Jak pobudzić roślinę do kwitnienia i owocowani?

Jakiś miesiąc temu (może trochę więcej) podlałem moją różę wodą morską. Efekt był pozytywny i zaskakujący zarazem. Po pierwsze…

Wpływ wody morskiej na liście:

Te nowe były bardziej zielone i zupełnie bez skazy.

Rose leaf after fertilizing it with sea water

Nowe liście są tak zielone i błyszczące, że wyglądają dosłownie jakby były zfotoszopowane (prawie tak dobrze jak wyglądać będzie mój sześciopak za 3 tygodnie!). Kliknij w zdjęcie by otworzyć w nowym oknie (większe przybliżenie).

 

Nawożenie wodą morską i solą morską pobudza rośliny do kwitnienia i owocowania

Wkrótce po podlaniu róża wypuściła nowe pąki kwiatowe. Zwykle (czyli w czasie zimy, na parapecie od strony południowej) miała 0-1 kwiatów, dosłownie kilka dni po podlaniu pojawiło się kilka nowych, tak, że w najlepszym okresie było ich 5 (niedawno jeden z nich stał się niewinną i zupełnie przypadkową ofiarą przycinania). Istnieje wiele teorii dotyczących tego dlaczego tak się dziej, jedna z nich głosi, że zawarte w wodzie morskiej sole (głównie chlorek sodu) „stresują” roślinę i stymulują ją do tego by skupiła się na wydaniu „potomstwa” przed potencjalną śmiercią. Oznacza to, że nawożona woda morską i/lub solą morską roślina wydaje najpierw więcej kwiatów a potem więcej owoców niż „normalnie”. Można to wykorzystać do tego by produkcję roślin owocujących w lata „naprzemiennie” nieco wyrównać.

Druga teoria sugeruje, że po prostu woda morska/sól morska zawiera te pierwiastki, które w pierwszej kolejności są wymywane z gleby, więc podlanie wodą morską zapewni to czego rośliną brakuje.

Spotkałem się również z poglądem by nie nawozić większymi dawkami soli morskiej (co oznacza większymi i mniejszymi podam w dalszej części tekstu) drzew i krzewów owocowych na początku ich wzrostu (w pierwszym roku czy dwóch po przesadzeniu na miejsce docelowe) bo pobudzi je to do przedwczesnej produkcji owoców, a chcemy by skupiły się na wzroście wegetatywnym: zielonym (liściach) i brązowym (gałęziach i korzeniach). Na tej samej zasadzie nie chcemy, by dzieci rodziły ledwo co zaczynające miesiączkować dziewczęta (lepiej poczekać aż te mają 14-17 lat).

Według innej teorii woda morska (i do pewnego stopnia) sól morska* zawiera wszystkie występujące naturalnie na Ziemi pierwiastki.

Nawożenie wodą morską zmienia kolor kwiatów róży

Nowo wyrosłe kwiaty zdecydowanie zmieniły barwę. Pierwotnie miały kolor nieco szmirowatego różu, aktualnie nabrały jakby bardziej… szlachetnego, „różanego” koloru. Zapewne w niektórych okolicznościach może to być niekorzystne (jeśli zależy nam na uzyskaniu róż o określonym kolorze) mnie się to podoba…

Róża nawożona wodą morską

Kwiat róży po lewej nadal żyje, wyrósł zanim roślina została podlana wodą morską. Ta ciemniejsza to kwiat wyrosły już po nawiezieniu wodą morską, została ścięta i suszyła się około tygodnia. Oba pochodzą z tej samej rośliny.

20140307_125927

Eksperymentalna róża w całej okazałości. Niestety nie posiadam wcześniejszych zdjęć kwiatów w pełni kwitnienia przed zmianą koloru, bowiem nie spodziewałem się tego efektu. Na skraju, z lewej strony widać słynną kurtkę Permakulturnika.

 

 

Jaką dawką wody morskiej lub soli morskiej należy nawozić rośliny?

Choć dr. Maynard Murray nawoził i po 1500kg soli morskiej na hektar raz na 3 lata (z dobrymi rezultatami), to różni ludzie używający soli morskiej jako nawozu stosują z dobrymi skutkami w dawkach od 10-35 gramów na metr kwadratowy (co przekłada się na od 100-350 kg/ha).
Jeśli chcemy użyć wody morskiej, to przeciętnie będziemy potrzebować od 1/3 do 1 litra wody morskiej na m2, bo przeciętne zasolenie mórz i oceanów to 3,5%. To jeśli mieszkamy nad „normalnym” morzem lub oceanem. Nie dotyczy Bałtyku, który z racji:

 • bycia bardzo młodym morzem
 • dopływu dużej ilości słodkiej wody z mającym w nim ujście rzek
 • niskim temperaturom i związanym z nim małemu wyparowywaniu
 • słabemu mieszaniu się wód Bałtyku z wszechoceanem

ma mniejsze zasolenie. W okolicach Szczecina wynosi około 1% (czyli 1 litr wody z Bałtyku zawiera 10 g soli morskiej) a w okolicach Braniewa wynosi 0,6-0,7%. Gimnazjalistom nie piszącym rozszerzonej matury z matematyki podpowiem, że w takim razie 1 l wody z tego miejsca zawiera 6-7 g soli morskiej.

Oprysk z wody morskiej lub roztworu soli morskiej szybko poprawia zdrowie roślin

Po rozcieńczeniu do około 1000-1500 ppm można używać wody morskiej lub soli morskiej do oprysków liści roślin jako szybko działający nawóz dolistny zawierający mikroelementy i pierwiastki śladowe, 1000-1500 ppm oznacza, że chcemy by stężenie soli morskiej wynosiło 0,01-0,15%. Wodę ze zwykłego morza rozcieńczamy w stosunku 1:25 do 1:35. Wodę z Bałtyku w stosunku 1:7. Jeśli mieszkamy daleko od morza, możemy użyć soli morskiej. Na 5 litrów zwykłej wody używam płaską łyżeczkę od herbaty (5g) soli morskiej. Spryskujemy i patrzymy po 2 godzinach słońca jak Brix rośnie…

Jakiej soli morskiej NIE używać?

Nie należy używać do ww celów lub może inaczej nie wiem jakich efektów można się spodziewać jeśli używać się będzie sól morską z Morza Martwego. Wynika to z tego, że ten akwen nie jest połączony z wszechoceanem. Jego skład znacznie odbiega od składu wody z „normalnych” mórz.

Podobnie nie należy używać przetworzonej/rafinowanej soli morskiej. Ta „oryginalna” powinna zawierać około 86-90% NaCl (chlorku sodu), jeśli zawiera więcej, to znaczy, że została przez producenta „podrasowana” w celu zyskania na marży od zdrowej „soli morskiej” i usunięciu nieco gorzkawego posmaku wynikającego z obecności MgCl (chlorku magnezu), który to może być nieco dziwny dla nieprzyzwyczajonego do niego konsumenta.

Wkrótce zostanie u Jacka przeprowadzony eksperyment z wykorzystaniem różnych  soli (morskiej, kamiennej i soli warzonej) w celu zwiększania zawartości minerałów w roślinach i rekultywacji „pustyni”.

Uaktualnienie 1:

Po półtorej miesiącu od rozpoczęcia pisania tego artykułu znowu podlałem moją różę wodą morską. Zarówno za pierwszym jak i drugim razem nie mierzyłem ilości, ale było to wystarczająco, by ziemia zrobiła się wilgotna (łącznie pewnie z 300-400 ml do może? 2 litrowej doniczki). Roślina ponownie zaczęła wypuszczać nowe pąki kwiatowe, tym razem jednak zaczęła mieć nieznaczne  objawy stresu wynikającego z nadmiaru soli. Jak czasami się mi to zdarza, trochę przedobrzyłem…

—–

* „Przeciętna” sól morska niemal na pewno nie zawiera niektórych pierwiastków, lub zawiera ich nieco mniejszą ilość gdyż w czasie produkcji soli morskiej (czyli wyparowywania wody morskiej) część  z nich, jak np. jod wyparowują z wody morskiej (albo sublimują). To dlatego będąc nad morzem przyswaja się stosunkowo sporo jodu z powietrza. Na rynku są sprzedawane produkty, które (wykorzystując pewne nieokreślone a według producentów opatentowane metody są w stanie uzyskać sól morską z wszystkimi pierwiastkami. Prawdopodobnie chodzi o stosowanie filtrów odwróconej osmozy) ponoć zawierają wszystkie 90 czy 92 naturalnie na Ziemi występujące pierwiastki. Jeśli ktoś miałby za dużo pieniędzy to może sobie kupić:

 1. SeaAgri-90
 2. Ocean Trace (to produkt z bardzo niską zawartością chlorku sodu)

I tak zwykła, NIEPRZETWORZONA sól morska zawiera te 70-80+ pierwiastków, których często brakuje roślinom…

Related Post

Comments

 1. nyen says

  Co do tych dwóch teorii działania soli to chyba nie trudno sprawdzić która jest prawdziwa? Wystarczy przecież jedną roślinę potraktować zwykłą solą bez pierwiastków a drugą morską.

  • Permakulturnik says

   O ile nie mieszkasz na zachód od Fukushimy to nie ma z tym większego problemu. Bardziej należałoby się spożywać ryb z wyższych poziomów troficznych z Pacyfiku, bo występuje mechanizm bioakumulacji.

 2. Maciej says

  Wspaniały artykuł.
  Woda morka już nie od dzisiaj jest stosowana i to z powodzeniem w lecznictwie. Można poczytać na stronie : http://oceanplasma.org/index.html .

  Mam pytanie>?
  czy ma ktoś dobrą sprawdzoną sól? chodzi mi o taką która faktycznie klasyfikuje się jako sól morska. ? z chlorkiem sodu na granicy 90%, do kupienia w Polsce?

  Ja co prawda zakupiłem sól celtycką przez ebay, która wierzę, że sprawdzona, ale trochę droga i długi okres oczekiwania …jeszcze nie przyszła do mnie na ten moment:)

  Inna sprawa, czy wiadomo komukolwiek o mieszaniu soli morskiej z kwasem fulwowym?? gdzieś na stronach anglojęzycznych się natknąłem, że warto tak robić, ale bez szczegółów, dlatego pytam. ?

  Pozdrawiam wszystkich naturalnych :)

   • Permakulturnik says

    Wkrótce testowana będzie sól z „Bogutyn młyn”, można też sprawdzić te firmy O’sole, oni mają dość tanią.

    Natknąłem się na wykorzystanie kwasu fulwowego w rolnictwie, ale specjalnie tego nie studiowałem. Z tego co kojarzę, to ma on sporą pojemność wymiany kationów.

    Również pozdrawiam

   • Permakulturnik says

    @XXX
    To pewnie dobre miejsce, bardzo ważne jest by zaznaczyć, że nie może to być sól syntetyczna, bo takich w sklepach z akwarystyką sporo.

 3. annaanna says

  Witajcie „Permakulturowcy”
  Od godz.czytam to wszystko i aż mi sie wgłowie kręci, chciałabym to wszystko od razu wprowadzic w zycie! Od kilku miesiecy mieszkam na wsi i „kręci ” mnie bardzo Permakultura!
  Pod jakim adresem moge sie skontaktować w sprawie szczegółow. Mam mnostwo pytań i pomysłów.
  Bardzo pozdrawiam, szczególnie Prowadzącego:-)

 4. Nami1967 says

  A co sądzicie o różowej soli himalajskiej ?Znalazłam taki opis :
  Sól himalajska jest najzdrowszą i najczystszą solą dostępną na ziemi. Miliony lat temu energia słoneczna wysuszyła główne morza. Ten rodzaj soli krystalicznej jest w całości czysty i naturalny, podobnie jak historyczny pierwotny ocean. Ta naturalna sól krystaliczna była przez miliony lat wystawiona na działanie ogromnego ciśnienia. Ciśnienie to było przyczyną powstawania soli krystalicznej. Im wyższe ciśnienie, tym bardziej doskonała struktura. Sól ta zawiera 84 minerałów niezbędnych do życia i pochodzi z czasu, kiedy planeta Ziemia charakteryzowała się czystym ekosystemem.

  • Permakulturnik says

   Moim zdaniem to jedno z lepszych osiągnięć ludzi od marketingu ostatnich lat. Ludzie, którzy „wymyślili” sól himalajską są od biznesowej strony geniuszami.

   Na pewno nie jest najczystszą solą na Ziemi, bo „czystszy” jest oczyszczony na potrzeby przemysłu chlorek sodu. Sól kamienna w Kłodawie (czy innych polskich kopalniach soli) również powstałą zanim po Ziemi chodzili ludzie a nawet niektóre dinozaury (miliony jak nie setki milionów lat temu, więc zanieczyszczona nie jest) jeśli wierzyć naukom geologicznym „głównego nurtu”. Szefowie działu marketingu polskich kopalni powinni wysłać swoją sól do dokładnej analizy chemicznej i będą mogli mówić: Ludziska nasza sól ma 85 pierwiastków, jest super zdrowa, raka leczy itd, itp. Koszt takiej dokładnej analizy to pewnie z kilka jak nie kilkanaście tysięcy $, więc potencjalny zysk byłby ogromny a koszt tylko jednorazowy.

   Sól himalajska to sól kamienna. Jej czerwonawy kolor to zasługa naturalnego dodatku tlenku żelaza. Popularna nazwa tlenku żelaza to rdza (tak, ta od rdzewienia żelaza). Jeśli kupisz polską, nieoczyszczoną sól kamienną np. z Kłodawy dostarczysz swemu ciału więcej minerałów innych niż NaCl, bo himalajska zawiera 97,2-99% chlorku sodu, a np. sól z Kłodawy ma 96-97% NaCl. Oznacza to, że sól z Kłodawy ma wyższą zawartość „domieszek” czyli minerałów innych niż chlorek sodu. Sól morska dla porównania ma około 86% NaCl.

   Są ludzie, którzy czuja różnicę w smaku między jednym a drugim gatunkiem soli (himalajską a taką polską czy pochodzącą z innych rejonów świata). Jeśli chcesz ją kupić, bo zaliczasz się do tej grupy i sól himalajska Ci smakuje, to jak najbardziej kup ją. Jeśli jednak liczysz na jakieś super korzyści zdrowotne związane z solą himalajską, to się przeliczysz. Połowa populacji Pakistanu szama sól himalajską, a do specjalnie zdrowych nie należą.

   Na pewno Twoim roślinom nie zrobi różnicy czy podlejesz ją roztworem soli himalajskiej czy tej z Kłodawy…

 5. Jo says

  Podobno polska sól bocheńska i kłodawska to sole morskie też. Nie jestem ekspertem ale gdzieś natknęłam się na informacje w internecie że owe sole powstały dzięki oceanowi jaki się znajduje w głębi ziemi pod Europą i owe sole powstały dawno dawno temu. W czasach zerowego skażenia wód i powietrza.

 6. Emma says

  Mieszkam w Braniewie i praktycznie prawie nad Zalewem Wiślanym , podziwiam go prawie codziennie z mojego balkonu.Mam pytanie jeżeli użyję 1 l wody z Zalewu to mogę dodać 4 l deszczówki ? Jakie rośliny mogę podlewać takią mieszanką ? Dziękuję za porady. Pozdrawiam wszystkich permakulturowców.
  EMMA

 7. Platynka says

  Ja przygotowałam następującą mieszankę: na półtora litra wody – 1 łyżeczka kryształków soli himalajskiej (skończyła mi sie kłodawska) + szczypta chlorki magnezu (ponoć rośliny kochają magnez).
  Niech dziś odstoi, jutro podleję – zobaczymy.

  Generalnie mam w doniczce taką udomowioną, niedużą, niekłującą „choinkę” i zaczyna mi częściowo brązowieć. Liczę, że przestanie.

  Pozdrawiam! PS. ciekawy artykuł.

 8. Fazora says

  Dziękuję za artykuł! Świetna sprawa! Mam dostęp do naszego morza i tu pytanko odnośnie podlewania roślinek roztworem z wody morskiej z Bałtyku – 1:7 – Jak często podlewać kwiatki tym roztworem? Czy cały czas czy co któreś podlewanie? I jak uniknąć stresu roślin z nadmiaru soli? Z góry dzięki za odpowiedź :) Pozdrawiam!

Trackbacks

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *