Moi ludzie donoszą, że w Polsce wiosna pełną parą, ostania to już chwila by rozrzucić na pola czy pastwiska nawozy „wiosenne”. Wpadłem na pomysł, że Czytelnikom może się przydać wpis nt. tego jak czytać etykiety różnych nawozów (zarówno tych konwencjonalnych jak i ekologicznych). Z racji tego, że w opisach nawozów występuje kilka konwencji, które trzeba po prostu znać by wiedzieć „ile jest cukru w cukrze” postanowiłem stworzyć krótki wpis-ściągawkę.
NPK – Jak obliczyć ile azotu, fosforu i potasu jest w danym nawozie?
Zacznijmy od uznawanych za najważniejsze nawozy w rolnictwie konwencjonalnych nawozów trójskładnikowych . N-azot, P-fosfor, K-potas. By ocenić ile poszczególnych makroskładników ma dany nawóz podaje się 3 następujące po sobie liczby. Przykładowo można by myśleć, że Polifoska 8-24-24 zawiera: 8% azotu 24% fosforu i 24% potasu (reszta to inne dodatki). Co prawda ten nawóz zaprawdę zawiera 8% azotu, ale ilość fosforu jest wyrażona w % nie fosforu ale tlenku fosforu, gdyby zawarty w nim fosfor został wyrażony w formie tlenkowej (P2O5). Podobnie jest z potasem, którego ilość również nie podaje się w formie czystego potasu elementarnego, a tlenku potasu (K2O). Dlaczego tak jest? Dwa uzasadnienia z jakim się spotkałem, to fakt, że pierwsze nawozy sztuczne (fosforowe i potasowe) występowały właśnie w ww. formach drugie jest bardziej prozaiczne i coś mówi o naturze ludzkiej… Stosowanie tych wyliczeń w formie tlenkowej powoduje, że liczba na opakowaniu nawozu jest wyższa, więc wydaje się, że substancji nawozowej jest „więcej”. Tak, to działa, podobnie jak wycenienie pary majtek na 9,99 zł powoduje wzrost sprzedaży o kilkanaście procent niż jakby tę samą parę gaciorków wycenić na 10zł.
Jeśli do naszych obliczeń potrzebowalibyśmy wiedzieć ile fosforu elementarnego jest w danym nawozie, a znamy liczbę NPK (do podania której producenci nawozów mineralnych są prawnie zobligowani), to musimy wiedzieć ile procentowo waży fosfor w tlenku fosforu (P2O5). Waży 43.6%. Musimy zatem wartość naszej Polifoski 8-24-24 pomnożyć przez 0,436 by dowiedzieć się ile jest tego fosforu. Wynik to w przybliżeniu 10,5. Polifoska 8-24-24 zawiera 10,5% fosforu pierwiastkowego.
No dobrze, a ile jest potasu w tlenku potasu (K2O)… Znowuż należy obliczyć ile procentowo waży potas w tym związku chemicznym. Waży on…83%.
Po przemnożeniu Polifoski 8-24-24 przez 0,83 wychodzi w przybliżeniu 20. Zatem nasza Polifoski 8-24-24 tak naprawdę zawiera 8% N, 10,5%P i 20%K. Prawda, że jest trochę różnicy?
Wapń
Wartość wapnia w Polsce podawana jest zwykle w formie tlenkowej, czyli ile tego wapnia jest jeśli cały zostałby zredukowany do formy tlenkowej (CaO). 70% masy tlenku wapnia to wapń pierwiastkowy.
Magnez
Wartość nawozowa magnezu zwykle podawana jest w formie tlenku magnezu (MgO). Tlenek magnezu zawiera 60% magnezu pierwiastkowego.
Powyższe wyliczenia mają oczywiście również zastosowanie w przypadku nawozów w rolnictwie ekologicznym…
Nawozac laki uwazamy szczegolnie aby nie przekraczac dawek azotu i potasu, poniewaz trawy moga gromadzic te pierwiastki, az do ilosci toksycznej dla zwierzat. Pamietajmy takze o magnezie- pasza nigdy nie zawiera jego nadmiaru, gdyz rosliny nie pobieraja go wiecej niz potrzebuja do wzrostu, za to wystepuja jego niedobory w glebie. Wartosc paszy moze nam takze obnizac niedobor w glebie sodu, miedzi i wapnia.