Co to jest hugelkultur’a?

Co to jest hugelkultur’a?

Jakiś czas temu znalazłem informacje o (Czytelnicy wybaczą, że użyję angielskiego) hugelkulture raised bed. Samo słowo hugelkulture pochodzi z języka niemieckiego i zostało upowszechnione przez Seppa Holzera. Oznacza mniej więcej “pagórkowatą uprawę”.  Hugelkulturowa grządka jest odmianą wzniesionej grządki (czym jest wzniesiona grządka możesz przeczytać tutaj). Istotną różnicą miedzy konwencjonalną wzniesioną grządką a grządką hugelkulturową jest to, że główną część kopca wypełnia nie zwykła ziemia a drewno (gałęzie, pnie, konary, korzenie…). Dlaczego drewno jest lepsze niż zwykłą ziemia? Ponieważ w miarę jak ten zawierający dużo ligniny materiał będzie się rozkładać zmieni się on w bardzo stabilny humus – jedną z najbardziej pożądanych form materii organicznej w glebie.

No i co z tego, że drewno zmieni się w humus? To z tego, że taka grządka będzie składać się w kilkudziesięciu procentach z najwartościowszej materii organicznej

Tabela obrazuje m.in. ile dodatkowo wody jest w stanie utrzymać m2 gleby o głębokości 30 cm w zależności od poziomu materii organicznej w niej (środkowa kolumna). Zwróć uwagę, że 42% zawartość materii organicznej w glebie jest w stanie utrzymać w jednej chwili cała wodę jaka średnio spada w ciągu roku w Polsce (na m2 oczywiście).

Oznacza to, że taka grządka jeśli zostanie wyściółkowana stanie się praktycznie odporna na suszę, gdyż na wiosnę przetrzymuje wodę z jesieni i zimy, a latem tę z wiosny a nawet niewykorzystaną wodę z poprzednich pór roku. W pewnym stopniu jest zatem w stanie zniwelować skutki suszy i nadmiernych opadów w ciągu kilku lat.

Amerykanin buduje hugelkulturową grządkę. Zdjęcie zajumane dzięki uprzejmości tej strony.

Jak zbudować hugelkulturową grządkę?

 1. Układamy możliwie ciasno drewno (gałęzie, pniaki, wióry, korzenie…) na ziemi na pożądaną przez nas wysokość. Sepp Holzer przykrywał ziemią całe drzewa
 2. Usypujemy kilkunastocentymetrową warstwę ziemi
 3. Przykrywamy warstwą ściółki, np. słomy

Na jaką wysokość układać pierwszą warstwę? Na taką jaka nam pasuje. Musimy wiedzieć jednak, że wyższa warstwa drewna będzie rozkładać się dłużej i będzie miała większa pojemność. Niektórzy tworzą nawet warstwy drewna wysokie na 180 cm. Warto pamiętać, że grządka w wyniku rozkładu trochę osiądzie.

Czego można się jeszcze spodziewać po hugelkulturowej uprawie?

W pierwszym roku po zbudowaniu hugelkulturowej wzniesionej grządki efekty nie będą imponujące. Drewno jeszcze jest nierozłożone, więc nie będzie miało tak dobrych właściwości jeżeli chodzi o pojemność wodną. Oprócz tego nasza grządka będzie miała wzmożony apetyt na azot, gdyż rozkład drewna będzie pewną część azotu chwilowo unieruchamiał. W takiej hugelkulturowej grządce zachodzić będzie zatem proces kompostowania, który będzie “od dołu” podgrzewał rośliny, co nieznacznie wydłuży sezon wegetacyjny. Od drugiego i następnego roku efekty rozkładu drewna będą już widoczne w postaci w/w pozytywnych właściwości. Hugelkulturowa grządka jest zatem jak większość permakulturowych metod techniką długoterminową.

Jakie drewno najlepiej użyć na hugelkulturową grządkę?

Nadaje się niemal każde, mniej polecane jest jednak drewno z drzew iglastych (zakwaszanie gleby), robinii akacjowej (bardzo wolny rozkład), orzechów włoskich, czarnych i innych z rodziny Juglans (właściwości alleopatycznetego drewna)

Na koniec filmik obrazowo pokazujący jak zbudować grządkę hugelkulturową

www.youtube.com/watch?v=sp_IObIkInQ&feature=related

Related Post

Comments

 1. yeti says

  Zbudowałem taką grządkę i po sezonie użytkowania mogę doradzić, aby jednak drewno było nieco zagłębione w ziemi.
  Zmniejszymy wtedy zapotrzebowanie grządki na wodę.
  Warto też na warstwę drewna , zanim jeszcze przykryjemy ziemią nałożyć warstwę nawozu zawierającego dużo azotu :obornika, kurzeńca, czy wręcz sypnąć worek sztucznego nawozu.
  Przyspieszymy wtedy rozkład drewna.
  Osobiście dałem na wierzch dużo odpadków kuchennych i nie rozłożonego kompostu, potem przysypałem ziemią. W czasie wzrostu roślin dokładałem zielonej masy na ściółkę.
  Świeżo założona grządka miała jakieś 80 cm wysokości.
  Do jej zbudowania użyłem głównie gałęzi, pni niedużych drzew i trocin.
  Po roku grządka osiadła i ma teraz 0k 40cm.
  Już w pierwszym sezonie użytkowania plony były nadspodziewanie dobre.
  Nawet póżną jesienią, kedy na reszcie działki już przymrozki stłumiły wegetację, to na grządce zielemniło się , aż do mrozów.
  Zbudowałem drugą , większą grządkę na jesieni
  W tym przypadku gałęzie były drobniej pocięte , a struktura grządki bardziej zbita. Przez całą zimę nawoziłem na wierzch kuchenne odpadki i przysypywałem warstwami liści i ziemi.
  Jeszcze jedno spostrzeżenie:
  Już teraz, zanim jeszcze cokolwiek posiałem, zaobserwowałem, że okoliczne chwasty kolonizują obie grządki. Zatem warto wyściółkować też teren bezpośrednio przylegający do grządki, aby zapobiec pladze chwastów.

 2. cedric says

  Istota hugelkultur polega na wprowadzeniu do gleby dużej ilości biomasy . Być może dobrym rozwiązaniem byłaby uprawa konopii ze względu na dobrze rozwinięty system korzeniowy i największy roczny przyrost biomasy ze wszystkich roślin uprawnych.http://shoovar44.neon24.pl/post/70813,uklad-endo-kanabinoidowy-cz-1
  http://shoovar44.neon24.pl/post/71228,uklad-endo-kanabinoidowy-cz-2
  http://shoovar44.neon24.pl/post/71422,uklad-endo-kanabinoidowy-cz-3
  http://shoovar44.neon24.pl/post/71485,uklad-endo-kanabinoidowy-cz-4
  http://shoovar44.neon24.pl/post/71835,uklad-endo-kanabinoidowy-cz-5
  http://shoovar44.neon24.pl/post/74001,uklad-endo-kanabinoidowy-cz-6
  http://shoovar44.neon24.pl/post/69640,kanabinoidy-lekiem-na-raka
  http://shoovar44.neon24.pl/post/69391,konopia-vs-soja
  http://shoovar44.neon24.pl/

  https://bladymamut.wordpress.com/2012/09/28/o-konopnych-nasionach-slow-kilka/

  https://bladymamut.wordpress.com/2012/06/13/cannabis-sativa-l-pozyteczna-konopia/

  Są DWIE rośliny – KONOPIE.

  Konopie siewne (Cannabis sativa) inaczej konopie przemysłowe.

  Konopie indyjskie (Cannabis sativa subsp. indica (Lam.)
  1976 – podgatunek indyjski dawniej bywał wyodrębniany jako osobny gatunek – Konopie Indyjskie (C. indica Lam.) Występuje w Indiach, Iranie i Afganistanie.

  Dzisiaj – prawdopodobnie by narobić w głowach panujacych większego zamętu uczeni wymyślili na zamówienie chemików, że to jeden gatunek, i to co należne marihuanowym konopiom indyjskim, dostało się przede wszystkim niewinnym i bardzo pożytecznym konopiom siewnym.

  W Indiach, Iranie i Afganistanie mogą sobie zakazywać i nic z tego nie wynika.

  W krajach które zakazały upraw Konopi siewnej – przemysłowej – zrujnowano kawał pięknej tradycji i produkcji doskonałego rolniczego surowca w imię miłości do przemysłu chemicznego.

  Ciekawostka.
  Konopie to roślina dwupłciowa. Są chłopcy. I są dziewczęta. Może to dlatego w niektórych krajach zabroniono uprawy? Innego, rozsądniejszego z ekonomicznego punktu widzenia, wytłumaczenie tego faktu – Nie widać.

  W czasach kiedy w Polsce hodowano jeszcze legalnie konopie (nie tak to dawno było) latem chłopcy i dziewczęta na wieczorne randki, czy ogniska, szczególnie nad wodą, najchętniej umawiali się na skraju pola konopi. Zero komarów. Zero mrówek.

  Dość żartów.

  Przechodzimy do konkretów.

  Zacznę od ciekawostek.

  Najdawniejsze chińskie wykopaliska archeologiczne wskazują , że konopie były używane w już 8500 lat temu (odkryto między innymi liny konopne, powrozy, sznurki, tkaniny z włókna konopnego).

  Konopie odkryto w Azji. Były już znane kilka tysięcy lat przed naszą erą. Dawniej używano ich w celach leczniczych i obrzędowych.

  W przemyśle na szeroką skalę stosowano konopie jeszcze w pierwszej połowie XX wieku.

  Konopie zostały niesłusznie zdemonizowane i zakazane pod wpływem szeroko zakrojonej propagandy.

  Najbardziej pożyteczną odmianą są konopie przemysłowe (Cannabis sativa). Różnią się od konopi indyjskich zawartością substancji psychoaktywnych THC (poniżej 1%), zastosowaniem i wielkością. Mogą osiągnąć nawet ponad 5 metrów wysokości i w zależności od odmiany i warunków rosną około 6 miesięcy. Można je uprawiać praktycznie w każdym klimacie poza kołem podbiegunowym.

  Konopie przemysłowe są roślinami łatwymi w uprawie. Rosną nawet na mało urodzajnej glebie i są odporne na działanie niekorzystnych warunków. Znoszą okresy suszy, jak i krótkotrwałe zalania wodą. Ze względu na swój szybki wzrost nie mają konkurencji wśród chwastów. Natomiast specyficzny zapach odstrasza szkodniki.

  Do uprawy konopi przemysłowych nie są potrzebne żadne herbicydy, ani pestycydy. Sztuczne nawozy są również zbędne, gdyż wystarczają im składniki zawarte w glebie.

  Jeżeli nie potrzebna chemia – to po co te chwasty hodować – zapytali chemicy!!!

  Zbyteczne jest także dodatkowe nawadnianie, ponieważ deszcze z opadów w zupełności zaspokajają pragnienie konopi. W praktyce można je uprawiać z dobrymi rezultatami w każdym miejscu, gdzie nie ma arktycznego lodu, ani piasku pustynnego.

  Rośliny te mają niezwykle dobroczynny wpływ na glebę. Ich mocny system korzeniowy doskonale ją spulchnia i wiąże. Dzięki temu mogą być sadzone na wałach przeciwpowodziowych wzmacniając je. Ponadto w korzeniach pozostałych po ścięciu znajduje się dużo składników odżywczych, co korzystnie wpływa na żyzność gleby. Dlatego są doskonałym przedplonem dla wielu zbóż i roślin uprawnych.

  Konopie mają bardzo cenną właściwość, dzięki której wyciągają metale ciężkie i toksyczne substancje z gruntu. To sprawia, że idealnie nadają się do oczyszczania skażonych terenów. Pochłaniają również bardzo dużo CO2 podczas wzrostu poprawiając jakość powietrza. Te wszystkie korzyści sprawiają, że konopie przemysłowe są jednymi z najbardziej ekologicznych i użytecznych roślin na świecie.

  Jednak wciąż ich uprawa jest niewielka, a w wielu krajach zakazana lub utrudniona przez restrykcyjne prawo.

  Słowo Bangladesz w wolnym tłumaczeniu oznacza „kraj ludzi konopi”. W latach 60-tych Bangladesz podpisał z USA pakt antynarkotykowy zgadzając się na zaprzestanie uprawy naturalnej tam konopi. Pozbawienie gleby odpornej i trwałej rośliny stało się przyczyną wypłukania milionów ton uprawnej gleby do morza i niepowstrzymanych powodzi.

  Ciekawostki z konopnego świata.
  Czytaj do końca!
  Warto!

  George Washington i Thomas Jefferson uprawiali konopie.

  Ben Franklin posiadał wytwórnię papieru konopnego.

  Jefferson spisał pierwszy szkic deklaracji niepodległości na papierze z konopi.

  Henry Ford eksperymentował z konopiami przy wyrobie karoserii do swoich samochodów. Chciał wprowadzić samochody z konopi napędzane biopaliwem konopnym na skalę światową.

  Rudolph Diesel zaprojektował swój silnik, aby mógł jeździć na oleju z konopi.

  Ponad 30 przemysłowo rozwiniętych państw rozróżnia konopie od marihuany. Międzynarodowe porozumienia dotyczące marihuany robią wyjątki dla konopi przemysłowych.

  Konopie powinny wyprzeć bawełnę, która jest uprawiana z ogromnymi ilościami chemikaliów szkodliwych dla człowieka i środowiska.

  Statystyki pokazują, że 50% pestycydów używanych na całym świecie jest rozpylanych na bawełnę.

  Od piątego stulecia p.n.e. do końca XIX wieku 90% żagle wszystkich statków były wykonane z konopi.

  Materiał z konopi bardzo dobrze nadaje się do izolacji krokwi dachowych oraz ścianek działowych. Właściwości izolacji z konopi pozytywnie wpływają na mikroklimat w mieszkaniu dzięki regulacji wilgotności powietrza.

  Uniwersalność konopi polega na tym, że przynoszą one korzyści nie tylko na skalę przemysłową. Nawet zwykli rolnicy mogą wytwarzać różne produkty na własną rękę.

  Plastik konopny kosztuje o połowę mniej niż polipropylen, a ponadto ulega biodegradacji. Rozkłada się w czasie krótszym niż 12 miesięcy.

  Konopie były głównym surowcem do wyrobu farb i lakierów w USA przed r.1937, kiedy to zakazano uprawy konopi przemysłowych nie odróżniając ich od marihuany. Prohibicję wspierały wtedy firmy petrochemiczne zainteresowane wyparciem z rynku naturalnych produktów.

  Biopaliwo samochodowe z konopi nie wydziela siarki podczas spalania i nie powoduje wzrostu ilości CO2 w atmosferze.

  W Polsce po powodzi stulecia w 1997 r. Instytut Włókien Naturalnych zaproponował Ministerstwu Rolnictwa wykorzystanie swoich roślin do oczyszczania terenów skażonych. Podczas badań w okolicach Huty Miedzi w Głogowie odkryto, iż hektar konopi wchłania z ziemi aż 0,5 kg miedzi, 160 g ołowiu i sporo kadmu.

  Z konopi można zrobić ponad 25.000 produktów.

  Pierwsze spodnie marki Levis, jak i pierwsza flaga USA były zrobione z konopi.

  Prażone nasiona konopi są świetną przynętą dla ryb.

  Zastosowania konopi.
  Konopie są niezwykle użytecznymi roślinami w przemyśle. Jak wyliczono mają one kilka tysięcy (!) różnych zastosowań, dlatego powiemy tylko o tych najważniejszych.

  PALIWO
  Konopie mogą być używane do produkcji ekologicznego oleju napędowego.
  Wytwarzają więcej biomasy, niż każdy inny gatunek rośliny. Konopie mają ogromny potencjał, by stać się pierwszorzędnym źródłem naturalnego paliwa etanolowego.

  BUDOWNICTWO
  Z konopi można zbudować ekologiczny i solidny dom. Budynek z konopi nie potrzebuje dodatkowego docieplenia, gdyż utrzymuje w środku stałą temperaturę. Jest szczelny akustycznie i bardzo wytrzymały. Ponadto użycie do budowli konopi wiąże bardzo dużo CO2 z atmosfery.

  Z włókien konopi robi się uszczelnienia hydrauliczne, beton zbrojony, tynk, izolacje, płyty paździerzowe, boazerię, sklejkę, materiały na pokrycie dachu i podłogi.

  FARBY I LAKIERY
  Przy użyciu konopi można wytworzyć nietoksyczne farby, lakiery i detergenty.
  W 1935 roku do ich produkcji wykorzystano 58.000 ton nasion konopi.

  PAPIER
  Produkcja papieru przy użyciu konopi jest zdecydowanie bardziej ekologiczna, niż konwencjonalne przetwarzanie drewna. Papier z konopi nie wymaga wybielania chlorem. Jest mocniejszy i bardziej długotrwały, niż papier z drewna. Dlatego używa się go do ważnych dokumentów bankowych i archiwów.

  1 ha konopi dostarcza cztery razy więcej celulozy, niż 1 ha lasu.
  Konopie rosną kilka miesięcy. Las minimum kilkanaście lat.

  Zwykły papier można przetworzyć 3 razy.
  Papier z konopi można przetworzyć 7 razy.

  TEKSTYLIA
  Włókna konopne są jednymi z najmocniejszych naturalnych włókien występujących w przyrodzie. Materiał z konopi ma niezwykłą wytrzymałość na ścieranie, wilgoć i niekorzystne warunki atmosferyczne. Z tego względu jest używany do produkcji lin w żegludze morskiej.

  Konopie stosuje się we włókiennictwie wytwarzając ekologiczną odzież. Deklasują one bawełnę praktycznie pod każdym względem. Dorównać mogą im jedynie ubrania z lnu, jednak konopie są wytrzymalsze. Ubrania z konopi mają właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne, antystatyczne, antyalergiczne. Chronią doskonale przed działaniem promieni UV. Ponadto są w pełni organiczne i biodegradowalne.

  KOSMETYKI
  Olejem z konopi można zastąpić bazowy składnik większości kosmetyków, jakim jest pochodna ropy naftowej. Dzięki temu można stworzyć bezpieczne mydła dla dzieci i dorosłych, preparaty do golenia, masło do ciała oraz wiele innych produktów. Jest to doskonała naturalna alternatywa dla naszej skóry zawierająca kompleks kwasów omega-3, omega-6 i omega-9.

  CANNABIS Pharma-derm TO PIERWSZA FIRMA NA CZESKIM RYNKU
  WYKORZYSTUJĄCA JAKO BAZOWY SKŁADNIK KOSMETYKÓW
  OLEJ Z NASION KONOPI.

  Produkty Cannaderm do pielęgnacji ciała i włosów produkowane są w środowisku farmaceutycznym, zgodnie z obecnymi przepisami dotyczącymi produkcji certyfikowanych kosmetyków naturalnych i żywności ekologicznej.

  Bioaktywny olej konopny jest TŁOCZONY NA ZIMNO z nasion konopi siewnej CANNABIS SATIVA zawiera unikalną równowagę nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i Omega 6, które, wraz z innymi bioaktywnymi składnikami, tj. witaminy, minerały, fitosterole, czy chlorofil, wpływa bardzo pozytywnie na funkcjonowanie ciała ludzkiego.

  Naukowe badania wykazały, że olej konopny uzyskiwany na zimno nie zawiera żadnych substancji psychoaktywnych, takich jak THC, białka lub innych substancji resztkowych, które mogą być potencjalnie drażniące dla skóry ludzkiej.

  100% czysty olej konopny może być stosowany bezpośrednio na skórę bez niekorzystnych skutków dermatologicznych.

  Olej z nasion konopi siewnej (Cannabis sativa) ma naturalne właściwości antybakteryjne, a stosowany bezpośrednio na skórę ma działanie terapeutyczne, antyzapalne, regenerujące i przeciwświądowe przy wielu chorobach skórnych: AZS, łuszczycy, trądziku, egzemach, owrzodzeniach, odleżynach i innych zapalnych dermatozach. Zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które są odpowiedzialne za wiele bardzo ważnych procesów w organizmie – budowę błon komórkowych, usuwanie toksyn z komórek, dostarczanie substancji odżywczych, wzmacnianie układu odpornościowego, zapobieganie zakażeniom, zmniejszanie stanów zapalnych, bólów i obrzęków mięśni i stawów.

  Głównymi składnikami oleju są kwas linolowy z grupy kwasów tłuszczowych omega 6 (50- 70%) i kwas linolenowy z grupy omega 3 (15 – 25 %) w bardzo korzystnej proporcji 3:1.

  Tłoczony na zimno olej z nasion konopnych ma doskonałe właściwości odżywcze, immunostymulujace, przeciwalergiczne, regeneracyjne, przeciwstarzeniowe, jak również emoliencyjne. Chlorofil, który powoduje zielone zabarwieie oleju działa przeciwzapalnie i łagodząco. Zmniejsza wytwarzanie prozapalnych mediatorów oraz przyśpiesza ziarninowanie i regenerację błon śluzowych oraz skóry.

  Konopie siewne użyte do produkcji oleju z nasion zawierają mniej niż 0,3% delta-9-tetrahydrokannabinolu (główna substancja odurzająca w konopiach) dlatego olej stosowany w kosmetykach Cannaderm nie posiada właściwości psychoaktywnych. Ze względu na bardzo niskie dawki THC w produktach do pielęgnacji ciała, jak i fakt iż transfer lipofilowego THC przez skórę do krwi jest powolny i nieskuteczny, nie stwierdzono żadnego zagrożenia dla zdrowia i toksyczności po użyciu kosmetyków zawierających olej z nasion konopi.

  http://www.naturalna-medycyna.com.pl/biuletyn/Biuletyn-61.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *