• Polecane strony
  • Indywidualnie dobrane zalecenia nawozowe dla łąk i pastwisk dla koni

Pracownia Permakultury

Najlepsza w Polsce strona o permakulturze, nawożeniu i lesnych ogrodach!

  • Reklama i współpraca
  • Polityka komentarzy
  • O mnie
  • O blogu
  • Kontakt
  • Polecane strony

Rolnictwo przyszłości 1913+

Październik 23, 2010 by Permakulturnik 2 komentarze

I choćby przyszło milion, milion Chińczyków
I choćby zjedli milion, milion klopsików
I choćby srali przez tysiąc lat
To nie zasrajÄ… Kraju Rad.

Wierszyk, którego nauczyÅ‚em siÄ™ w dzieciÅ„stwie, po wygooglowaniu okazaÅ‚o siÄ™, że te 4 (nieco zmodyfikowane) wersy stanowiÄ… fragment dÅ‚uższego dzieÅ‚a pt.  „Zomolotywa„.

Energetyczna przyszÅ‚ość Å›wiata nie maluje siÄ™ w różowych barwach. Ludzi rodzi siÄ™ coraz wiÄ™cej (jesieniÄ… za 2012  bÄ™dzie nas już 7 miliardów) a ci co żyjÄ… majÄ… coraz wiÄ™ksze aspiracje materialne. Trudno siÄ™ dziwić takim ChiÅ„czykom czy Hindusom, że nie chcÄ… żyć w slumsach, „ekologicznie” chodzić pieszo, jeździć rowerem czy nawet rikszÄ…! Amerykanie swój „american dream”  sprzedajÄ… bardzo skutecznie. Tak skutecznie, że inne nacje Å›wiata skutecznie go kupujÄ…. Inna sprawa czy Amerykanie, zachodni Europejczycy i my mamy moralne prawo nawoÅ‚ywać Azjatów do tego by nie kupowali sobie  samochodów chociażby?* Czy nie byÅ‚aby to hipokryzja czystej wody?* Chindie oczywiÅ›cie bÄ™dÄ… siÄ™ bogacić dalej – z naszym bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwem lub bez niego. Dlaczego o tym piszÄ™? Ponieważ kolejny rok z rzÄ™du (mimo recesji) Chiny i Indie bogacÄ… siÄ™ w iÅ›cie niekryzysowym tempie. A gdy 1/3 ludnoÅ›ci Å›wiata „coÅ›” robi ma to wpÅ‚yw na to jak ten Å›wiat siÄ™ zachowuje. Ot zwykÅ‚y efekt skali. ChiÅ„sko-indyjskiej skali…

Z drugiej strony przyszÅ‚ość nie maluje siÄ™ tylko w czarnych barwach. OÅ›mielÄ™ siÄ™ stwierdzić, że ludzkość dysponuje niemal peÅ‚nÄ… paletÄ… barw, jednak te ciemne odcienie (tradycyjnie zresztÄ…) raczej przeważajÄ…. MyÅ›lÄ™, że jaÅ›niejszÄ… „plamÄ…” może być na tym obrazie permakultura.

WspomniaÅ‚em we wczeÅ›niejszym wpisie, że projektowanie permakulturowe ma wiele do zaoferowania jeżeli chodzi o to jak wyglÄ…dać może  sposób pozyskiwania przez nas żywnoÅ›ci czy nawet szerzej zaspokajania naszych potrzeb żywnoÅ›ciowo-energetycznych. Ostatnio stworzyÅ‚em również – „na szybko”, bez dÅ‚ugiej i pogłębionej refleksji przyznam siÄ™ – 3 rodzaje rozwiÄ…zaÅ„ systemowych w których projektowanie permakulturowe ma najwiÄ™cej do zaoferowania.  Te rozwiÄ…zania to:

  1. Odpowiednie umieszczenie komponentów i wytworzeniu między nimi produktywnych ?połączeń? dzięki czemu możemy ograniczyć zużycie energii (w bardzo wielu postaciach).
  2. Wydajne wykorzystanie tej energii którą mamy dostępną.
  3. Wypracowanie takich rozwiązań, które użycia energii nie wymagają.

Dzisiejszy wpis poÅ›wiÄ™cÄ™ rozwiniÄ™ciu pierwszego zagadnienia. O wielu z tych rzeczy już pisaÅ‚em, jednak chyba nigdy w tym kontekÅ›cie, że dziÄ™ki temu bÄ™dziemy jako ludzkość mogli przetrwać. OpisaÅ‚em również film dokumentalny „A Farm for the Future” w którym to Brytyjczycy zastanawiajÄ… siÄ™ jak ich rolnictwo bÄ™dzie wyglÄ…dać w dobie Peak Oil. W filmie wielokrotnie wypowiadane jest sÅ‚owo permakultura.


Projektowanie permakulturowe alternatywna i krótka definicja: To tworzenie produktywnych połączeń.

Pierwszy rodzaj rozwiÄ…zaÅ„ czyli odpowiednie umieszczenie wzglÄ™dem siebie komponentów jest niezwykle istotny. Jednym z lepszych i czÄ™sto opisywanych przykÅ‚adów jest umiejscowienie wzglÄ™dem siebie szklarni i budynku gospodarczego dla zwierzÄ…t. JeÅ›li struktury te bÄ™dÄ… od siebie caÅ‚kiem niezależne (bÄ™dÄ… wolnostojÄ…ce) to produktywność tych  struktur spadnie.  PrzykÅ‚adowo szklarnia tracić bÄ™dzie bezproduktywnie ciepÅ‚o do z 6 stron (północna, poÅ‚udniowa,wschodnia i zachodnia Å›ciana oraz grunt i „dach” szklarni).  Budynek gospodarczy również. JeÅ›li natomiast szklarniÄ™ połączy siÄ™ z budynkiem gospodarczym tak, że szklarnia bÄ™dzie przylegać do poÅ‚udniowej Å›ciany budynku gospodarczego to:

  • Nie bÄ™dziemy potrzebować jednej Å›ciany w szklarni – oznacza to oszczÄ™dność drogiego i energochÅ‚onnego  przecież szkÅ‚a. Po prostu północna Å›ciana szklarni bÄ™dzie zarazem poÅ‚udniowÄ… Å›cianÄ… budynku gospodarczego
  • Szklarnia zapewni swego rodzaje izolacjÄ™ jednej ze Å›cian w budynku gospodarczym.
  • Murowana Å›ciana szklarni stanowi masÄ™ termalnÄ… – nie nastÄ…piÄ… tak duże dobowe różnice temperatur w szklarni. Od przymrozku dużo gorzej na delikatne roÅ›liny dziaÅ‚a tylko przymrozek po którym nastÄ™puje gwaÅ‚towne rozmrożenie roÅ›lin (jak to może mieć miejsce w piÄ™kny sÅ‚oneczny dzieÅ„, który zwykle nastÄ™puje po mroźnej nocy).  Przy wiÄ™kszej masie termalnej wnÄ™trze szklarni rozgrzewa siÄ™ wolniej i dÅ‚użej również utrzymywana jest wyższa temperatura.
  • ZwierzÄ™ta produkujÄ… sporo ciepÅ‚a czy to bezpoÅ›rednio czy też  kompostujÄ…ca siÄ™, głęboka Å›ciółka – to ciepÅ‚o może ogrzać szklarniÄ™. Różnica stopnia czy dwóch czÄ™sto wyznacza czy roÅ›liny przetrwajÄ… czy nie…
  • Jedna (poÅ‚udniowa) Å›ciana budynku gospodarczego nie traci tak szybko ciepÅ‚a (bo temperatura w szklarni jest wyższa niż temperatura na zewnÄ…trz.
  • JeÅ›li szklarnia połączona jest z budynkiem w którym sÄ… zwierzÄ™ta jakimÅ› otworem, to produkowany przez zwierzÄ™ta dwutlenek wÄ™gla zwiÄ™ksza intensywność procesu fotosyntezy w szklarni, co ma pozytywny wpÅ‚yw na tempo wzrostu roÅ›lin i jakość plonów.
  • Jak wiadomo dwutlenek wÄ™gla jest gazem cieplarnianym – zwiÄ™kszone stężenie w powietrzu powoduje, że samo powietrze ma wiÄ™kszÄ… masÄ™ termalnÄ… i jest w stanie pochÅ‚onąć wiÄ™kszÄ… ilość ciepÅ‚a.

Nie ma róży bez kolców – takie połączenie może mieć również pewne wady, te co przychodzÄ… mi do gÅ‚owy to:

  • WiÄ™ksza wilgotność powietrza (ze szklarni) może wpÅ‚ynąć negatywnie na zdrowie zwierzÄ…t w budynku gospodarczym.
  • WiÄ™ksza wilgotność i temperatura powietrza w szklarni może negatywnie wpÅ‚ynąć na żywotność poÅ‚udniowego muru.

Do osiÄ…gniÄ™cia korzyÅ›ci z podanego wyżej przykÅ‚adu nie potrzeba żadnych dodatkowych zasobów,  w przypadku szkÅ‚a tego materiaÅ‚u potrzeba nawet mniej. Każda z podanych przeze mnie korzyÅ›ci sama nie robi dużej różnicy, jednak dziÄ™ki ich połączeniu uzyskuje siÄ™ efekt synergii. Produktywność takiego systemu jest zapewne wiÄ™ksza niż gdyby szklarnia i budynek gospodarczy staÅ‚y osobno… Warto zauważyć, że przez  dodanie nastÄ™pnego elementu roÅ›nie znacznie ilość połączeÅ„ jakie można uzyskać. Część z nich może być zupeÅ‚nie bezużyteczna, część jednak można wykorzystać…

Podobnie jeÅ›li połączymy wszelkiego rodzaju odpady organiczne a zwÅ‚aszcza te bÄ™dÄ…ce odpadami po produkcji żywnoÅ›ci lub resztkami jedzenia dla ludzi to możemy nagle uzyskać sporo paszy dla zwierzÄ…t wszystkożernych (kury, Å›winie). W chwili obecnej żywienie Å›wiÅ„ przynajmniej resztkami ze stołówek, akademików, przedszkoli itd. jest nielegalne. Odpady trafiajÄ… zatem albo na wysypisko Å›mieci (najpowszechniejsza wersja) albo do biogazowni (rzadkość) albo w mniejszych placówkach przepis ten jest nieprzestrzegany.  SwojÄ… drogÄ… wkrótce zaczniemy (Polska) pÅ‚aci kary unijne  za to, że na nasze wysypiska Å›mieci wyrzucamy tak dużo materii organicznej… OpisaÅ‚em jak jeden przedsiÄ™biorczy Kanadyjczyk zorganizował  swój biznes tak, że to ludzi pÅ‚acÄ… mu za to, że odbierze od nich paszÄ™ dla jego kur.

Kolejny przykÅ‚ad na to jak dziÄ™ki dobremu połączeniu ze sobą  komponentów możemy lepiej wykorzystywać dany obszar jest stosowanie agroleÅ›nictwa. Jak w wielu przypadkach stosowania projektowania permakulturowego również i  koncepcja agroleÅ›nictwa nie jest nowa – tradycyjnie wypasano np. gÄ™si w sadach. Współczesne agroleÅ›nictwo zostaÅ‚o przystosowane na współczesne potrzeby i skalÄ™. No i oczywiÅ›cie pomierzona zostaÅ‚a jego wydajność, porobiono kilka badaÅ„, sporo różnych eksperymentów… Prawie rok temu opisaÅ‚em  jeden z chiÅ„skich systemów agroleÅ›niczych. ChiÅ„czycy łączÄ… uprawÄ™ Paulowni puszystej (drzewa na opaÅ‚ i drewno na meble) z uprawÄ… zbóż. DziÄ™ki takiemu sprytnemu połączeniu nawozy sztuczne sÄ… lepiej wykorzystane (mniejsze zanieczyszczenie Å›rodowiska) a wydajność caÅ‚ego systemu wiÄ™ksza. Można pomyÅ›leć, że przecież nawozów sztucznych ma w przyszÅ‚oÅ›ci nie być, bo i energii nie bÄ™dzie. Åšmiem w to wÄ…tpić, jednak przyjmijmy i takie pesymistyczne zaÅ‚ożenie. To samo jednak (wydajniejsze wykorzystanie nawozów) może osiÄ…gnąć gdy użyjemy chociażby gnojówki/gnojowicy.
Innym przykÅ‚adem gdzie drzewa dobrze siÄ™ spisujÄ… a i w przyszÅ‚oÅ›ci bÄ™dÄ… spisywać siÄ™ dobrze to uprawy alejowe. PrzykÅ‚adowo LER (odpowiednik ziemski) uprawy alejowej łączÄ…cej uprawÄ™ robinii akacjowej (drzewa wiążącego azot) z jÄ™czmieniem wynosi 1,53.  Oznacza to, że gdyby chcieć uzyskać tÄ… samÄ… ilość produktów co w tej uprawie alejowej uzyskano na hektarze trzeba by poÅ›wiÄ™cić 1,53 ha ziemi by uzyskać te same plony jeÅ›li hodowali byÅ›my  je  w monokulturze.  Czy ta konkretna uprawa powoduje, że uzyskuje siÄ™ wiÄ™cej żywnoÅ›ci? Nie, ale ogólne plony siÄ™ zwiÄ™kszajÄ…. Drewno akacji siÄ™ dobrze pali, jest bardzo dobrym materiaÅ‚em na pÅ‚oty czy paliki do ogradzania pastwiska, to również dobry materiaÅ‚ do produkcji bardzo trwaÅ‚ych podłóg.  Dobrej jakoÅ›ci drewna bÄ™dziemy potrzebować sporo – plastik przecież jest zrobiony z ropy naftowej…

Gdy nauczymy się kilku przykładów produktywnych połączeń a potem nauczymy się myśleć w sposób permakulturowy (Kurs Projektowania Permakulturowego właśnie tego sposobu myślenia uczy) zaczniemy dostrzegać wokół siebie niezliczone sytuacje kiedy możemy poprawić rzeczywistość wokół siebie. Gdy mamy już odpowiednio w głowie poukładane wystarczy zdobyć trochę wiedzy. Jest jak Pan Jacek Kobus napisał

Należy bowiem pamiętać, że najcenniejszym zasobem, jakim dysponujemy, wcale nie jest ropa naftowa, tylko ludzka pomysłowość.

*Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat. Podziel się nią proszę z nami w komentarzach.

RelatedPost

Dlaczego permakultura działa?
Jak zagospodarować poÅ‚udniowy stok by nie musieÄ...
Czy kury na wolnym wybiegu trzeba karmić?
Bioróżnorodność bez biurokracji

Filed Under: Uncategorized Tagged With: 1913+, agroleśnictwo, ekonomia, energia odnawialna, nawóz, peak oil, rolnictwo, świnie, zasady

Comments

  1. Maczeta Ockhama says

    Październik 23, 2010 at 8:51 pm

    Co do dostÄ™pnoÅ›ci nawozów azotowych- jestem w dalekiej perspektywie optymistÄ… – jest to jedna z niewielu rzeczy nowoczesnej cywilizacji, którÄ… możemy produkować bez paliw kopalnych- wiÄ™cej w aspekcie paliwa, ale nawozów dotyczy to tak samo u mnie http://maczetaockhama.blogspot.com/2010/07/paliwo-przyszosci.html
    Co do opinii na pytanie z gwiazdką- zgadzam się, a właściwie pytanie jest bez znaczenie- co Azjatów będzie obchodzić co myślimy o ich samochodach?

    Odpowiedz
  2. permakulturnik says

    Październik 26, 2010 at 4:12 pm

    Też myÅ›lÄ™, że azotu nam nie zabraknie, bardziej martwiÄ™ siÄ™ o fosfor. Choć i tak Australijczycy, których gleby z racji wieku sÄ… bardzo ubogie w ten pierwiastek radzÄ… sobie przyzwoicie dziÄ™ki „ożywianiu” gleby. JeÅ›li dba siÄ™ o grzyby, używa siÄ™ dynamicznych akumulatorów, zwiÄ™kszy siÄ™ poziom materii organicznej w glebie to można uzyskiwać (i australijskie permakulturowe gospodarstwa uzyskujÄ…) wysokie plony.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wesprzyj Permakulturnika, kup naturalny ekstrakt ze świńskiej tarczycy!

Real Thyroid (Natural desiccated Thyroid)

Wyszukiwarka








Najnowsze komentarze

  • Permakulturnik o Naturalny ekstrakt ze Å›wiÅ„skiej tarczycy już w sprzedaży!
  • Aneta S o Naturalny ekstrakt ze Å›wiÅ„skiej tarczycy już w sprzedaży!
  • cedric o Jadalne grzyby w ogrodzie i gospodarstwie permakulturowym cz.2
  • Permakulturnik o Jak kultura może wpÅ‚ynąć na ograniczenie plonów.
  • Permakulturnik o Korona, kanibalizm, weganizm lub GMO!

Ostatnie wpisy

  • Jaki poziom minerałów (mikro i makroelementów) powinien być w glebie?
  • Dlaczego Twój kompost jest gówniany?
  • Korona, kanibalizm, weganizm lub GMO!
  • Nie takie straszne metale ciężkie… gdy ma siÄ™ dostatek minerałów w diecie i glebie
  • Czy można przeżyć 2 tygodnie pod ziemiÄ…?
  • WpÅ‚yw miedzi na roÅ›liny
  • Drogie, sÅ‚one pyry robiÄ… karierÄ™ w Holandii

Indywidualnie dobrane zalecenia nawozowe dla pastwisk dla koni

Naturalny Lek na Niedoczynność Tarczycy!

Wpisy na dany temat:

agroleśnictwo akwakultura biologiczna ochrona biurokracja biznes Brix budownictwo desakralizacja dieta ekologia ekonomia energia odnawialna etyka filozofia gildie gleba grzyby historia kompost krowy książki kury leśnictwo leśny ogród nawóz ochrona przed erozją ochrona środowiska ogrodnictwo pastwisko peak oil polikultura projektowanie propaganda pytanie administracyjne recykling rolnictwo rośliny samowystar-czalność woda zasady zdrowa żywność zdrowie zwierzęta ściółka świnie

Archiwum bloga

Copyright © 2021 · Metro Pro Theme on Genesis Framework · WordPress · Log in