Jak wyhodować trawę pszeniczną (wheatgrass) o najwyższej wartości odżywczej?

Już jakiś czas temu nabyłem wyciskarkę do soków Omega 8006. Po pewnych przejściach, angażując mój analityczny umysł odkryłem dlaczego sprzęt znowu nie działa (mimo, że dopiero co wrócił z naprawy gwarancyjnej). Podejrzane wydało się mi, że zaraz po włączeniu wyciskarka znowu zaczęła skakać po stole a po kilkunastu sekundach zaczął wydobywał się z niej dym o charakterystycznym, ostrym zapachu palonej elektroniki. Moja niezwykle rozwinięta męska intuicja od razu podpowiedziała mi, że coś jest nie tak. Okazało się, że problemem jest… prąd, który w USA ma napięcie 110 V a w EU 230V (dokładnie to 220-240V). Po zakupie transformatora sprzęt zaczął działać jak ta lala! Posiadanie tak wymyślnej wyciskarki do soków pozwala na wyciskanie soków z roślin liściastych (takich jak jarmuż, kapusta czy właśnie trawa pszeniczna), zwykła sokowirówka kupiona w Biedronce nie jest w stanie tego dokonać…

Moja męska intuicja jest prawie na tym samym poziomie…

Permakulturnik jakby to powiedzieć stara się mieć „otwarty umysł” i czerpać wiedzę z rożnych miejsc. Nawet od wegetarian i surojadków!  Jedno co można (a nawet trzeba przyznać), że zwykle skóra surojadków ma ładny i zdrowy kolor. Na pewno jest coś w tym, że jedzą dużo warzyw i owoców. Chyba trudno z tym dyskutować? Mało kto uważa, że jedzenie małej ilości warzyw i owoców (lub ich nie jedzenie) jest dobre dla zdrowia. Poza tym zdrowie to nie wszystko – owoce i warzywa po prostu są smaczne (tzn. te dobrej jakości)… Dlatego postanowiłem wypróbować picie świeżych soczków warzywno-owocowych. Ta droga  i późniejsze moje badanie jak kiepskiej jakości jest supermarketowa żywność (nawet tak ekologiczna) sprawiła, że chciałem sobie wyprodukować coś zdrowego. Wybór padł na trawę pszeniczną (wheatgrass). To nic innego jak pszenica, którą po 10-14 dniach (jak osiągnie wysokość około 20-25cm) ścina się i robi z niej sok… Nie jest to robienie soku z kiełków pszenicy, bo w ziarnie nie ma tyle energii by wyrosły aż takie wysokie – roślina potrzebuje energii (światła i ciepła) i materiału (minerałów, CO2, wody i tlenu) do wzrostu. Można więc wnioskować, że jeśli coś będzie nie tak, tzn. będzie zbyt mało światła, wody i składników mineralnych, to nie wyrośnie ona tak dobrze i nie będzie miała ona wysokiej wartości odżywczej. Chyba to dość logiczne?

Postanowiłem zrobić eksperyment w celu sprawdzenia jak różne rodzaje nawożenia wpływają na współczynnik Brix pszenicy (co pośrednio informuje o zawartości składników odżywczych).

Próbka nr 1:

Podłoże: Zwykła kupiona w sklepie ziemia ogrodowa
Nawożenie:Brak
Podlewanie: Deszczówka
Kilkukrotnie spryskane i podlane produktem EM Ogród
Warunki wzrostu:
Po 10 dniach wzrostu, na parapecie od strony południowej została wystawiona na zewnątrz (niemal codziennie padał deszcz), nie było prawidłowego drenażu. Pojemnik był ustawiony skośnie, co powodowało, że nadmiar wody wylewał się z niego (zapewne też wypłukując resztki minerałów zawartych w glebie), ale cały czas fragment pojemnika był zalany deszczówką).
Celowo ta próbka była sponiewierana.
Brix: 5,5*
Smak: Sok w smaku były obrzydliwy, po wzięciu do ust od razu wyplułem i przepłukałem usta wodą. Jeżeli chodzi o picie niesmacznych soków, to nie jestem mięczakiem – piłem już sok z jarmużu o Brixie 12…
Kolor trawy: Ta pszenica miała jasno zielono-żółtawy kolor. Niektóre źdźbła były fioletowawe (objawy niedoboru fosforu), miała też niedobory innych substancji mineralnych.

Trawa pszeniczna kiepskiej jakości jak hodować?

Trawa pszeniczna wheatgrass uprawa czym nawozić?

Próbka nr 2 po lewej, próbka nr 3 po prawej. Zgadnijcie gdzie jest próbka nr 4, jeśli nie jest po prawej lub po lewej. Jako podpowiedź dodam, że ma ciemniejszy, bardziej zielony kolor.

 

Próbka nr 2:

Podłoże: Zwykła kupiona w sklepie ziemia ogrodowa
Nawożenie:Brak
Podlewanie: Deszczówka
Kilkukrotnie spryskane i podlane produktem EM Ogród
Warunki wzrostu:
15 dni wzrostu na parapecie od strony południowej (w mrocznej Anglii, stąd dłużej rosło).
Brix: 9-11**
Smak: Sok w smaku były OK, to mój pierwszy wypity sok z pszenicy.
Kolor trawy: Kolor (podobnie jak koń) jaki jest każdy widzi (poza daltonistami oczywiście). Dla tych co jednak nie widzą dodam, że jest ciemniejszy niż w próbce nr. 1.

 

Próbka nr 3:

Podłoże: Zwykła kupiona w sklepie ziemia ogrodowa
Nawożenie:Roztwór wody morskiej (na tę małą doniczkę użyłem ledwo 30ml wody morskiej), następnym razem będzie trzeba więcej…
Podlewanie: Deszczówka
Kilkukrotnie spryskane i podlane produktem EM Ogród
Warunki wzrostu:
15 dni wzrostu na parapecie od strony południowej (w mrocznej Anglii, stąd dłużej rosło).
Brix: 10,5-12,5**
Smak: Sok w smaku były OK, szału nie ma.
Kolor trawy: Kolor (podobnie jak koń) jaki jest każdy widzi (poza daltonistami oczywiście). Dla tych co jednak nie widzą dodam, że jest ciemniejszy niż w próbce nr 1 (oczywiste), nie widzę różnicy w kolorze miedzy próbką nr 2 a 3.

Próbka nr 4:

Podłoże: Zwykła kupiona w sklepie ziemia ogrodowa posypana z wierzchu 0,5-1 cm warstwą maczki bazaltowej
Nawożenie:Mączka z krwi, kości i ryb
Podlewanie: Deszczówka
Kilkukrotnie spryskane i podlane produktem EM Ogród
Warunki wzrostu:
15 dni wzrostu na parapecie od strony południowej (w mrocznej Anglii, stąd dłużej rosło).
Brix: 12-14**
Smak: Sok w smaku były bardzo słodki, po zmieszaniu z samą marchewką aż za słodki jak na mój gust.
Kolor trawy: Kolor (podobnie jak koń) jaki jest każdy widzi (poza daltonistami oczywiście). Dla tych co jednak nie widzą dodam, że jest ciemniejszy niż w próbce nr. 1 (oczywiste), ale również 2 i 3.
Komentarz: Osoby o bystrym wzroku i/lub dobre w rozwiązywaniu zagadek logiczno-geometrycznych zauważą, że próbka nr 4 Spoiler Alert: (to ta w środku) jest jakby mniej bujna. Tak jest w rzeczy samej. Z racji tego, że dodałem na wierzch 0,5 – 1 cm mączki bazaltowej (a oprócz tego zrobiłem to nierówno) sprawiło to, że woda gorzej podsiąkała (w porównaniu do zwykłej ziemi ogrodowej) pod dopiero co kiełkujące nasiona. Doszedłem w ten sposób do wielce odkrywczego wniosku: trudniej utrzymać dobre warunki wodne stosując jako wierzchnią warstwę mączkę bazaltową… Na przyszłość dodam mączkę bazaltową do dolnej, środkowej warstwy lub dobrze wymieszam całą miksturę.

Jaki z tego eksperymentu morał?

Odpowiednie nawożenie sprawia, że trawa pszeniczna (w to miejsce można podstawić dowolną roślinę) jest  bardziej smaczna, odżywcza, zdrowsza, ma wyższą zawartość przyswajalnych cukrów, białka, wolnych aminokwasów, minerałów… Ma to znaczenie nie tylko w przypadku bezrolnych chłopów robiących sobie soczki. Zgadnij co się stanie z mlekiem, mięsem, jajkami Twoich zwierząt jeśli będą jeść taką bardziej odżywczą ruń?

Jaki może być najwyższy Brix trawy pszenicznej?
Około 20, może nawet 22.

—–

*W momencie pisania zdałem sobie sprawę, że odczyt z pierwszej próbki jest prawdopodobnie fałszywie zaniżony, bowiem na trawie była rosa (co widać na pierwszym zdjęciu).
**Ponoć w przypadku jeśli sok zawiera „skomplikowane” białka i inne substancje, to odczyt na refraktometrze optycznym jest nieco zamazany.

Related Post

Comments

 1. Rafał says

  Dziękuję za interesujący artykuł. Zastanawia mnie jednak ta mączka z ryb. Ogólnie wiadomo jest że ryby mają dużą ilość metali ciężkich jak rtęć oraz pestycydów dlatego odradza się jeść ryby tłuste a wręcz zabrania hodowlane. Oczywiście nie mówię tu o sponsorowanych kącikach zdrowia czy niedouczonych dietetykach. Z jakiego powodu nie boi się Pan ich stosować bo to moim zdaniem ryzyko.
  Pozdrawiam

  • Permakulturnik says

   Stężenie rtęci w mączce rybnej jeżeli stosuje się ją do nawożenia jest pomijalne. Nie znalazłem danych dotyczących tego ile rtęci konkretnie jest w mączce rybnej, ale stężenie rtęci w rybach to od około 0.005 do 1.5 ppm. Zakładając, że mączka rybna jest zrobiona raczej z rybich odpadków i niecelowo złapanych ryb, które są niżej w łańcuchu pokarmowym, to stężenie rtęci w mączce rybnej będzie raczej bardzo niskie.

   Na dodatek wiele pierwiastków np. selen obniża pobór rtęci przez rośliny, a ja lubię mój selen…

Trackbacks

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *