 10:49 am

    Wkrótce będę próbował chleba z dodatkiem mąki z żołędzi. Zobaczymy co z tego wyjdzie…

    Odpowiedz
  17. cedric says

    Sierpień 15, 2011 at 11:01 am

    http://www.goscinneprogi.pl/ku_chleb.html

    http://pracowniawypiekow.blogspot.com/

    http://www.kuchnianadatlantykiem.com/search/label/Pieczywo

    „Kolejna metoda na dziury to przetrzymywanie ciasta w czasie pierwszego rośnięcia w niskiej temperaturze. Reihart już od lat poleca tzw. dough retarding, które zapewnia również znakomity smak i strukturę ciasta. Dla mnie odkryciem, nomen omen, Ameryki była konstatacja, że ciasto od razu po zagnieceniu można trzymać w lodowce aż do 3 dni. Wyrabiamy więc raz ciasto, dzielimy na porcje i przez kolejne 3 dni mamy w zasadzie gotowe do formowania i pieczenia bochenki.Przyznam, że moim zdaniem najlepsze są te 3-dniowe.”

    Odpowiedz
  18. cedric says

    Grudzień 4, 2011 at 11:19 pm

    Biologiczne przetwarzanie żywności zmienia indeks glikemiczny pożywienia typu skrobia. Dlatego może warto spożywać ziemniaki z kwaśnym mlekiem lub kwaszoną kapustą, dzięki czemu część cukrów zostanie przerobiona na aminokwasy i kwasy tłuszczowe zmniejszając zagrożenie chorobami cywilizacyjnymi.
    Jest to niejako podobne do tego co robi krowa, która odżywia się nie trawą , a bakteriami wyprodukowanymi z tej trawy w swoich czterech żołądkach.
    Oczywiście po skróceniu przewodu pokarmowego u człowieka proces ten zachodzi w mniejszym stopniu, ale w początkach istnienia człowieka wobec braku lodówek, żywności chyba duża część pożywienia była fermentowana – nie tylko mleko czy pieczywo, ale podstawowy napój w dawnych czasach jak piwo.

    Odpowiedz
    • cedric says

      Marzec 1, 2018 at 9:08 pm

      https://www.damianparol.com/chleb-na-zakwasie/

      Odpowiedz
    • cedric says

      Marzec 1, 2018 at 9:12 pm

      https://www.damianparol.com/kwas-fitynowy/

      Odpowiedz
      • cedric says

        Marzec 1, 2018 at 9:13 pm

        http://zdrowiebeztajemnic.pl/kwas-fitynowy-wlasciwosci/

        Odpowiedz
  19. cedric says

    Styczeń 20, 2012 at 1:13 am

    http://openlibrary.org/books/OL8295385M/The_Permaculture_Book_of_Ferment_Human_Nutrition

    Odpowiedz
  20. cedric says

    Styczeń 20, 2012 at 1:19 am

    Making and Eating Fermented Foods: Why and How.
    http://sustainjefferson.org/files/Shivani%20Arjuna%20Fermentation%20Class.pdf

    Odpowiedz
  21. cedric says

    Styczeń 20, 2012 at 1:21 am

    Ecology of Fermented Foods
    http://www.humanecologyreview.org/pastissues/her151/scottandsullivan.pdf

    Odpowiedz
    • Permakulturnik says

      Styczeń 29, 2012 at 3:19 pm

      Dzięki cedric za ciekawe i wnoszące wiele do tematu linki!

      Odpowiedz
  22. cedric says

    Styczeń 29, 2012 at 3:48 pm

    Poniżej wklejam część emaila, który wysłałem do osoby z chorym na nowotwór członkiem rodziny.
    1. Glukoza dostarcza energii komórkom nowotworowym.” Antyrak. Nowy styl życia „- David Servan-Schreiber
    2. Większe szanse przeżycia mają osoby biorące leki hamujące stany zapalne np. Acard. Wtedy nowotwór daje później przerzuty.”Antyrak. Nowy styl życia „- David Servan-Schreiber
    3. Złoto koloidalne stabilizuje błony komórkowe, nie wykazuje efektów ubocznych, działa przeciwzapalnie, daje dobre efekty w terapii nowotworów.
    http://www.vinsvin.com.pl/nanotechnologia.html
    au100.pl/Historia-Leczenia-Zlotem.html
    4. Tlenek azotu niszczy komórki nowotworowe i bakterie. Powoduje rozszerzenie naczyń. Organizm uwalnia go w czasie orgazmu, w olbrzymiej ilości w sepsie ( organizm chce wyeliminować zakażenie krwi, produkuje duże ilości tlenku azotu i dlatego dochodzi do spadku ciśnienia tętniczego) oraz u osób z chorobą wieńcową, gdy biorą np. nitroglicerynę pod język. John Emsland ” Galeria cząsteczek”.
    5. Rekiny nie zapadają na nowotwory. Zaleca się spożywanie chrząstki, oleju z rekina przypisując to działaniu rybich tłuszczów. Moim zdaniem przyczyna jest inna . Rekiny nie chorują na nowotwory ponieważ stężenie mocznika w ich organizmie jest wysokie. Rekiny pobierają wodę przez skórę ze słonego morza dzięki zagęszczaniu w tkankach właśnie mocznika. B. Siergiejew ” Zajmująca fizjologia” . Dlatego wydaje mi się,że powstrzymywanie się od picia i rzadkie oddawanie moczu działa podobnie jak urynoterapia.
    http://www.papilot.pl/medycyna/2523/Urynoterapia-niekonwencjonalna-metoda-leczenia.html
    6. Potwierdzeniem zależności nowotworów od glukozy może być obserwacja, że głodówka zwiększa skuteczność chemioterapii.
    kopalniawiedzy.pl/chemioterapia-glodowka-post-cykl-skutki-uboczne-etopozyd-cytostatyk-Valter-Longo,4583
    W zrozumieniu epidemii nowotworów pomoże podejście paleoantropologiczne. Nasze geny są z paleocenu, natomiast tryb życia bardzo współczesny.
    Człowiek pierwotny powstał w Afryce (hypertermia) ok. 2,5 mln lat temu, gdzie było dużo słońca, wykonywał prace tępymi narzędziami, nie korzystał z paliw kopalnych, udomowionych zwierząt ,więc wydatek energetyczny był olbrzymi, skóra funkcjonowała jako „trzecia nerka”. Krążenie krwi i limfy!!! było intensywniejsze niż obecnie ( schylanie się, praca w polu, częste karmienie, brak biustonoszy sprzyjały zapobieganiu nowotworom piersi).
    Praca na roli zwiększała w dużym stopniu obieg limfy.
    „Restrictive clothing prevents the flow of blood and lymph. Wearing a bra to prevent sagging breasts actually weakens the muscles and connective tissue helping to create sagging breasts. The free movement of the breasts during walking and exercise helps to pump lymph through the breast tissue.
    Hours in a Bra Per Day* Chance of Breast Cancer*
    24 75.00% (3 out of 4)
    >12 (but not to bed) 14.28% (1 out of 7)
    <12 00.66% (1 out of 152)
    0 (or rarely) 00.60% (1 out of 168)
    *Singer and Grismaijer, 1995:
    http://www.alkalizeforhealth.net/rebounder.htm

    Brak lodówek sugeruje, że jedzono więcej skwaśniałych i sfermentowanych produktów, co zmniejszało ich indeks glikemiczny.

    Odpowiedz
  23. Cedric says

    Lipiec 15, 2014 at 12:19 am

    http://pracownia4.wordpress.com/2014/06/09/gluten-zagrozenie-biologiczne-i-patogen/

    Odpowiedz
  24. Cedric says

    Lipiec 26, 2014 at 9:28 pm

    Zespół Kliniki Hematologicznej w Krakowie dowiódł, że selen unieszkodliwia aflatoksyny i tym samym chroni komórki przed rakotwórczym działaniem tych trucizn – mykotoksyn. Ponadto selen wpływa niszcząco na pleśnie, które je produkują.

    Pieczywo na zakwasie

    Jak wynika z badań, aż jedna trzecia toksyn pleśniowych to mykotoksyny, oporne na działania wysokich temperatur. Stwierdzana w mące zawartość mikotoksyn nie przekracza zwykle tolerowanej dawki dziennej, dlatego wynik wszelkich kontroli jest pozytywny i mąki dopuszczane są do produkcji pieczywa. Jednak regularne spożywanie takich wyrobów prowadzi do nagromadzenia się mykotoksyn w organizmie, co daje odległe w czasie skutki Jedynym znanym sposobem eliminacji tych związków z pieczywa jest wprowadzenie technologii produkcji pieczywa na zakwasach.

    Plusem fermentacji na zakwasie jest to, że bakterie kwasu mlekowego eliminują związki rakotwórcze z pieczywa – azotany, azotyny, a przede wszystkim toksyny pleśniowe, co odciąża nasz układ odpornościowy.
    http://www.vitanatural.pl/Mykotoksyny
    http://www.czytelniamedyczna.pl/3528,mikotoksyny-niebezpieczne-metabolity-grzybow-plesniowych.html

    Odpowiedz
  25. cedric says

    Sierpień 4, 2014 at 3:24 pm

    Jest całkiem prawdopodobne, że marskość wątroby u nosicieli HBV,HCV wynika z marskości odglutenowej ( PBC, AIH) , a nie od nosicielstwa. Podstawową dietą u nosicieli wirusów hepatotropowych powinna być bezglutenowa. Ale terapia interferonem kosztuje kilkadziesiąt tys. zł, więc biznes musi się kręcić.
    http://jeffreydachmd.com/2013/04/hepatitis-c-autoimmunity-and-gluten-by-jeffrey-dach-md/

    Odpowiedz
  26. cedric says

    Sierpień 4, 2014 at 3:27 pm

    http://en.wikipedia.org/wiki/Gluten-sensitive_enteropathy-associated_conditions

    Odpowiedz
  27. cedric says

    Sierpień 12, 2014 at 8:18 am

    Mąka żytnia razowa z pełnego przemiału.

    Bodaj jedyny produkt mączny niemal całkowicie pozbawiony kaloryczności. Zawiera bardzo dużo błonnika. Rolę błonnika pełni w niej również skrobia ? cukier złożony, który zazwyczaj szybko rozpada się w całości ? w przewodzie pokarmowym ? do tuczącej glukozy. Jednak ziarenka skrobi żytniej mają taką strukturę, że skutecznie opierają się naszym enzymom trawiennym i przekształcają w glukozę ? tylko w ok. 30-tu procentach.

    Żyto zawiera też sporo odchudzających polifenoli?
    http://slawomirambroziak.pl/odchudzajace-lakocie/jak-smakolyki-spalaja-tluszcz-czesc-2/

    Odpowiedz
  28. cedric says

    Sierpień 15, 2014 at 12:03 am

    W przechowywaniu zbóż używano gałązek cyprysów. Wydzielały cyjanowodór – zapobiegał rozwojowi
    grzybów i szkód spowodowanych przez insekty.
    Na insekty stosuje się też ziemię okrzemkową- uszkadza owady i pochłania wilgoć.
    http://www.pesticides.montana.edu/Reference/FumSeed.pdfObecnie dodaje się bromek potasu , co osłabia pracę tarczycy i utrudnia diagnozowanie niedoczynności.
    Dobre warunki do przechowywyania były w Kapadocji w podziemnych miastach – stała wilgotność i temp. w miastach wydrążonych w tufach wulkanicznych.
    http://www.amercom.com.pl/tajemnice-starozytnych-cywilizacji/338-SE-46.html

    Odpowiedz
    • Permakulturnik says

      Sierpień 15, 2014 at 2:15 am

      Przez długi czas uzywałem soli z Morza Martwego do solenia potraw. Moja tarczyca nie ma się dobrze…

      Odpowiedz
  29. Majka says

    Sierpień 7, 2015 at 7:48 am

    Polecam nawet zdrowym w inter. książkę kucharską – jak to wszystko robić, jak gotować jak piec.
    Tytuł Pokonaj alergię autor diet. Bożena Kropka ze Skoczowa ….wpisz do netu słowa wydawnictworodzinaskoczow

    Odpowiedz
  30. mistress says

    Sierpień 20, 2016 at 10:23 am

    Sztuka fermentacji. Praktyczne wskazowki z calego swiata na temat procesu kiszenia i fermentacji warzyw, owocow, miodu, ziaren, nabialu, straczkow i i Sztuka fermentacji. Praktyczne wskazowki z calego swiata na temat procesu kiszenia i fermentacji warzyw, owocow, miodu, ziaren, nabialu, straczkow i i

    Odpowiedz
  31. cedric says

    Maj 26, 2017 at 6:17 pm

    Structural changes of gliadins during sourdough fermentation
    http://www.icef11.org/content/papers/fpe/FPE476.pdf

    Odpowiedz
    • cedric says

      Marzec 1, 2018 at 6:31 pm

      http://comenius.susqu.edu/biol/312/thesourdoughmicroflorabiodiversityandmetabolicinteractions.pdf

      Odpowiedz
      • cedric says

        Marzec 1, 2018 at 6:34 pm

        Sourdough Technology?A Traditional Way for Wholesome Foods: A Review

        http://onlinelibrary.wiley.com/store/10.1111/j.1541-4337.2011.00148.x/asset/j.1541-4337.2011.00148.x.pdf?v=1&t=je8ulj01&s=e97d119d9deea0537a855734c33487018a11ab2e

        Odpowiedz
        • cedric says

          Marzec 1, 2018 at 6:36 pm

          Why sourdough bread resists mold
          Date:
          February 21, 2013
          Source:
          American Society for Microbiology
          https://www.sciencedaily.com/releases/2013/02/130221194239.htm

          Odpowiedz
          • cedric says

            Marzec 1, 2018 at 6:40 pm

            Sourdough Bread Made from Wheat and Nontoxic Flours and Started with Selected Lactobacilli Is Tolerated in Celiac Sprue Patients

            http://aem.asm.org/content/70/2/1088.full

  32. cedric says

    Marzec 1, 2018 at 3:37 pm

    http://www.piekarnie.pl/info.php?page=art_biokonserwacja

    Odpowiedz
  33. cedric says

    Marzec 1, 2018 at 3:56 pm

    POST. MIKROBIOL., 2016, 55, 3, 268?278 http://www.pm.microbiology.pl
    KULTURY STARTEROWE W PIEKARSTWIE ? MOŻLIWOŚĆ ODZWIERCIEDLENIA TRADYCYJNEGO PROCESU FERMENTACJI POPRZEZ KSZTAŁTOWANIE MIKROBIOTA ZAKWASÓW PIEKARSKICH W PRZEMYSŁOWEJ PRODUKCJI PIECZYWA
    Katarzyna Piasecka-Jóźwiak1*, Beata Chabłowska1, Ilona Stefańska2
    1 Zakład Technologii Fermentacji, Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego, Warszawa 2 Zakład Mikrobiologii, Katedra Nauk Przedklinicznych, Wydział Medycyny Weterynaryjnej, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
    Wpłynęło w październiku 2015 r. Zaakceptowano w kwietniu 2016 r.

    http://pm.microbiology.pl/web/archiwum/vol5532016268.pdf

    Odpowiedz
  34. cedric says

    Marzec 1, 2018 at 4:01 pm

    http://www.e-biotechnologia.pl/Artykuly/Fermentacja-mlekowa

    Odpowiedz
  35. cedric says

    Marzec 1, 2018 at 4:05 pm

    Kultury starterowe

    http://www.google.pl/url?q=http://sigma-not.net/download.php%3Ftoken%3Dxaf423cf71ac407536653313ed3c9458b&sa=U&ved=0ahUKEwja2ciTv8vZAhUBI6wKHXWQCww4MhAWCIYCMC8&usg=AOvVaw2ySgXZGInifHXQ6QSyk4Eg

    Odpowiedz
  36. cedric says

    Marzec 1, 2018 at 4:18 pm

    http://pozdrowie24.pl/Strony/produkt/mydo_chlebowe_500_ml__auqafarina_fermenti__nowosc_swiatowa

    Odpowiedz
  37. cedric says

    Marzec 1, 2018 at 4:21 pm

    INNOWACYJNE ROZWIĄZANIA W TECHNOLOGII ŻYWNOŚCI I ŻYWIENIU CZŁOWIEKA

    http://www.pttzm.org/attachments/File/MONOGRAFIA2.pdf

    Odpowiedz
    • cedric says

      Marzec 1, 2018 at 6:22 pm

      Bezpieczeństwo zdrowotne żywności Aspekty mikrobiologiczne, chemiczne i ocena towaroznawcza

      https://www.up.lublin.pl/files/foodscience/sesja-pan/materialy/bezpieczenstwo_zdrowotne_zywnosci.pdf

      Odpowiedz
  38. cedric says

    Marzec 1, 2018 at 4:23 pm

    http://bonavita.pl/kwas-chlebowy-do-picia-sklad-wlasciwosci-i-zastosowanie

    Odpowiedz
  39. cedric says

    Marzec 1, 2018 at 4:25 pm

    https://wolna-polska.pl/wiadomosci/chleb-podobno-najwazniejszy-pieczony-wspolczesnie-drozdzach-niezdrowy-powoduje-chorob-2017-07

    Odpowiedz
  40. cedric says

    Marzec 1, 2018 at 4:31 pm

    Krytycznym mikroelementem dla wzrostu Lactobacilli jest mangan. Glifosat, który jest opatentowany , jako herbicyd zarejestrowany też jest jako chelator (m.in. manganu) i antybiotyk.

    Zestawienie probiotyków z niedostępnej strony pdm.
    Bifidobacterium Bifidum – Ochrania przed rozmnażaniem się rotawirusów, działaniem związków chloru na organizm, infekcjom jelitowym. Wzmacnia odporność organizmu.

    BIfidobacterium longum – Eliminuje związki nitrowe. Może znacząco hamować rozmnażanie się patologicznych bakterii jelita grubego oraz rozrost komórek raka wątroby.

    Bifidobacterium infantis – Pomaga hamować rozwój chorobotwórczych bakterii takich jak Escherichia coli. Produkuje substancje zapobiegające rozwojowi raka piersi.

    Bifidobacterium lactis – Pomaga łagodzić zaparcia stolca, chroni organizm przed działaniem związków chloru i zapobiega powstaniu przewlekłych stanów zapalnych jelita grubego w obszarze essicy.

    Lactobacillus acidophilus – Pierwsza linia obrony przeciwko drożdżakom. Wspomaga układ krążenia poprzez obniżanie poziomu cholesterolu. Zapobiega uszkodzeniom ścian jelit przed działaniem czterochloroetylenu.

    Lactobacillus bulgaricus – Łagodzi problemy trawienia pokarmów. Ułatwia trawienie mleka i jego produktów. Ułatwia wydalanie substancji toksycznych z jelita grubego.

    Lactobacillus casei – Ochrania przed bakteriami z grupy Listeria, którymi zakażone są skorupiaki, ptaki i ssaki ( krowy). Bakteriami tymi organizm człowieka zakaża się przez konsumpcję produktów nabiałowych i surowych roślin. Chroni przed rozwojem guzów nowotworowych.

    Lactobacillus lactis – Naturalny antybiotyk. Zmniejsza zdolność chorobotwórczą bakterii, zapobiega ich rozwojowi i rozwinięcia się infekcji.

    Lactobacillus plantarum – Doskonała alternatywa w stosunku do antybiotyków. Ważne narzędzie w zwalczaniu i ochronie przed rozwojem bakterii patologicznych.

    Lactobacillus paracasei – Zapobiega toksycznemu działaniu związków chloru na organizm. Bierze udział w regulacji systemu odpornościowego i być może zmniejsza ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.

    Lactobacillus brevis – Zmniejsza przepuszczalność jelit w ,,zespole nieszczelnego jelita” i ma pozytywny wpływ na pracę systemu odporności.

    Lactobacillus rhamnosus – Pomaga łagodzić objawy nietolerancji cukru mlecznego – lactozy, zmniejsza działanie dwuchlorków pochodzenia wirusowego i bakteryjnego na organizm, łagodzi zaparcia, stany zapalne odbytnicy oraz żylaki odbytu oraz skutki alergii pokarmowych. Hamuje wzrost guzów.

    Lactobacillus salivarius – Posiada unikalną zdolność leczenia wrzodów trawiennych żołądka przez usunięcie bakterii – Helicobacter pylori.

    Streptococcus thermofilus – Wykazuje działanie przeciwutleniające, chroni jelita i organizm przed działaniem wolnych rodników, antybiotyków, cukru i skutkami picia wody chlorowanej. Wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Likwiduje działanie związków chloru, zapobiega infekcjom jelit i pochwy.

    Bifidobacterium breve – Wykazuje korzystne działanie w stanach zapalnych odbytnicy, zapobiega rozwojowi rotawirusów oraz uaktywnia humoralny system odporności.

    Lactobacillus gasseri – Likwiduje bakterię – Helicobacter pylori oraz zmniejsza stan zapalny w zapaleniu śluzowym żołądka.

    Saccharomyces boulardii – chroni przed biegunką występującą w trakcie leczenia większością antybiotyków, znaną szerzej jako biegunka poantybiotykową. Jest jedynym probiotykiem wykazującym naturalną odporność na antybiotyki. Chroni przed nawrotami biegunki związanej z infekcją Clostridium difficile oraz minimalizuje również skutki biegunki związanej z innymi chorobami, takimi jak biegunka podróżnych, czy zespół jelita nadwrażliwego.

    Odpowiedz
    • cedric says

      Marzec 1, 2018 at 6:54 pm

      95% recyklingu manganu dotyczy wątroby, ok. 5 % trzuski.
      W przypadku cholestazy trudne jest utrzymanie prawidłowego mikrobiomu jelit pomimo stosowania probiotyków i prebiotyków. Oprócz Lactobacillii manganozalezne są krętki – m.in. Helicobacter pylori , Borrelia burgdorferii.

      https://www.organicfacts.net/health-benefits/minerals/health-benefits-of-manganese.html

      http://lpi.oregonstate.edu/mic/minerals/manganese

      http://health.manganese.org/Overview_of_Research_into_the_Health_Effects_of_Manganese.pdf

      Odpowiedz
    • cedric says

      Marzec 1, 2018 at 7:06 pm

      https://www.globalhealingcenter.com/natural-health/what-is-manganese/

      http://www.traceelements.com/Docs/The%20Nutritional%20Relationships%20of%20Manganese.pdf

      Odpowiedz
    • cedric says

      Marzec 1, 2018 at 7:11 pm

      http://www.tldp.com/issue/180/Clinical%20Effects%20of%20Mn.html

      https://raypeatforum.com/community/threads/manganese-and-its-unimportance-in-health.22375/

      Odpowiedz
      • cedric says

        Marzec 1, 2018 at 7:24 pm

        http://www.naturalendocrinesolutions.com/articles/manganese-thyroid-health/

        https://www.dcnutrition.com/minerals/manganese-mn/

        Odpowiedz
        • cedric says

          Marzec 1, 2018 at 7:41 pm

          http://orthomolecular.org/library/jom/1996/articles/1996-v11n02-p069.shtml

          MANGANESE IN RUMINANT NUTRITION

          http://www.nrcresearchpress.com/doi/pdf/10.4141/cjas79-028

          Odpowiedz
    • cedric says

      Marzec 1, 2018 at 7:51 pm

      Glyphosate, pathways to modern diseases III: Manganese – NCBI – NIH

      http://www.google.pl/url?q=https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4392553/&sa=U&ved=0ahUKEwi0ucW38svZAhVJI6wKHR7sCVYQFggjMAI&usg=AOvVaw3TzqhBrGZ-GO8JlGXmh6Ot

      http://www.cropnutrition.com/manganese-in-crop-production

      Odpowiedz
    • cedric says

      Marzec 1, 2018 at 7:58 pm

      http://mauriziosalamone.blogspot.com/2011/10/manganese-and-skin-health.html

      Odpowiedz
    • cedric says

      Marzec 1, 2018 at 10:13 pm

      POST. MIKROBIOL., 2017, 56, 2, 196?204 http://www.pm.microbiology.pl
      CZYNNIKI WARUNKUJĄCE ZDOLNOŚCI ADHEZYJNE BAKTERII Z RODZAJU LACTOBACILLUS
      Anna Paliwoda1*, Adriana Nowak1
      1 Instytut Technologii Fermentacji i Mikrobiologii, Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności, Politechnika Łódzka

      http://pm.microbiology.pl/web/archiwum/vol5622017196.pdf

      Odpowiedz
      • cedric says

        Marzec 1, 2018 at 10:22 pm

        POST. MIKROBIOL., 2017, 56, 2, 180?186 http://www.pm.microbiology.pl
        CHOROBOTWÓRCZOŚĆ LACTOBACILLUS SP. ? CZYNNIKI RYZYKA, IDENTYFIKACJA, ANTYBIOTYKOOPORNOŚĆ
        Marta Kłos1*
        1 Katedra Mikrobiologii, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
        Wpłynęło w październiku 2016 r.

        http://pm.microbiology.pl/web/archiwum/vol5622017180.pdf

        POST. MIKROBIOL., 2017, 56, 1, 18?27 http://www.pm.microbiology.pl
        PROBIOTYKI I ICH POTENCJALNE WŁAŚCIWOŚCI ANTYOKSYDACYJNE
        Nina Trojan1*, Paweł Satora1
        1 Wydział Technologii Żywności, Katedra Technologii Fermentacji i Mikrobiologii Technicznej, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
        Wpłynęło w maju 2016 r.

        http://pm.microbiology.pl/web/archiwum/vol156201718.pdf

        Odpowiedz
      • cedric says

        Marzec 1, 2018 at 10:46 pm

        Henryk Bartoń, Małgorzata Fortuna, Maria Fołta, Joanna Chłopicka
        WPŁYW PROCESU FERMENTACJI MLEKOWEJ NA STĘŻENIE CYNKU I MIEDZI W ZAKWASACH UZYSKANYCH Z PRZETWORÓW RÓŻNYCH RODZAJÓW ZBÓŻ I PSEUDOZBÓŻ*
        Zakład Bromatologii, Collegium Medicum, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie Kierownik: dr hab. P. Zagrodzki

        http://www.ptfarm.pl/pub/File/Bromatologia/2015/nr%203/Bromatologia%203_2015%20art%2001%20s%20229-235.pdf

        Odpowiedz
        • cedric says

          Marzec 1, 2018 at 10:49 pm

          Charakterystyka mlecznych napojów fermentowanych Characteristics of fermented milk drinks
          Katarzyna Mojka
          Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa, Katedra Technologii Żywności, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

          http://www.phie.pl/pdf/phe-2013/phe-2013-4-722.pdf

          Odpowiedz
  41. cedric says

    Marzec 1, 2018 at 6:13 pm

    Kombucha za

    https://martabrzoza.pl/porady-zdrowotne/kombucha-zyciodajny-napoj-dlugowiecznosci/

    http://kombuchakombucza.pl/

    https://draxe.com/7-reasons-drink-kombucha-everyday/

    Odpowiedz
  42. cedric says

    Marzec 1, 2018 at 6:17 pm

    I przeciw

    https://bodyecology.com/articles/4-surprising-reasons-to-ditch-kombucha

    http://drlwilson.com/articles/KOMBUCHA.htm

    Odpowiedz
  43. cedric says

    Marzec 1, 2018 at 8:02 pm

    https://www.amazon.com/IP6-Inositol-Medicine-Millennium-Molecules/dp/984332708X

    Fityniany mogą chronić nas przed nadmiarem żelaza, poza tym jednak sie wchłniają.

    http://www.primanatura.pl/zelazo-zabija/

    http://www.akademiawitalnosci.pl/10-sposobow-na-obnizenie-zelaza/

    Odpowiedz
    • cedric says

      Marzec 1, 2018 at 8:04 pm

      http://www.irondisorders.org/chronic-diseases-affected-by-iron

      Odpowiedz
    • cedric says

      Marzec 1, 2018 at 9:58 pm

      https://www.damianparol.com/zostan-krwiodawca/

      Odpowiedz
  44. cedric says

    Marzec 1, 2018 at 9:15 pm

    https://szczepienia.wybudzeni.com/mikrobiom-ludzki/

    Odpowiedz
    • cedric says

      Marzec 1, 2018 at 9:15 pm

      http://www.akademiawitalnosci.pl/dobre-bakterie-jak-pielegnowac-swoj-mikrobiom-jelitowy-cz-1/

      Odpowiedz
    • cedric says

      Marzec 1, 2018 at 9:16 pm

      https://mikrobiom.wordpress.com/uklad-nerwowy/

      Odpowiedz
    • cedric says

      Marzec 1, 2018 at 9:17 pm

      MIKROBIOM JELITA GRUBEGO A PRZEWLEKŁE ZAPALENIA ZATOK

      http://www.google.pl/url?q=http://pg.edu.pl/documents/51719102/57731972/3.pdf&sa=U&ved=0ahUKEwi5h-C0hczZAhUOUK0KHRZGDS8QFghGMAg&usg=AOvVaw1G_0L8BQ72IlADoS5tw1Lt

      Odpowiedz
    • cedric says

      Marzec 1, 2018 at 9:19 pm

      Mikrobiom przewodu pokarmowego i jego dysbiozy jako istotny …

      http://www.google.pl/url?q=http://www.medmikro.org/pobierz-artykul%3Fid%3D1&sa=U&ved=0ahUKEwi5h-C0hczZAhUOUK0KHRZGDS8QFghLMAk&usg=AOvVaw0GeNEyR4D05r3YCduOSbJ_

      http://www.pm.microbiology.pl/web/archiwum/vol5112012027.pdf

      Odpowiedz
      • cedric says

        Marzec 1, 2018 at 9:53 pm

        https://www.alablaboratoria.pl/1042-gastroprofil—diagnoza-stanu-zdrowia-jelit

        Odpowiedz
    • cedric says

      Marzec 1, 2018 at 9:20 pm

      http://www.dietaeliminacyjna.pl/rola-mikroflory-jelit/

      Odpowiedz
  45. cedric says

    Marzec 1, 2018 at 9:31 pm

    http://www.mlecznewsparcie.pl/2016/02/trawienie-pokarmow-i-fizjologia-powstawania-mleka/

    Odpowiedz
    • cedric says

      Marzec 1, 2018 at 9:31 pm

      http://www.mlecznewsparcie.pl/2015/02/gluten/

      Odpowiedz
    • cedric says

      Marzec 1, 2018 at 9:32 pm

      http://www.mlecznewsparcie.pl/2016/12/o-jelitach-slow-kilka/

      Odpowiedz
    • cedric says

      Marzec 1, 2018 at 9:34 pm

      http://naczyniapolaczone.pl/sibo-small-intestinal-bacterial-overgrowth-cz-i/

      Odpowiedz
    • cedric says

      Marzec 1, 2018 at 9:39 pm

      http://smiledentalstudio.pl/Czy_Twoja_pasta_do_zebow_czyni_Cie_chorym.html

      Odpowiedz
    • cedric says

      Marzec 1, 2018 at 9:46 pm

      http://www.napromed.pl/artykuly/39/ciecie-cesarskie-cz-2-co-musisz-wiedziec-seeding-baby-szansa-dla-dzieciecego-mikrobiota.html

      Odpowiedz
  46. cedric says

    Marzec 1, 2018 at 10:50 pm

    http://illuminatio.pl/produkt/dzika-fermentacja/

    Odpowiedz
  47. cedric says

    Październik 3, 2021 at 10:05 am

    Jednym z wyników kiszeniajest przetworzenie skłdników energetycznych w witaminy i DNA,co sprzyja długowieczności. Nadmiar żelaza zuzywa na kwas moczowy, którypochodzi z puryn, a czynnikiem oszczędzającym puryny jest ryboza.Ale mozemy dostarczać tteż puryny z zewnątrz w formie zywności bogatej w DNA/RNA.

    https://www.lifeextension.com/magazine/1997/8/research
    ” The work late Dr. Benjamin S. Frank, which concentrated on the benefits of nucleic acid therapy, has been gaining a new lease on life through the work of today’s scientists. The work of the The findings: RNA therapy shows signs of enhancing the immune system, improving transplanted organ viability and even fighting off cancers.”

    https://aztecspirulina.weebly.com/spirulinablog/who-is-dr-benjamin-s-frank
    mój koment zpewnego forum
    o starzeniu po covid/szczepieniach
    https://forumdlazycia.wordpress.com/2021/09/29/sars-cov-2-przyspiesza-starzenie/#more-81581
    jest to dobrze opisany mechanizm działania stresu oksydacyjnego na telomery.
    Puryny (guanina i adenina oraz produkt pośredni inozyna) ulegają szybszemu zuzyciu do wiązania żelaza , żeby nie stymulowało reakcji Fentona/wolnych rodników, dlatego covid bardziej dotyczy osób zażelazionych, o czym wielokrotnie pisałem. Tzw.Covid moze wynikać ze wzrostu szkodliwości promieniowania/mniejszej osłony magnetycznej Ziemi/Słońca, obniżenia melatoniny, która regeneruje w nocy wszystkie antyoksydanty/wiąże żelazo.
    Guanina , jako wrażłiwsza ulega stresowi azotowemu, adenina idzie w kwas moczowy, który jest silnym antyoksydantem wymiatającym rodniki azotowe.
    Synteza puryn jest kosztowna, więc organizm oszczędza je dzięki rybozie, ewentualnie pomaga dieta bogata w puryny, albo suplementacja inozyny.
    Regeneracja telomerów zachodzi w komórkach macierzystych, gonadalnych,keratynocytach (skóry) i nowotworach,dlatego traktuję nowotwór , jako mechanizm ratunkowy odtwarzający komórki macierzyste dający niesmiertelnośc, a nie , jako worga, którego należy zwalczać.
    Szczepienia, zawierając tlenek grafenu obnizają glutation przyspieszają zuzycie telomerów, wit.A , zwiększają toksycznośc żelaza.
    niektóre szczepionki nie zawierały RNA , tylko DNA.
    Komórki gonadalne przechodzą mejozę, która wymaga więcej ATP niż zwykła mitoza, a więc wysiadają wcześniej. skutkując wygaszeniem płodności.
    http://www.cheops4.org.pl/cheos/viewtopic.php?f=8&t=926&p=124752&hilit=melatonina#p130807
    “Re: SzyszynkaZgłoś ten postCytujPost autor: cedric » poniedziałek 17 maja 2021, 12:03https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9468114/

    Interakcja melatoniny i jej prekursorów z glinem, kadmem, miedzią, żelazem, ołowiem i cynkiem: woltamperometryczne badanie adsorpcyjne
    J Limson 1, T Nyokong, S Daya

    PMID: 9468114 DOI: 10.1111 / j.1600-079x.1998.tb00361.x
    Abstrakt
    Melatonina, produkt wydzielniczy szyszynki, i jej prekursory, tryptofan i serotonina, zostały przebadane pod kątem ich powinowactwa wiązania metali zarówno z metalami niezbędnymi, jak i toksycznymi: aluminium, kadmem, miedzią, żelazem, ołowiem i cynkiem. Technika elektrochemiczna, adsorpcyjna woltamperometria , wykazała różne zdolności melatoniny i jej prekursorów do wiązania metali in situ. Wyniki pokazują, że powstały następujące kompleksy metali: glin z melatoniną, tryptofanem i serotoniną; kadm z melatoniną i tryptofanem; miedź z melatoniną i serotoniną; żelazo (III) z melatoniną i serotoniną; ołów z melatoniną, tryptofanem i serotoniną; oraz cynk z melatoniną i tryptofanem. Żelazo (II) wykazało tworzenie się kompleksu in situ tylko z tryptofanem. Badania te sugerują dalszą rolę melatoniny w ograniczaniu powstawania wolnych rodników i detoksykacji metali, a także mogą wyjaśniać gromadzenie się glinu w chorobie Alzheimera.”
    Kwas moczowy wiąze żelazo hamując jego dalsze reakcje wolnorodnikowe, zuzywanie wit.C , a nie staje się przez to wolnym rodnikiem. niestety moczany sprzyjają odkładaniu szczawianów i hamują katalazę https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1146751/
    “AbstractIn order to survive in an oxygen environment, aerobic organisms have developed numerous mechanisms to protect against oxygen radicals and singlet oxygen. One such mechanism, which appears to have attained particular significance during primate evolution, is the direct scavenging of oxygen radicals, singlet oxygen, oxo-haem oxidants and hydroperoxyl radicals by uric acid. In the present paper we demonstrate that another important ‘antioxidant’ property of uric acid is the ability to form stable co-ordination complexes with iron ions. Formation of urate-Fe3+ complexes dramatically inhibits Fe3+-catalysed ascorbate oxidation, as well as lipid peroxidation in liposomes and rat liver microsomal fraction. In contrast with antioxidant scavenger reactions, the inhibition of ascorbate oxidation and lipid peroxidation provided by urate’s ability to bind iron ions does not involve urate oxidation. “https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/13663031/
    In vitro and in vivo inhibition of catalase by uric acid and other nucleic acid catabolites
    Niska katalaza jest np. związana z nowotworami, siwieniem

    Moczany sprzyjają odkładaniu szczawianów,jako jądra wytrącania , a główną przyczyną tego może być nadmiar żelaza
    http://www.cheops4.org.pl/cheos/viewtopic.php?f=17&t=2247&p=130314&hilit=szczawiany#p130314
    “https://en.wikipedia.org/wiki/Uric_acid” Tworzenie się kamieni moczowych
    Kamienie nerkowe mogą tworzyć się przez złogi mikrokryształów moczanu sodu. [51] [52]

    Poziom nasycenia kwasu moczowego we krwi może powodować jedną postać kamieni nerkowych, gdy moczan krystalizuje w nerkach. Te kamienie kwasu moczowego są przezierne dla promieni rentgenowskich i dlatego nie pojawiają się na zdjęciu rentgenowskim jamy brzusznej. [53] Kryształy kwasu moczowego mogą również sprzyjać tworzeniu się kamieni szczawianu wapnia, działając jako „kryształy zaszczepiające”. [54]””

    Tak więc przyczyną zuzywania telomerów jest przede wszystkim żelazo i stres oksydacyjny, a skracane telomery służą jako antyoksydanty wiązące żelazo w formie kwasu moczowego. Niedawno dawałem link o antystarzeniowym działaniu molibdenu.

    molibden jest w kwiatach,a więc kalafior/brokuł, mniszek lekarski, kwiat robinii akacjowatej, herbata lipowa itd.Poza tym jest ważny dla bakterii brodawkowatych do wiązania azotu, wystepuje w motylkowych , np. humus

    kiszenie zwiększa tez poziom rybozy ( w DNA/RNA)
    https://dobropolski.com/d-ryboza/
    ” No właśnie – ale co jeśli nie ma wystarczająco dużo surowców do odtworzenia ATP?

    Ilość ADP zaczyna rosnąć coraz bardziej, a zapotrzebowanie na energię jest coraz większe.

    Jeśli ta sytuacja przekracza możliwości “normalnego” odzysku ATP z ADP, komórka używa alternatywnego wyjścia: bierze dwie sztuki ADP, łącząc je ze sobą, w wyniku czego powstaje jedno ATP i jedno AMP [A-Mono-P]. Zatem okej – spada poziom ADP, wzrasta stosunkowo do niego ilość ATP, ale pojawia się kolejny “problem” – teraz z kolei mamy wzrost AMP. Jest też drugi problem: mimo, że zmienił się stosunek ATP:ADP na korzyść ATP, to jednak ATP jest ilościowo mniej, niż wcześniej (wskutek rozbicia jednego z ADP).

    Jeśli taką sytuację pomnożymy przez czas oraz skalę, odczuwamy to rozmaicie: jako zmęczenie, wypalenie, obolałość, arytmię, po naprawdę mocne schorzenia, ale również rozregulowanie rytmu dobowego (chociażby z tego powodu, że zmiana proporcji/ilości w kontekście spadku ATP i wzrostu “odpadów” z rozkładu ATP jest dla organizmu sygnałem stresowo-mobilizującym, aby jak najszybciej i z pełnym zapałem odbudować ATP, co w długotrwałym wymiarze objawia się po prostu burn-out’em – i na razie mam na myśli skalę komórkową, nie tkankową).

    Jednakże komórka nie jest do końca bezbronna.

    Jak widzimy, taka sytuacja byłaby niekorzystna. Zatem – aby odtwarzać oraz chronić swoje ATP, komórka używa dwóch dróg biochemicznych.

    (1) Jedną z nich jest stworzenie zupełnie od nowa, nowego ATP – niestety ten proces trwa bardzo długo, natomiast oczywiście wymaga rybozy, na której będzie stworzona adenozyna i do której potem przyłączone zostaną rodniki fosforanowe. Nazywa się to syntezą de novo. W zależności od organizmu oraz środowiska, proces ten trwa od 4 do nawet ponad 10 dni.

    (2) Drugi sposób, to szlak ochrony puryn (skrót: PSP), czyli w praktyce: zbieranie resztek ATP w trakcie ich rozpadu (rozpadu do AMP i ewentualnie z rozpadu AMP do IMP) i zamiast wydalania tych resztek z komórki – użycie ich ponownie do “zlepienia” w ATP. Ten proces jest relatywnie bardzo szybki i sprawny, ale … również zależy od dostępności rybozy – jeśli przecież brakuje szkieletu na który można “poprzylepiać” puryny (resztki ATP) – puryny zostaną wydalone do krwi, a tam zdegradowane do kwasu moczowego. Logiczne, prawda?

    Stek na wynos:

    Stopień dostępnej rybozy określi zarówno szybkość odbudowy energii w organizmie (również w sensie regeneracji po chorobach, bądź po sytuacjach stresowych), ale także stopień degradacji energii (ponieważ im większym zbiornikiem ATP dysponujemy, tym mniej dotkliwe będą spadki w jej poziomach). To drugie jest bardzo istotne.

    Spekulacja:

    Słyszeliście o sytuacjach nagłej śmierci sportowców, kiedy to nagle zatrzymuje się serce i człowiek umiera? Na przykład na boisku, w trakcie lub zaraz po meczu? Śmierć jest wtedy wynikiem nie fizjologicznego, ale BIOCHEMICZNEGO zatrzymania pracy serca z bardzo banalnego powodu: po prostu zabrakło ATP. Mówiąc jeszcze precyzyjniej: serce tej osoby, zużywając cały czas ATP (ponieważ serce pracuje bez przerwy, a rozkurcz zabiera nawet więcej energii niż skurcz), nie miało kiedy, ani z czego – odbudować zbiornik ATP, który i tak był coraz mniejszy. To się prędzej czy później tak właśnie skończy. Jeśli ATP oraz tzw. Total Adenine Nucleotides nie zostanie odbudowane. Po prostu. Swoją drogą, jeśli coś się dzieje z energetyką serca, to najpierw widać to na ciśnieniu rozkurczowym, bo jest o wiele bardziej energochłonne niż skurcz (wynika to z budowy pompy Ca/Mg [lub jak kto woli Ca/ATP]).

    Jak sami wytwarzamy D-Rybozę? PPP.

    Jeśli ryboza jest tak ważna (a przecież powiedzieliśmy tylko o jednym aspekcie, nie poruszając syntezy DNA chociażby) – skąd w takim razie jest brana, jeśli praktycznie nie występuje w pożywieniu? Odpowiedzią jest PPP, w którym glukoza nie trafia na ścieżkę spalenia energetycznego, ale jest przekształcana do rybozy. Domeną PPP jest SEN i silnie zredukowany stan komórki.

    Ryboza powstaje wtedy, kiedy możliwe jest zmniejszenie utleniania glukozy na cele energetyczne. Sen jest idealnym momentem do tego. Dla neolitycznego człowieka istnieją 3 główne utrudnienia, nad którymi warto pracować:

    1. Tempo reakcji tego szlaku jest wolne, dużo wolniejsze od tempa utylizowania energii, dlatego glukoza jest preferencyjnie spalana, a nie “PPP-owana”.

    2. Ważniejsze dla komórki jest użycie glukozy do wytworzenia energii TERAZ, niż do poświęcenia tej glukozy do wytworzenia D-Rybozy zwłaszcza, jeśli jest wysokie zapotrzebowanie (a jeśli spada poziom ATP to tak właśnie jest) – czyli komórka woli odtwarzać coraz mniej ATP, ale mimo wszystko je odtwarzać, paląc glukozę, aniżeli doprowadzić do sytuacji, w której resztka energii kierowana jest na stworzenie nowego szkieletu ATP… ale zabraknie ATP, których można użyć oraz surowców, które po spaleniu odbudowałyby ATP.

    3. Zapotrzebowanie energetyczne będzie jeszcze większe, jeśli dołożymy sztuczną stymulację światłem i inne czynniki, które zaburzają rytm dobowy (pomijając fakt, że wielu z nas – i jest nas coraz więcej – trenuje naprawdę DUŻO, a co ważniejsze: CZĘSTO).

    Produktem PPP jest właśnie D-Ryboza.”
    Ciekawe ksiązki i rybozę można dostać na stronie Kacpra Dobropolskiego

    Odpowiedz

Trackbacks

  1. Jak poprawić współczynnik konwersji paszy w hodowli zwierząt? | Pracownia Permakultury pisze:
    Grudzień 12, 2010 o 10:16 am

    […] tym by być zjedzone. Zwłaszcza niepożądane przez nie jest zjadanie i trawienie nasion, dlatego rośliny wytwarzają bogatą gamę substancji antyżywieniowych. To trucizny, które mają zapobiec lub chociaż zmniejszyć ilość zjedzonych przez zwierzęta […]

    Odpowiedz
  2. Agepo » Jak nie dać im zabrać wszystkiego? pisze:
    Maj 8, 2011 o 8:33 am

    […] Gdy jednak doszło do rewolucji neolitycznej i w konsekwencji tego do powstania państwa w naszym menu zaszły dość istotne zmiany: to co kiedyś stanowiło żywność w czasach głodu (zboża oraz nasiona roślin strączkowych) teraz stanowiło podstawę wyżywienia. Miało to dla ogółu ludności dość przykre konsekwencje: jedzenie tej mocno “nieoptymalnej” pod kątem zdrowia żywności spowodowało, że: spadł średni wzrost ludzi, zaczęły szerzyć się takie choroby jak próchnica, krzywe zęby, osteoporoza, choroby autoimmunologiczne (jedną z nich jest RZS potocznie zwane  “reumatyzmem”). Dlaczego zboża i rośliny strączkowe nie powinny stanowić podstawy diety. […]

    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wesprzyj Permakulturnika, kup naturalny ekstrakt ze świńskiej tarczycy!

Real Thyroid (Natural desiccated Thyroid)

Wyszukiwarka








Najnowsze komentarze

  • Permakulturnik o Permakultura i sól ziemi.
  • cedric o Zboża bez orania, czyli o uprawa zbóż jednorocznych w permakulturze.
  • cedric o Zboża bez orania, czyli o uprawa zbóż jednorocznych w permakulturze.
  • cedric o Zboża bez orania, czyli o uprawa zbóż jednorocznych w permakulturze.
  • cedric o Dlaczego system agroleśniczy jest bardziej produktywny, niż „normalne” pole?

Ostatnie wpisy

  • Jaki poziom minerałów (mikro i makroelementów) powinien być w glebie?
  • Dlaczego Twój kompost jest gówniany?
  • Korona, kanibalizm, weganizm lub GMO!
  • Nie takie straszne metale ciężkie… gdy ma się dostatek minerałów w diecie i glebie
  • Czy można przeżyć 2 tygodnie pod ziemią?
  • Wpływ miedzi na rośliny
  • Drogie, słone pyry robią karierę w Holandii

Indywidualnie dobrane zalecenia nawozowe dla pastwisk dla koni

Naturalny Lek na Niedoczynność Tarczycy!

Wpisy na dany temat:

agroleśnictwo akwakultura biologiczna ochrona biurokracja biznes Brix budownictwo desakralizacja dieta ekologia ekonomia energia odnawialna etyka filozofia gildie gleba grzyby historia kompost krowy książki kury leśnictwo leśny ogród nawóz ochrona przed erozją ochrona środowiska ogrodnictwo pastwisko peak oil polikultura projektowanie propaganda pytanie administracyjne recykling rolnictwo rośliny samowystar-czalność woda zasady zdrowa żywność zdrowie zwierzęta ściółka świnie

Archiwum bloga

Copyright © 2022 · Metro Pro Theme on Genesis Framework · WordPress · Log in