Jak uprawiać najsmaczniejsze i najzdrowsze owoce i warzywa, które są bogate w minerały i witaminy?

Jak wcześniej obiecałem podaję dokładną listę tego co i w jakich proporcjach powinno być w glebie by owoce i warzywa:

 1. Były najsłodsze

 2. Były najsmaczniejsze

 3. Miały najwięcej witamin

 4. Miały najwięcej minerałów

 5. Miały najwięcej antyoksydantów

 6. Miały najwięcej flawonoidów

 7. Po prostu były najlepsze

… a oprócz tego przyspieszyć wytwarzanie humusu w glebie w czasie gdy rosną u Ciebie pyszne i zdrowe warzywa i owoce…

Osoby posiadające dostęp do dodatkowej treści zapraszam do lektury, a tych, którzy nie posiadają, zachęcam do inwestycji w swoje zdrowie i jakość życia. To luksus, na który zasługujesz!

Zywnośc bogata w przeciwutleniacze

 

Minimalna zawartość pierwiastków w glebie wymagana do optymalnego wzrostu roślin[1]:

[betteroffer]To tylko fragment tekstu. Aby uzyskać dostęp do całości, kliknij w przycisk Kup teraz.[/betteroffer][betterpay amount=”49.95″ button=”images/buynow_1.png” description=”Dostęp do treści” validity=”365″ validity_unit=”d” ids=”0″]

 

 1. Wapno 750ppm, choć lepiej 1000 ppm
 2. Magnez 100ppm
 3. Potas 100ppm
 4. Sód 25
 5. Fosfor 100ppm
 6. Siarka 50ppm
 7. Bor 1 ppm
 8. Żelazo 50ppm
 9. Mangan 25ppm
 10. Miedź 5ppm
 11. Cynk 10ppm

Te proporcje ze wpisu nadają się równie dobrze do tego by uprawiać trawę i motylkowe (ruń pastwiskową znaczy się)  o najwyższej jakości. Zaznaczę tylko, że poniższe wytyczne NIE nadają się do uprawy roślin o specjalnych upodobaniach glebowych np. tych lubiące “niskie pH gleby” (a tak na prawdę po prostu nie lubiących wapna lub/i magnezu…

 • Borówek
 • Żurawiny
 • Rosiczek
 • Rododendronów (przy okazji dodam, że Wiliam A. Albrecht  z powodzeniem uprawiał rododendrony w ziemi o pH 8… Podłoże było po prostu bogate w magnez a ubogie w wapno)
 • Azalii

Jak wiecie ze wpisu o Pojemności Wymiany Kationów (PWK), nie każda gleba jest w stanie utrzymać wystarczającą ilość głównych kationów bazowych (wapn, magnez, potas i sód), więc nie nie na każdej glebie można zapewnić optymalny poziom wzrostu od razu.

By gleba mogła utrzymać wymienione wyżej minerały wymagane jest by miała PWK w wysokości minimum 7. Jeśli macie gorszą, piaszczystą glebę o niskiej PWK (jak np. Jacek Kobus), należy i tak dodać wymagane pierwiastki, mając na uwadze, że część zostanie wymyta, więc do czasu aż PWK nie wzrośnie do 7 (a wzrost poziomu materii organicznej w glebie o 1% oznacza wzrost PWK o 1–2 punkty) będzie trzeba uzupełniać pierwiastki częściej. Taktyką, która może pomóc w wolniejszym wymywaniu minerałów z gleby o niskiej PWK to wymieszanie tych minerałów z kompostem lub obornikiem. Można też pomyśleć o zastosowaniu węgla z gnojem.

Pocieszające jest, że jeśli zapewnione będzie odpowiednie odżywienie roślin, to rośliny zaczną dużo lepiej fotosyntetyzować, będą miały wysoki Brix, będą zatem wysyłać dużo cukru i tłuszczy do gleby, by żywić mikroorganizmy i grzyby, to zaś przyspieszy produkcję humusu. Zwłaszcza te ostatnie po przetrawieniu lipidów zostawią w glebie czysty humus (który ma PWK od 100–400, niektórzy nawet twierdzą, że i 500). Większą podaż pierwiastków na glebie o niskiej PWK zapewniać będzie trzeba zatem tylko przez 2-3 sezony (w warunkach polskich), po tym czasie uzupełniać będzie trzeba dużo mniej, tylko to co wyniesie się z plonami, plus minimalną ilość tego co zostanie wymyte.

1 ppm na wagę oznacza, że w warstwie ornej na 1 ha powinno być:

 1. Minimum 1500kg wapnia (lepiej 2000kg)
 2. 200 kg magnezu
 3. 200 kg potasu
 4. 50 kg sodu
 5. 200 kg fosforu
 6. 100 kg siarki
 7. 2 kg boru
 8. 100 kg żelaza
 9. 50 kg manganu
 10. 10 kg miedzi
 11. 20 kg cynku

Dla przypomnienia powiem, że hipotetyczna gleba idealnie powinna być wysycona w następujący sposób:

 • 68% Ca
 • 12% Mg
 • 4% K
 • 1.5% Na

Choć gleby piaszczyste powinny mieć nieco więcej magnezu (20%) i nieco mniej wapnia (60%) wysycenia bazami by “zagęścić” nieco glebę.

Gleba o PWK wynoszącej 1 miałaby zatem tylko:

 • Ca: 136 ppm
 • Mg: 14,3 ppm
 • K: 15,6 ppm
 • Na: 3,3 ppm

Jakie proporcje pierwiastków powinny być w glebie jeśli mamy glebę o wyższej Powierzchni Wymiany Kationów?

Oprócz powyższych minimalnych wartości, musimy uwzględnić, że gleba o wyższej PWK np. gleba gliniasta lub bogata w materię organiczną powinna mieć zachowane odpowiednie proporcje poszczególnych pierwiastków. Najpierw oblicz ile powinna wynosić idealna zawartość poszczególnych kationów bazowych, w zależności od PWK Twojej gleby.

Dla przypomnienia powiem, że hipotetyczna gleba idealnie powinna być wysycona w następujący sposób:

 • 68% Ca
 • 12% Mg
 • 4% K
 • 1.5% Na

Gleba o PWK wynoszącej 1 ma:

 • Ca: 136 ppm
 • Mg: 14,3 ppm
 • K: 15,6 ppm
 • Na: 3,3 ppm

Jeśli zatem PWK Twojej gleby wynosi 15, powyższe wartości musisz pomnożyć przez 15. To jest pożądane wysycenie kationami bazowymi Twojej gleby.

Znając idealne wysycenie kationami bazowymi Twojej gleby możesz przejść do obliczania tego ile powinno być innych pierwiastków, w tym anionów (czyli tych pierwiastków mających ujemny ładunek elektryczny).

Fosfor

Fosforu powinno być w Twojej glebie tyle samo co potasu. Zwróć uwagę na to, jak podawane są ilości danych pierwiastków w nawozach. Chodzi o to, że choć czystego pierwiastka powinno być tyle samo, to w formie tlenkowej wychodzi, że fosforu P205 trzeba dać 2x tyle co potasu K20. Jeśli użyjesz nawozu syntetycznego NPK, to powinno być na nim napisane, np. tak, żeby dostarczał tyle samo potasu elementarnego co fosforu elementarnego 0–10–5. Jeśli jego proporcje będą wyglądać tak 0-10-10, to dostarczysz swojej glebie 2x więcej potasu niż fosforu. A tego nie chcemy!

Siarka

Siarki powinno być w Twojej glebie połowę tego ile jest fosforu, ale nie więcej niż 300 ppm (600kg/ha), nie mniej niż 100kg.

Żelazo

Żelaza powinno być w Twojej glebie od 1/3 do 1/2 idealnego poziomu potasu (ale minimalnie 100kg/ha)

Mangan

Manganu powinno być w Twojej glebie 1/3 do 1/2 poziomu żelaza, ale nie mniej niż 50kg/ha

Cynk

Cynku powinno w Twojej glebie być 1/10 tego ile masz fosforu, nie więcej niż 100kg/ha. Jeśli planujesz dodać fosfor, warto również dodać cynk…

Miedź

Miedzi powinno być w glebie 1/2 tego ile masz cynku, ale nie więcej niż 50kg/ha

Bor

Boru powinno być w glebie 1/1000 tego ile masz wapnia, ale nie więcej niż 4ppm (8kg/h)

Chlor

Chloru powinno w Twojej glebie być tyle ile sodu lub 2x więcej, ale nie mniej niż 25 ppm (50kg/ha)

Krzem

Aktualne nieznane jest idealna dawka krzemu. Równowaga innych pierwiastków sprawi bujny rozwój życia glebowego, co uruchomi zapasu krzemu z gleby

Pierwiastki śladowe:

 • Chrom
 • Kobalt
 • Jod
 • Molibden
 • Selen
 • Cyna
 • Wanad
 • Nikiel
 • Fluor

Powinny znajdować się w glebie w minimalnych ilościach (rzędu 0,25 kg– 4 kg/ ha). Coroczna aplikacja 1 tony mączki skalnej/ha zapewni dostatek tych pierwiastków śladowych.

Pierwiastki Ultra-śladowe

Prawdopodobnie do optymalnego zdrowia roślin, ludzi i zwierząt potrzebnych jest jeszcze kilkanaście jak nie kilkadziesiąt innych pierwiastków. Stosowanie mączek skalnych, soli morskiej, wodorostów itd. powinno zaspokoić nasze zapotrzebowanie na te substancje mineralne.

Jeśli macie pytania lub chcecie bym pomógł Wam w obliczeniach, nie wahajcie się mnie zapytać w komentarzach lub mailu, to w końcu strefa premium –  luksus na który zasługujesz!

Jeśli zamierzasz rozrzucić jakieś nawozy, zwłaszcza te zawierające ww mikroelementy i pierwiastki śladowe daj mi znać, jeszcze raz sprawdzimy obliczenia i upewnimy się, że wszystko będzie dobrze.

——-

[1] “Ideal Soil 2nd edition” Michaeal Astera

[/betterpay]

Related Post

Comments

 1. Piast says

  Sporo jest tego. Najpierw zapytam – co muszę wiedzieć o swojej glebie, aby przystąpić do obliczeń i czy muszę dokonać jakiś profesjonalnych badań składu swojej gleby. To co wiem ze swoich obserwacji to to, że gleba w miejscu, gdzie uprawiam ogródek leśny jest dość ciężka, raczej kwaśna, po intensywnych opadach dłużej utrzymuje się wysoki poziom wód gruntowych.
  Jeszcze jedno co dziwnego zaobserwowałem na działce: niby gleba jest na tym obszarze taka sama ale tak jak by od „linijki” podzielona na dwie części – po lewej rośliny rosną duże po prawej od tej „linii” zdecydowanie mniejsze dość rachityczne, (mimo że próbowałem tu później sypać więcej mączek granitowych). Czy możliwe że w tej części gdzie rośliny gorzej rosną jest jakaś „żyła” wodna (teren jest minimalnie niższy) ?

  • says

   Analiza gleby wskazana… W następnym wpisie premium stworzę listę badań które należy przeprowadzić, by wiedzieć co i jak. Koszt tych badań to niecałe 200zł.

   Może to być żyła wodna. Co mi się wydaje najbardziej prawdopodobne, to może ostatni użytkownik tego pola (przed Tobą) uprawiał na nim w ostatnim sezonie dwie różne rzeczy i inaczej je nawoził. Taki fosfor czy wapń mógłby zrobić dużą różnicę, a efekt mógłby utrzymywać się przez wiele lat, nawet więcej jeśli nic z pola nie było wywożone (jak kojarzę to był nieużytek wiele lat).

 2. Piast says

  Jeszcze jedno – czy są jakieś nawozy (najlepiej naturalne) które będą zawierały większość tych makro elementów (z pierwszej grupy)? – Czy poza dolomitem (wapno i magnez) + nawozem syntetycznym typu NPK, pozostałe składniki będziemy musieli suplementować oddzielnie (jeśli tak to jak i skąd – np. takie żelazo w opiłkach ?:) ) ?

  • says

   To w sumie dobry temat na osobny wpis…
   Nie trzeba suplementować makroskładników z syntetycznych NPK. Najlepszym źródłem naturalnym NPK jest np. obornik. Dowiedz się jakie masz lokalne źródło obornika/gnojowicy (tzn. jakie zwierzęta, najlepiej jeszcze w jakiej fazie wzrostu), to znajdę Ci wyliczenie ile tego walnąć.

   Wapnia i potasu dostarczy Ci mączka kostna i mączka fosforytowa. Ta druga jest tańsza niż ta pierwsza, ale też jest trudniej dostępna.

   Z niestandardowych nawozów mikroelementowych mogę polecić… monety 1 gr. Rząd je dosłownie dotuje. W samej miedzi są wart więcej niż wynosi ich wartość nominalna, a mają jeszcze 40% cynku i 1% manganu. Także od tej chwili możesz każdą monetę 1gr wkładać do wiadra… Będziesz potrzebował około 1000, żeby dostarczyć 1kg miedzi, ale opłaca się…

   Resztę

  • says

   Jeśli uzupełnisz wszystkie inne pierwiastki niż azot, to rośliny będą fotosyntetyzowały bardzo intensywnie i wydajnie. W związku z tym będą do korzeni przesyłać duże ilości cukrów, które to będą żywić różne grzyby i bakterie. Część z tych bakterii to wolno żyjące bakterie wiążące azot, które zaspokoją niemal całe zapotrzebowanie na azot.

   • says

    Ale zanim do tego dojdziesz, to warto mieć około 100kg azotu (przyswajalnego) w glebie. Jeśli ma się wysoki poziom materii organicznej (4-5%) to powinien on być dostarczany z ciągłego rozkładu materii organicznej.

    • Piast says

     Rozumiem, że te 100 kg azotu to na 1 ha, więc w postaci zielonego nawozu jako skoszony łubin lub koniczyna – to jakieś kilka ton zieleniny na ha (lub to co zostaje po skoszeniu razem z systemem korzeniowym). .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *