O której godzinie najlepiej kosić łąki i przesuwać elektrycznego pastucha?

Sezon  pastwiskowy w pełni, więc dobrze byłoby napisać coś o pastwisku i koszeniu łąk. Zacznijmy zatem od początku:

Glukoza, która powstaje w trakcie życiodajnego procesu fotosyntezy stanowi podstawową „walutę”, którą roślina zużywa do wytwarzania czy pozyskiwania wszystkich innych potrzebnych jej związków chemicznych. Jak nazwa tego procesu wskazuje do jej zachodzenia potrzebne jest światło…

Gdy tego światła nie ma, lub jest bardzo słabe, to roślina zaczyna zużywać więcej glukozy niż jej wytwarza. Taka sytuacja zachodzi wczesnym rankiem, późnym wieczorem i w nocy. Nocą zapotrzebowanie energetyczne rośliny również jest spore, bo oprócz energii potrzebnej do oddychania komórkowego, roślina musi „opłacić” swoich sprzymierzeńców – różnego rodzaju mikroorganizmy glebowe – zapewniając im w strefie korzeniowej stałą dostawę węglowodanów prostych i innych potrzebnych im związków.

W związku z tym (i faktem, że korzenie roślin nie fotosyntetyzują, bo pod ziemią jest ciemno…) rośliny transportują część cukru wytworzonego w części nadziemnej roślin (łodygach i liściach) do korzeni. Tę właściwość można wykorzystać by lepiej wykorzystać dostępne nam zasoby.

Kiedy rośliny są najsłodsze?

Zakładając, że przez cały dzień jest słonecznie, to najwyższa koncentracja cukru w liściach i łodygach osiągana jest późnym popołudniem, w godzinach 15-18*. To wtedy tez rośliny osiągają najwyższy Brix.

Jak wykorzystać fakt, że rośliny są słodsze wieczorem?

Po pierwsze łąka skoszona późnym popołudniem da siano bogatsze w cukry proste i skrobię. To może być pożądane jeśli chcemy tym sianem żywić krowy mleczne lub inne karmiące przeżuwacze, których zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest najwyższe, ale nie aż tak dobre, gdy zamierzamy tym sianem skarmiać np. niepracujące konie. Zwłaszcza jeśli mamy konie z cukrzycą warto by te dostawały siano skoszone rano (jak tylko rosa zejdzie z roślin).

Innym zastosowaniem tej cech roślin jest czas przesuwanie pastucha elektrycznego na pastwisku. Wyższa zawartość cukru i skrobi w runi sprawi, że nawet najedzone zwierzęta rzucą się do jedzenia. Na podobnej zasadzie jeśli jest się już najedzonym obiadem „jakoś” zmieści się nam jeszcze jakaś niewielka słodka przekąska (lub cały kubełek lodów Häagen-Dazs o smaku słonego karmelu – polecam!). Czy obżarstwo zwierząt jest dobre.  Zwykle tak, bo większe dzienne spożycie paszy zwykle poprawia Współczynnik Konwersji Paszy – takie obżerające się zwierzęta będą rosnąć szybciej i będą dawać więcej mleka. Przesuwanie pastucha elektrycznego popołudniu siłą rzeczy nie jest pożądane gdy chcemy zwierzęta odchudzić… Powyższa metoda jest istotna w przypadku, gdy stosujemy intensywne spasanie kwater (zwierzęta pozostają w danej kwaterze dzień, dwa). Jeśli zmieniamy zwierzętom pastwiska tylko kilka razy w sezonie, ma to odpowiednio mniejsze znaczenie.

—–

*Wiem, wiem – zwykle kosi się łąki gdy nie pada i umówiony na przedwczoraj ciągnik wreszcie przyjedzie… Pisze o najlepszej praktyce.

Related Post

Comments

  • Permakulturnik says

   Jest kilka rozwiązań…
   1.Kupić kilka razy mocniejszy ciągnik wraz z odpowiednio dużą kosiarką, która umożliwi 10krotne przyspieszenie pracy.
   2.Jak Piast powiedział – rozłożyć na kilka popołudni
   3.Wynająć kilku ludzi z ciągnikami do pracy
   4.Wynająć 50 chłopa z kosami do pracy na 2-3 godziny, najlepiej by ci byli ubrani w słowiańskie, lniane koszule. Wtedy będzie można zrobić interesujące zdjęcia.
   5.Lub po prostu nie wykorzystywać zawartych tu informacji, bo w Twoim przypadku jest to niepraktyczne i przestać narzekać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *