Jak przyspieszyć wzrost drzew i krzewów owocowych za pomocą ściółki?

Posadziłeś (lub posadziłaś) w swoim leśnym ogrodzie ponad rok temu drzewko lub krzew owocowy. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie fakt, że drzewko czy krzew prawie nie rosną, lub jeśli nawet rosną, to w tym tempie obfitych plonów doczekają dopiero Twoje prawnuki, a i to tylko pod warunkiem wynalezienia lekarstwa na raka i starość…

Czy jest jakiś sposób na przyspieszenie wzrostu drzewek i krzewów owocowych w leśnym ogrodzie?

Na szczęście jest wiele sposobów by przyspieszyć wzrost drzew i krzewów owocowych…

Pobudzanie wzrostu roślin jadalnych poprzez ograniczanie konkurencji

Najczęściej popełnianym błędem podczas sadzenia krzewów i drzewek owocowych jest… nic nie robienie z chwastami.

Mam wrażenie, że osoby zainteresowane permakulturą popełniają ten błąd dużo częściej niż inni. Pewnie wynika to z ogólnie pozytywnego podejścia do chwastów. Nie mniej chwasty, zwłaszcza trawa mocno ogranicza wzrost drzewek i krzewów owocowych. Większość kupionych drzewek owocowych jest szczepiona na podkładkach karłowatych lub półkarłowatych. Oznacza to, nie rosną one zbyt duże, zaczynają owocować dość wcześnie, ale wymagają żyznej gleby.

Jeśli chcesz przyspieszyć wzrost swych drzewek, to NIE  chcesz mieć w danym miejscu nic innego, a na pewno nie trawy. Zwłaszcza, jeśli jakość Twojej gleby pozostawia wiele do życzenia, a tak zwykle jest gdy zakłada się leśny ogród na nowej ziemi. Krzew czy drzewko owocowe będzie na dużo gorszej pozycji niż te rosnące tam już trawy czy chwasty. Jeżeli chcesz poprawić tempo wzrostu swych drzew i krzewów owocowych to należy ukierunkować jak najwięcej:

  • minerałów
  • wody
  • energii (światła)

do roślin typowo produktywnych. Trawa czy chwasty mogą sobie rosnąć gdzieś indziej, lub jeśli chcesz je w okolicach swego drzewka, niech tam rosną kiedyś indziej. Przykładem takiej sytuacji gdzie chcemy mieć trawę w sadzie, jest np. jeśli zamierzamy wypasać w sadzie gęsi. Jednak wtedy zwykle trawa będzie bardzo mocno przycięta (gęś nie koza czy owca – wyschniętych badyli jeść nie będzie), bardzo regularnie koszona, czyli jej żywotność będzie ciągle ograniczana. Odchody gęsi będą szybko uwalniać na powrót pierwiastki zawarte w trawie. To się nie dzieje nawet jeśli kosi się trawę regularnie i wyrzuca ścinki z powrotem w to samo miejsce, bo ścinki rozkładają się dłużej niż gęsia kupa, dłużej więc potrzebne roślinom w czasie sezonu wegetacyjnego pierwiastki będą niedostępne dla roślin.

 

AppleMark

Gęsi preferują jeść młodą, zieloną, bogatą w białko trawę. Żonkile, szczypior, cebule, czosnek może czuć się nieco bezpieczniejszy w leśnym ogrodzie patrolowanym przez gęsi.

Dodam jeszcze, że za dawnych czasów to te drzewka owocowe w których prowadzono wypas gęsi nie były małymi drzewkami, a drzewami. Zwykło się też nie zakładać sadów na takich najgorszych glebach, na których to współcześnie wiele osób zaczyna sadzić leśne ogrody. Oczywiście nie oznacza to, że na kiepskiej glebie nie da się założyć produktywnego leśnego ogrodu. Da się, tylko wymagać to będzie odpowiedniego podejścia i lepszego nawożenia (obornikiem, kompostem, mączką bazaltową, mikroelementami).

Najlepszym sposobem na ograniczenie konkurencji i pobudzenie drzewek oraz krzewów owocowych do wzrostu jest ściółkowanie obszaru wokół drzewka czy krzewu.

Jaki obszar wokół drzewka czy krzewu owocowego należy wyściółkować?

Zalecam wyściółkować obszar w promieniu około 1 metra wokół każdego drzewa i krzewu owocowego.

Celem ściółkowania jest m.in. zabicie trawy, chcemy by te liście, łodygi, pędy i korzenie traw zmieniły się w jedzenie dla dżdżownic, które później zostanie przez nasze rosnące krzewy i drzewka owocowe pobrane w lekko strawnej formie. Wiem, 1m to sporo, ale jeśli chce się mieć szybko i obficie zaczynające owocować krzewy i drzewa należy o nie dbać. Zważywszy, że materiały do ściółkowania raczej drogie nie są (karton, słoma, siano, kora, zrębki traw) a poza tym część z nich zmieni się w humus, to nie powinno to stanowić chyba dużego problemu? Ściółkowanie jest zwłaszcza istotne na glebach piaszczystych i mało żyznych, bo tam jest większa konkurencja o składniki pokarmowe. Na glebach piaszczystych rośliny też wytwarzają więcej korzeni, które zapuszczają się dalej. Dotyczy to zarówno drzew i krzewów owocowych, ale i traw czy chwastów. Na glebach piaszczystych okoliczne trawy i chwasty będą podpierdalać minerały drzewkom i krzewom owocowym z większej odległości.

Wolno rosnąca gildia roślinna

Gildia w oparciu o drzewko owocowe, bodajże czereśnię. uważni obserwatorzy dojrzą na zdjęciu szczypior, rumianek, cykorię, krwawnik. Niestety posadzenie tej gildii na łące bez odpowiedniego ściółki nie gwarantuje sukcesu czy szybkiego pozyskania owocowych.

 Jak ściółkować drzewka i krzewy owocowe by szybko rosły?

Najpierw należy skoście trawę czy chwasty, od biedy można je nawet tylko złamać nogą, następnie układamy kilka warstw kartonu w promieniu około 1m od krzewu czy drzewa owocowego. By karton nie odleciał można przykryć go kamieniami. By wyglądał estetycznie można go następnie przykryć odpowiednio słomą, sianem (raczej w warunkach wiejskich) czy w środowisku miejskim np. zrębkami drzew lub korą.

Jak ściółkować drzewka i krzewy owocowe na rzadko odwiedzanej działce?

Jeśli mamy działkę na którą często nie zaglądamy (np. raz, dwa w ciągu sezonu), lub nie będziemy mogli działki odwiedzać późną wiosnom czy latem (gdy wszystko najszybciej rośnie) można nawet wyściółkować w promieniu 1,5m, dać też grubszą warstwę kartonu i ściółki. W takich okolicznościach drzewko czy krzew owocowy powinien radzić sobie ok, nawet jeśli chwasty czy trawa dookoła niego mają po dwa metry.

Jeden z Czytelników przesłał mi zdjęcie jeszcze bardzo niepozornej gildii roślinnej z wpisu o tworzeniu gildii do leśnego ogrodu. Ulepszył ją o element estetyczny – kamelię widoczną na drugim planie (za miętą). Możecie kliknąć w obrazek by otworzyć w pełnym rozmiarze. Jak myślicie czego jeszcze brakuje w tej (widać po wysokości trawy), że zadbanej gildii roślinnej? Co jeszcze można zrobić, żeby znacznie przyspieszyć wzrost roślin w tej młodej gildii?

gildia roślinna do lesnego ogrodu

Related Post

Comments

  1. Piast says

    Odnośnie ściółkowania drzewek – na podstawie rocznych obserwacji w swoim leśnym ogrodzie – pod kartonem wybitnie lubią tworzyć się mrowiska i lub korytarze mysz-nornic – co jest raczej wadą bo jest ryzyko podgryzania korzeni. Może to tylko specyfika mojej działki, która wcześniej przez kilkanaście lat była nieużytkiem, a w okolicy nie ma siedzib ludzkich, jedynie pola, łąki i lasy… Reszta OK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *