Nawożenie jadalnego leśnego ogrodu

Dawno, dawno temu napisałem artykuł o tym, jakie ilości wody należy dostarczyć do leśnego ogrodu czy innego systemu agroleśniczego, by woda nie była czynnikiem ograniczającym plony. W skrócie należy tej wody dostarczyć sporo więcej niż to co w ciągu roku przeciętnie w Polsce spada z nieba. Czy dokona się tego za pomocą zwykłego nawadniania czy czy też wykorzystując wodę deszczową spadającą np. na dach naszego domu, to dla roślin nie aż tak istotne. Ważne, że trzeba tą wodę jakoś dostarczyć. Jeśli mamy ogród zabezpieczony przed suszą np. ściółką organiczną, to jeśli nawadniać ogrodu nie będziemy, to tragedia się nie stanie – ot co najwyżej rośliny potencjalnie słabiej urosną lub dadzą mniej owców.

W tym roku to wam jednak nie grozi, bo wody z tego co słyszałem jest aż nadmiar. Niestety dostatek opadów lub ich nadmiar wiąże się niemal zawsze z obniżeniem jakości plonów. Tak jest w przypadku pszenicy, ale i owoców. Jaki jest tego powód? Wypłukanie z roztworu glebowego składników odżywczych i rozrzedzenie tych dostępnych między wyższe, stymulowane przez dostatek wody plony.  Jak wiecie niższa dostępność składników odżywczych = gorsza jakość owoców, warzyw, trawy czy stworów jedzących dany produkt (zwierząt i ludzi).

Dynie pod jabłonią

By móc uprawiać dynie pod jabłonią lepiej mieć bardziej glebę. Ten trick może nie przejść na kiepskiej, piaszczystej ziemi.

 

Jeśli macie kiepską glebę, to zwykle Wasze owoce i warzywa będą według skali Brix dobre-średnie, ale jeśli do tego będzie mokry rok, to jest duża szansa, że zjadą w stronę średnie-kiepskie niż dobre-świetne. Oczywistym, choć często w kręgach ogrodników i rolników ekologicznych ignorowanym z powodów… ideologicznych rozwiązaniem jest uzupełnienie brakujących w glebie pierwiastków do tego poziomu by gleba zapewniała roślinom zaspokojenie w zbilansowany sposób ich potrzeb odżywczych „na bogato”. W takim przypadku w mokrym roku spotka Cię co najwyżej klęska urodzaju dobrych-świetnych produktów…

 

Brix Chart

Czym tą glebę nawieść?

Osoby, będące moimi klientami, lub te mające dostęp do treści premium na Matki Boskiej Zielnej (tj. 15 sierpnia Ty bezbożniku, Tyyy!!!) mogą się spodziewać raportu z określeniem tego:

  • jakie pierwiastki w jakich ilościach i proporcjach powinny być glebie?
  • jak i czym te niedobory uzupełnić?

Ale to tylko jeśli interesuje Cię uprawa warzyw i roślin o najwyższej ilości witamin, minerałów i najlepszym smaku.

Skoro przy klientach jesteśmy, to teraz czas na reklamę:

Related Post

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *