• Polecane strony
  • Indywidualnie dobrane zalecenia nawozowe dla łąk i pastwisk dla koni

Pracownia Permakultury

Najlepsza w Polsce strona o permakulturze, nawożeniu i lesnych ogrodach!

  • Reklama i współpraca
  • Polityka komentarzy
  • O mnie
  • O blogu
  • Kontakt
  • Polecane strony

Nawozy naturalne i ekologiczne zawierające wapń

Sierpień 29, 2014 by Permakulturnik 31 komentarzy

Znaczenie wapnia dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania roślin

WapÅ„ jest jednym z pierwiastków, które majÄ… kluczowe znaczenie dla roÅ›lin. PotrzebujÄ… go one w bardzo dużych iloÅ›ciach – w dobrej glebie, dajÄ…cej najwyższej wartoÅ›ci warzywa i owoce wapnia jest wiÄ™cej niż wszystkich innych potrzebnych roÅ›linom pierwiastków razem wziÄ™tych. PeÅ‚ni on w roÅ›linie wiele funkcji (funkcje wapnia):

      • Reguluje wchÅ‚anianie innych minerałów przez roÅ›liny
      • Pobudza prawidÅ‚owe wydÅ‚użanie siÄ™ komórek roÅ›linnych
      • Wzmacnia strukturÄ™ Å›cian komórkowych, które odpowiedzialne sÄ… za prawidÅ‚owÄ… formÄ™ i ksztaÅ‚t roÅ›lin
      • Uczestniczy w procesach enzymatycznych i hormonalnych
      • Pomaga chronić roÅ›liny przed stresem cieplnym
      • Chroni roÅ›linÄ™ przez chorobami – wiele grzybów i bakterii wydziela enzymy, które atakujÄ… Å›ciany komórkowe roÅ›lin. Silne i bogate w wapÅ„ Å›ciany komórkowe sÄ… w stanie lepiej oprzeć siÄ™ inwazji patogenów
      • WpÅ‚ywa na jakość owoców
      • Jest potrzebny do prawidÅ‚owego funkcjonowania aparatów szparkowych

Można w skrócie podsumować: „bez wapna nie bÄ™dzie niczego”!

Wapno

Oto lista źródeł ekologicznych i naturalnych nawozów zawierających wapń.  Nawozy wapniowe rodzaje:

Kreda, węglan wapnia, CaCO3

Kreda to dość szybko działający nawóz wapniowy. Zawiera około 50-55% CaO. To nawóz nadający się na gleby lekkie, piaszczyste, choć na glebach gliniastych również może być używany. Jest to nawóz dość łagodny dla życia glebowego. To nawóz szybko działający.

Orientacyjna cena kredy rolniczej:
35-65zł/t

 

Kreda nawozowa

Wapno tlenkowe (wapno palone, wapno budowlane), CaO

Wapno palone jest nawozem sztucznym zawierającym wapń. Zawiera zwykle 60% CaO. W kontakcie z wodą silnie reaguje, wytwarzając ciepło. Wapno tlenkowe jest najszybciej działającym nawozem wapniowym.

To nawóz będący dość nieprzyjazny życiu glebowemu. Jeśli już, to stosuje się go na gleby ciężkie, gliniaste, nie powinno się go używać na glebach lekkich.
Jestem w 70% pewien, że wapno palone jest niedozwolone do użytku w rolnictwie ekologicznym. Jeśli ktoś wie lepiej, proszę o komentarz.

Orientacyjna cena wapna tlenkowego:

150zł/t (za wapno gaszone o 60% zawartości CaO, drożej za wapno gaszone o wyższej zawartości CaO).

Dolomit

Dolomit to skała osadowa, która zawiera 31% CaO oraz 22% MgO

Jest szczególnie polecany do gleb lekkich, w których występuje deficyt magnezu. Na glebach ciężkich, którym magnezu nie brakuje nie polecam jego używanie, bo nadmiar magnezu pogorszy strukturę gleby. Dolomit rozkłada się powoli (nawet kilka lat). Szacuje się, że w pierwszym roku dostępne jest około 25% zawartego w nim wapnia i magnezu. Dużo zależy też od rozdrobnienia, im bardziej rozdrobniony, tym szybciej dostępny staje się dla roślin.

Dolomit rozdrobniony i dolomit granulat

Orientacyjna cena dolomitu:

50zł/tonę

 

Margiel, kreda jeziorna, kreda łąkowa

Margiel lub bardziej fachowo kreda jeziorna, to nawóz naturalny zawierający dużą ilość wapnia. Ile dokładnie? Bez badania się nie obejdzie, bowiem skład margla jest dość zmienny. Dodam tylko, że margiel zawiera sporo mikroelementów.

Zawartość wapnia w marglu kredzie łąkowej

Za WikipediÄ…

 

Jako ciekawostkę mogę podać, że raz zdarzyło się nam (tzn. koparkowemu) natrafić na złoże margla podczas kopania swalea u jednego z moich klientów. Został użyty jako nawóz do drzewek owocowych.

Orientacyjna cena margla:

Nie znam, prawdopodobnie w okolicach ceny kredy (kilkadziesiąt zł za tonę)

MÄ…czka marmurowa

MÄ…czka marmurowa to odpad powstajÄ…cy przy obróbce marmuru (blatów kuchennych, schodów, Å‚azienek…). Marmur to przeobrażona skaÅ‚a wapienna (CaCO3) lub przeobrażony dolomit. Może wiÄ™c zawierać magnez. Bez analizy chemicznej siÄ™ nie obejdzie, na potrzeby rolnicze (pole to nie apteka) bÄ™dziemy jednak szacować, że marmur zawiera 45% CaO. Zważywszy, że w wiÄ™kszoÅ›ci miejsc w Polsce, gdzie obrabia siÄ™ marmur wykorzystuje siÄ™ marmury pochodzÄ…ce z różnych zakÄ…tków Å›wiata, majÄ…ce różny kolor (a wiÄ™c domieszki również innych minerałów) osoba wykorzystujÄ…ca mÄ…czkÄ™ marmurowÄ… jako źródÅ‚o wapnia może spodziewać siÄ™ oprócz wapnia dostarczyć dość szerokie spektrum innych mikroelementów i pierwiastków Å›ladowych.

Używając mączek marmurowych zrobionych z marmurów o różnych kolorach możemy się spodziewać dodatku następujących minerałów:

  • krzem
  • potas
  • fosfor
  • żelazo
  • chrom
  • nikiel
  • kobalt
  • miedz
  • glin

Jestem szczególnie podekscytowany tym jak zachowa siÄ™ mÄ…czka marmurowa, którÄ… na jesieÅ„ nabÄ™dzie i rozrzuci Jacek. W teorii powinno to być idealne źródÅ‚o wapnia do gleb bardzo lekkich i piaszczystych, bo dostÄ™pny w nich wapÅ„ jest bardzo sÅ‚abo dostÄ™pny. Tego wÅ‚aÅ›nie chcemy, bo inne, „normalne” źródÅ‚a wapnia (kreda, nie mówiÄ…c już o wapnie palonym) mogÄ… szybko siÄ™ rozpuÅ›cić i przez niÄ… „przelecieć”, przy okazji nawet wypierajÄ…c inne kationy (magnez, potas, sód, miedź, żelazo, nikiel, cynk, mangan…). Marmur jest odporny na wietrzenie, ale źle znosi np. kwaÅ›ne deszcze. Oznacza to, że mÄ…czka marmurowa bÄ™dzie szybciej uwalniać wapÅ„ w glebie kwaÅ›nej niż w glebie o wyższym pH. Czyż to nie pożądana cecha na kwaÅ›nych, piaszczystych, lekkich glebach, które nie sÄ… w stanie normalnie dostarczyć roÅ›linom dużo wapnia?

 

Różne rodzaje marmuru

Na zdjęciu pokazane jest kilkanaście rodzai marmuru w znaczeniu kamieniarskim. Różne kolory oznaczają różne naturalne domieszki pierwiastków.

 

Orientacyjna cena maczki marmurowej:

?

Jako, że jest to produkt niszowy, zwykle nie jest oferowany na sprzedaż jako nawóz (w Polsce). DostÄ™pna jest za to w sklepach z artykuÅ‚ami dla artystów. Niestety wtedy ma on odpowiednio wysokÄ… cenÄ™ (typu 9zÅ‚ za kg lub 130 zÅ‚ za worek 25kg). Można rozejrzeć siÄ™ w miejscach gdzie obrabiany jest marmur, możliwe, że dostanie siÄ™ go za darmo, bo kamieniarze muszÄ… za wywóz tego „odpadu” pÅ‚acić.

Mączka z muszli ostryg, małży czy mączka z muszli ślimaków morskich

Muszle ślimaków morskich lub ostryg składają się z 95% z węglanu wapnia (CaCO3) pozostałem 5% to fosforan wapnia, substancje biologiczne, śladowe ilości miedzi, żelaza i pierwiastków śladowych.

Orientacyjna cena mączki z muszli ostryg, małży, ślimaków:

OkoÅ‚o 2000zÅ‚ za tonÄ™. Jak widać cena (wyższa) jak za zboże. Jako źródÅ‚o wapnia zupeÅ‚nie nieopÅ‚acalne (chyba, że hodujesz w piwnicy zioÅ‚o). Jeżeli chcesz dostarczyć glebie mikroelementów i pierwiastków Å›ladowych., podaruj sobie to cudo. Za 2000zÅ‚ kupisz 2 tony kredy, 10 ton mÄ…czki diabazowej/bazaltowej i dostarczysz to w niemal każde miejsce Polski…

 

Nawozy wapniowe granulowane

Na zakończenie chciałbym jeszcze poinformować, że wyżej wymienione nawozy (kreda jaki i wapno palone) występują również w formie granulowanej. Granulacja nawozu powoduje jego mniejsze pylenie w czasie rozsiewania. Jednak ich cena jest zwykle kilka razy wyższa. Gdy są już na polu, pastwisku czy w lesie, to nie działają one jakoś lepiej i przede wszystkim nie dostarczają one więcej wapnia niż te kilka razy tańsze nawozy. Jeżeli nie widać różnicy, to po co przepłacać?

RelatedPost

Bonus dla osób wspierających bloga
Pierwsze truskawki GMO dopuszczone w rolnictwie ek...
Orać, czy nie orać? – oto jest pytanie
Mit rawy food – Czy obróbka termiczna obniÅ...

Filed Under: Permakultura Tagged With: biznes, gleba, leśny ogród, nawóz, pastwisko, rolnictwo, zdrowa żywność

Comments

  1. Eliall says

    Sierpień 29, 2014 at 8:56 pm

    a co myslisz o lithotamie (nie miem czy dobrze napisalam nazwe bo z francuskiego tlumacze) – aldze bogatej w wapn i inne pierwiastki? nie wiem czy dobrze pamietam ale chyba tez jest uzywany do nawozenia gleby…

    Odpowiedz
    • Permakulturnik says

      Sierpień 30, 2014 at 3:37 am

      Tak, słyszałem o tym. W Polsce też kosztuje odpowiednio, chyba również w okolicach 2000zł/tonę. Jak już pisałem, są tańsze źródła wapnia i mikroelementów. Nie wiem czy się to nadaje, ale można go wykorzystać np. jako suplement dla zwierząt i później ich odchody również będą zawierać wydalone minerały.

      Odpowiedz
  2. Piast says

    Sierpień 30, 2014 at 1:21 pm

    ZakÅ‚adam, że podane ceny nawozów to bezpoÅ›rednio od producentów, bo u mnie na BiaÅ‚ostocczyźnie dolomit kosztuje przynajmniej 300 zÅ‚/ za tonÄ™, kredy jeszcze nie znalazÅ‚em, ale przypuszczam że tona kosztuje przynajmniej tyle samo. MajÄ…c wybierać na przyszÅ‚y sezon rozsypać obornik czy wapno (np kreda) – co lepiej wybrać ? (gleba dość gliniasta)
    Jeżeli jedno i drugie to rozumiem, że obornik np jesienią a wapno na wiosnę? Zastanawiam się, czy obornik koniecznie trzeba przekopywać, czy wystarczy że wszystko na koniec wyściółkuję słomą ?

    Odpowiedz
    • Permakulturnik says

      Sierpień 30, 2014 at 2:27 pm

      Ja bym daÅ‚ na odwrót – kredÄ™ na jesieÅ„, obornik na wiosnÄ™. Jest maÅ‚a szansa, że kredÄ™ wymyje, a z obornika może wiele substancji wymyć, a azot może siÄ™ ulotnić. Nie musisz przekopywać obornika, wystarczy wy Å›ciółkować. Zrób to dość wczeÅ›nie wiosnÄ…, żeby wraz z deszczem trochÄ™ azotu i fosforu zostaÅ‚o z niego wymyte do gleby (i roÅ›lin).

      Tak, to sÄ… ceny u producentów. WiÄ™kszość kopalni dolomitu i w ogóle wapnia jest na poÅ‚udniu Polski. Popytaj siÄ™ może lokalnych rolników skÄ…d biorÄ… coÅ› do wapnowania, bo 300zÅ‚, to cena dość wysoka. Z drugiej strony na maÅ‚y obszar to nie aż taka tragedia…

      Odpowiedz
      • Piast says

        Sierpień 30, 2014 at 11:18 pm

        OK – ale czy Å›wieży obornik rzucony wiosnÄ… nie popali mÅ‚odych posadzonych/ wysianych warzyw?

        Odpowiedz
        • Permakulturnik says

          Sierpień 31, 2014 at 3:23 am

          Åšwieży masz na myÅ›li taki dopiero co z obory/chlewa wziÄ™ty? Raz użyÅ‚em kurzeÅ„ca Å›wieżego jako Å›ciółkÄ™ poÅ‚ożony na wierzch gleby i na to Å›ciółkÄ™ z liÅ›ci. Nie siaÅ‚em nasion, ale wsadzaÅ‚em dość maÅ‚e siewki (takie może z 5cm) różnej zieleniny (kapusta, jarmuż, saÅ‚ata, pietruszka…). Wszystko miaÅ‚o siÄ™ dobrze. RobiÅ‚em to w ten sposób, że ten kurzeniec rozgarniaÅ‚em i sadziÅ‚em do gleby, a nie w kurzeÅ„cu. Potem nieco przygarniaÅ‚em sadzonki suchymi liśćmi, żeby chwasty nie zaczęły kieÅ‚kować.

          Aktualizacja2:
          Sadzonki miały do kurzeńca gdzieś 5cm z każdej strony.

          Odpowiedz
          • Piast says

            Wrzesień 5, 2014 at 7:10 pm

            No to jeszcze zapytam o wapnowanie jesieniÄ…. Z jednej strony wskazane jest przekopanie, aby ograniczyć straty nawozu ( wiatr, deszcz robi swoje), Z drugiej strony przekopywanie czy orka wyjaÅ‚awia glebÄ™, nie wspomnÄ™ że nie chce mi siÄ™ przekopywać 300 m2 ogródka. Co radzisz w tej sytuacji – posypać wapnem po zbiorze plonów i to olać? ( dosÅ‚ownie lub/i w przenoÅ›ni;)). Dalsze użycie dolomitu wykluczam (nie pyli siÄ™ tak jak kreda czy wapno suchogaszone) bo gleba dość gliniasta i ma pewnie i tak wystarczajÄ…cÄ… ilość magnezu…

          • Permakulturnik says

            Wrzesień 6, 2014 at 1:31 am

            Nie przekopuj, nie musisz. Na skalę ogródkową możesz jak chcesz przykryć wapno warstwą ściółki jeśli masz tam silne wiatry.

            Co do straty nawozu – to jak już możesz stracić przez wiatr. Ty chcesz żeby deszcz Ci to wymyÅ‚ w głąb gleby. Na glebach gliniastych wapÅ„ „porusza siÄ™” (w dół) z prÄ™dkoÅ›ciÄ… okoÅ‚o 30cm na rok. Nawóz, który jest na wierzchu bÄ™dzie podatny na wysychanie gleby. Jak gleba wyschnie (w wysycha od góry), to roÅ›liny bÄ™dÄ… miaÅ‚y wiÄ™kszy kÅ‚opot, żeby pobrać dane skÅ‚adniki pokarmowe.

            Inne co mi przychodzi do głowy rozrzucaj wapno w czasie deszczu albo podlej ogród tuż po wysypaniu kredy.

            Kup sobie czym prędzej refraktometr:
            http://www.ebay.co.uk/itm/Portable-0-32-RSG-100ATC-Safety-Brix-Wort-Beer-Wine-Sugar-Refractometer-ItS7-/400751228203?pt=UK_Home_Garden_Food_SM&hash=item5d4ea2752b
            NiecaÅ‚e 60 zÅ‚…

          • Piast says

            Wrzesień 6, 2014 at 10:12 pm

            DziÄ™ki za porady – tak też zrobiÄ™. PlanowaÅ‚em jedynie zastosować 100-125 kg wapna gaszonego na te 300- 400 m2 ogródka, ewentualnie w 2 turach, ale jak znajdÄ™ kredÄ™ w dobrej cenie to jÄ… zastosujÄ™…

  3. Coondelboory says

    Sierpień 30, 2014 at 6:15 pm

    A jak wyglÄ…da jako żródÅ‚o wapnia i innych kationów popiół z biomasy? Wobec coraz wiÄ™kszego zużycia tego paliwa w dedykowanych jednostkach energetycznych można spodziewać siÄ™ dostÄ™pnoÅ›ci tego „odpadu”

    Odpowiedz
  4. Brat says

    Styczeń 9, 2015 at 5:16 pm

    Witam serdecznie wszystkich,jestem początkującym pasjonatem ekologicznego ogrodnictwa,permakultury itd.wlasnie zakupiłem niewielki kawałek ziemi i będę na nim eksperymentował swe umiejętności,a bardziej teorie spróbuje połączyć z praktyka. Mam pytanko do permakulturnika,planuje wstępnie zagospodarować niewielka cześć ogródka na warzywnik w związku z czym muszę czym prędzej nawieźć ziemie do tego celu zakupiłem mączkę kostna, mączkę z krwi, kurzak,dolomit, rozahumus czy takie połączenie nawozów powinno w miarę optymalnie dostarczyć niezbędnych wartości i czy powinienem zachowac jakiś odstęp pomiędzy dostarczaniem ich do gleby czy dać wszystko na raz,i na ile przed posadzeniem warzyw dać te nawozy do gleby,miesiąc przed wystarczy?

    Odpowiedz
    • Permakulturnik says

      Styczeń 10, 2015 at 10:43 pm

      Jest jeszcze budżet na analizę gleby?

      Odpowiedz
    • Permakulturnik says

      Styczeń 11, 2015 at 11:59 pm

      Dla potomności:
      Najpierw należy pobrać próbkę gleby. Potem mogę dać Ci konkretne zalecenia nawozowe.

      JeÅ›li nie zamierzasz tego zrobić…

      Można (w ciemno) ilość na 1m2:
      -mÄ…czkÄ™ kostnÄ… – 0,25 kg
      -kurzak (suszony) 0,25 kg
      -dolomit 0,25 kg
      -gips 0,125 kg
      -cukier 0, 125 kg
      -kreda (węglan wapnia) 1 kg

      Można wszystko w wiadrze wymieszać i dać w tym samym czasie. 1 miesiąc przed wysadzeniem będzie OK. Tę miksturę zalecam przekopać na 15 cm. Po przekopaniu podlej EM (efektywne mikroorganizmy).

      Mączkę z krwi zachowaj dla bardzo głodnych azotu roślin np. (kapusta). I tak będziesz mieć z tej mieszanki odpowiednik gdzieś 200 kg N/ha

      Podlej nią jakoś w czerwcu/lipcu. Na 1 kg maczki z krwi dajesz 20 litrów wody. Podlewasz taką miksturką

      Rosa humusem możesz podlewać w pierwszej części sezonu. Nie podlewaj tym rzeczy, które chcesz, żeby dawały owoce/nasiona.

      Jesli nie ma kredy w sklepie, to możesz kupić na allegro 30 kg:
      http://allegro.pl/kreda-pastewna-30kg-i4977400620.html?bi_s=archiwum_allegro&bi_m=Offers&bi_c=Product&bi_term=Przemys%C5%82-16696_Materia%C5%82y+i+akcesoria-121333_Rolnictwo-121428_%C5%9Arodki+%C5%BCywienia+zwierz%C4%85t-121591
      Na większe ilości warto znaleźć w necie lokalnego dostawcę i kupić na tony.

      Odpowiedz
      • Piast says

        Styczeń 12, 2015 at 8:26 pm

        „Można wszystko w wiadrze wymieszać i dać w tym samym czasie” – no chyba Permakulturnik siÄ™ trochÄ™ rozpÄ™dziÅ‚. Kurzaka z tym co zawiera wapno (kreda, dolomit, gips) nie mieszać bo to marnotrawstwo i wiÄ™kszość azotu i chyba potasu pójdzie w powietrze. Azotowe w tym kurzak oddzielnie na koniec po 2 tygodniach.

        Odpowiedz
    • Piast says

      Styczeń 12, 2015 at 8:29 pm

      Ciekawi mnie gdzie i za ile Brat kupił mączkę kostną i z krwi?

      Odpowiedz
      • Permakulturnik says

        Styczeń 13, 2015 at 6:31 am

        Małe ilości są w ogrodniczych albo na allegro dostępne, w bardzo nieprzystępnej na dużą skalę cenie.

        Odpowiedz
  5. Piast says

    Styczeń 12, 2015 at 8:17 pm

    Martwi mnie to „…TÄ™ miksturÄ™ zalecam przekopać na 15 cm” – kolega narobi siÄ™ wbrew zasadom permakultury 🙂 JeÅ›li ziemia pod ogródek nie jest już zaorana i jeszcze roÅ›nie trawa to chyba jednak nie bÄ™dzie wyjÅ›cia. Również można w wytyczonym miejscu rozsypać żołędzie i poczekać aż dziki rozkopiÄ… 🙂 – oczywiÅ›cie jeÅ›li sÄ… w okolicy. Ja siÄ™ w tamtym roku nakopaÅ‚em zakÅ‚adajÄ…c swój ogródek, teraz nie popeÅ‚niÄ™ tego błędu wszystko mam pokryte sÅ‚omÄ… lub/i liśćmi a pod tym w wielu miejscach jeszcze karton. Jak ostatnio byÅ‚em na dziaÅ‚ce to gleba pod sÅ‚omÄ… jest miÄ™ciutka, pulchniutka, swojÄ… drogÄ… wczeÅ›niej obsypaÅ‚em swojÄ… gliniastÄ… glebÄ™ (ok. 450m2) wapnem suchogaszonym (ok. 125 kg – wyszÅ‚o mi najtaniej) i pewnie z 2 razy tyle mÄ…czkÄ… granitowo – marmurowÄ….
    Jak kiedyś będę musiał coś przekopywać to tylko glebogryzarką bo szkoda kręgosłupa.

    Odpowiedz
    • Permakulturnik says

      Styczeń 13, 2015 at 6:15 am

      Można od wielkiej biedy zostawić. Lepiej żeby mineraÅ‚y byÅ‚y w ziemi – wtedy szybciej siÄ™ rozÅ‚ożą. ZwÅ‚aszcza dolomit. Na pierwszy ogródek niech Brat siÄ™ nakopie, wtedy doceni co to za ulga jak kopać nie trzeba 😉

      Z tym robieniem odstępów między rozsypywaniem kredy i całej reszty to nie ma aż takiej tragedii. Na skalę ogródka to te (potencjalne) straty nie mają znaczenia. Mówimy o suchym kurzeńcu, którego aktywność mikrobiologiczna jest dużo niższa niż świeżego, pewnie przez ten miesiąc co będzie w zimnej glebie to i tak nie zacznie się na dobre rozkładać. A jak zacznie, to amoniak ma właściwości stabilizujące temperaturę gleby (na zimno się ogrzewa, a jak się robi ciepło to się ochładza). Poza tym taka mieszanina naprawdę ogrzeje glebę na wiosnę.

      Możesz na wiosnę wypróbować: Dać do jakiegoś inspektu oprócz gówna jeszcze kredy albo mieszaniny mączki marmurowo-granitowej. W ten sposób będzie wytwarzane więcej ciepła. Na 1 kg kredy dajesz 12 kg obornika.

      Nie jestem pewien, ale gdzieś coś tam wspominali, że największe straty azotu są jak się stosuje wapno palone.

      Odpowiedz
    • Permakulturnik says

      Styczeń 13, 2015 at 6:30 am

      SwojÄ… drogÄ… Piast, jakbyÅ› widziaÅ‚ co ostatnio kupiÅ‚em, to byÅ› dopiero powiedziaÅ‚, że przeszedÅ‚em na ciemnÄ… stronÄ™ mocy…

      Odpowiedz
      • Piast says

        Styczeń 13, 2015 at 11:40 am

        Na samÄ… myÅ›l już siÄ™ bojÄ™ – pochwal siÄ™ 🙂

        Odpowiedz
        • Permakulturnik says

          Styczeń 13, 2015 at 2:59 pm

          Mocznik, saletrÄ™ potasowÄ…, fosforan dwuamonowy, chlorek potasu. Z takich „przyzwoitych” rzeczy to ekstrakt z wodorostów i pÅ‚ynnÄ… rybÄ™. Do tego spryskaÅ‚em moje roÅ›liny ukorzeniaczem, bo jako jedyny dostÄ™pny u mnie Å›rodek zawieraÅ‚ molibden (a moja gleba nie ma go wcale). Musze przyznać, że niektóre roÅ›liny dziwnie reagujÄ… na oprysk roztworem ukorzeniacza w 10x wyższej dawce niż zalecana na opakowaniu.

          Kilka eksperymentów robiÅ‚em z nawożeniem dolistnym. Nie pierwotnych a sprawdzenie pewnych „ezoterycznych” metod uprawy… Efekty (np. kwitnienie na żądanie) bÄ™dÄ… wkrótce opisane na blogu. Już wiem dlaczego woda morska pobudza roÅ›liny do kwitnienia i owocowania.

          Odpowiedz
  6. Brat says

    Styczeń 13, 2015 at 1:15 pm

    Oczywiscie analiza gleby jest w planie.
    piast,maczki kupilem w szwedzkim markecie ogrodniczym w szwedzkim bo mieszkam w szwecji i tu powstanie moj ogrod,cena to katastrofa na allegro masz taniej na bank.
    Jak wspomnialem w tym roku planuje zagospodarowac jedynie kawalek ziemi na ogrodek by moc jedynie liznąć praktyki,a calą reszte zamierzam dopiero przygotowac na przyszly rok,tj przekopac,kartony,kompost,sciolka ze zrebkow drzewnych,lisci,trawy,slomy,obornik,jakies maczki skalne i cokolwiek mi jeszcze wpadnie w rece,planuje rowniez zbudowac pryzmy(łózka)niewiem jak to profesjonalnie nazwac ale widzialem kilka ciekawych pomyslow,hugelkultur itd,wszystko oczywiscie sciolkowane.czesc zostawie na plaskiej powierzcchni sciolkowane zrebkami jak w filmie ,,garden of eden,,tak przygotowany teren zostawie do obsadzenia na przyszly rok.Wracajac do tegorocznego ogrodka to uknulem ze pomieszam te wszystkie maczki z torfem ktory okazjonalnie kupilem po likwidacji sklepu ogrodniczego,tj 2 palety w workach rozsypie na przekopanej czesci na gore sciolka i cos tam posadze,z tąd moje pytanie czy takie zestawienie nawozow bedzie ok.nie wiem w takim razie czy analiza tego torfu jest konieczna,raczej zbadam ziemie w przyszlym roku jak juz sie wszystko przezre ze sobą,w tym roku taka amatorka dla przyjemnosci raczej,mam rowniez kilka pytan do was..

    permakulturnik seys..dodac cukier do ziemi,,po co ten cukier?
    po co tez tyle wapnia?,gips,kreda,dolomit,no i przeciez kurzak i maczka kosta tez maja go sporo
    co z tym rozachumusem?przeciez kazde warzywo kwitnie rodzi owoc i nasiono finalnie,czyli nie nadaje sie on kompletnie dla warzyw tak?
    no i te em,czy mozna je kupic czy samemu przygotowac,szukalem w sklepach ale nie majÄ… tutaj nic podobnego,moze biohumus sie nada?taki butelkowy

    Odpowiedz
    • Permakulturnik says

      Styczeń 13, 2015 at 3:26 pm

      Dobrze, że wspomniałeś o tym torfie. Jeśli chcesz go użyć to daj:
      -mÄ…czkÄ™ kostnÄ… ? 0,5 kg
      -kurzak (suszony) 0,5 kg
      -dolomit 0,5 kg
      -gips 0,25 kg
      -cukier 0, 125 kg
      -kreda (węglan wapnia) 3 kg

      Analizy torfu nie musisz robić – coÅ› tam powinno być na opakowaniu napisane.

      Cukier to dobry taki fast food dla mikrobów, dobry stymulator życia glebowego. Jutro odpowiem na resztę pytań.

      Odpowiedz
    • Permakulturnik says

      Styczeń 14, 2015 at 5:11 pm

      1. Cukier oprócz tego bÄ™dzie dobrym buforem dla kurzeÅ„ca – gdy siÄ™ rozÅ‚oży, najpierw skonsumujÄ… go mikroby, po czym powoli zawarte w nim pierwiastki uwolniÄ… siÄ™ do gleby.
      2. Tyle wapnia trzeba dać, bo wapń jest podstawą żyzności gleby. Pojemność Wymiany Kationów torfu wynosi gdzieś 80-150. Jest on w stanie utrzymać kilkadziesiąt razy więcej minerałów (głównie kationów) niż gleba o dużej zawartości piasku.
      3.W przypadku rosahumusu chodziło mi o to, żeby używać go w pierwszej fazie wzrostu. Co prawda każde warzywo wydaje nasiona, ale nie chcesz, żeby niektóre dawały, jak np. sałata, rzodkiewki, kapusta czy marchew. Do nich rosahumus się będzie dobrze nadawał. Nie polecam go do np. owoców (jagód, truskawek, pomidorów, ogórków) od momentu kwitnięcia do zakończenia owocowania. Za dużo potasu, niezbilansowanego przez odpowiednią ilość fosforu.
      4.Pewnie możesz zamówić EM w internecie w Szwecji, jeśli nie to możesz zamówić w PL (wysyłają niestety tylko na adres w Polsce, po czym ktoś może Ci wysłać do Szwecji). Biohumus to nie jest dobry substytut. Butelka 1 litr z przesyłką kosztuje jakoś 70zł. Tylko tyle potrzebujesz, żeby zaszczepić na początku nowy teren bakteriami.

      Odpowiedz
      • Brat says

        Styczeń 20, 2015 at 10:54 am

        wielkie dzięki
        odpowiedz w pełni pomocna i klarowna,zastosuje sie do wytycznych i zobaczymy co z tego wyjdzie,zdam relację w odpowiednim czasie.
        Mam jeszcze jedno pytanie,zamiast czystego weglanu wapnia znalazłem zastępstwo które w skladzie ma ,,
        -CaCO3 -51%
        -MgCO3 -40%
        -SIO3 -5%
        -AL2O3 -1%
        _Fe2O3 -1%
        w tym wypadku proporcje troche sie zmieniÄ…,pewnie moge zrezygnowac z dolomitu,nie znalazlem rowniez gipsu moze jest dla niego jakas inna alternatywa.
        I na koniec prośba,czy permakulturnik był by w stanie podac proporcje jakie powinny trafic do gleby w przeliczeniu na litry ziemi a nie m2,gdyż jak wspomniałem mam torf w workach i o wiele łatwiej bedzie policzyc ile wszystkiego trzeba.dziekuje serdecznie

        Odpowiedz
        • Permakulturnik says

          Styczeń 20, 2015 at 1:37 pm

          Witam,

          nie używaj tego czegoś. Ma za dużo magnezu, strukturę gleby sobie za bardzo zbijesz. Magnezu chcesz mieć wagowo 1:7 max. W glebie z taką ilością materii organicznej nawet więcej 1 część Mg na 8-9 cz. wapna.

          Możesz znaleźć kredę w sklepie dla zwierząt gospodarskich. Powinni mieć kredę pastewną, możesz popytać również o zmielone skorupki jaj czy zmielone muszle. Zmielone muszle są stosowane jako suplement dla kurczaków. Muszle i skorupki to 95% węglan wapnia. Są zwykle droższe niż kreda, ale na mała skalę nie powinno robić to różnicy.

          Gips możesz znaleźć w każdym sklepie budowlanym. Poproś o najtańszy, bez dodatków. W PL za worek 25 kg płaci się około 30zł.

          Przed użyciem będziesz musiał go uwodnić najpierw.

          Oznacza to, że wrzucasz gips do wiadra, dodajesz wody i od czasu do czasu mieszasz, tak by Ci siÄ™ nie Å›ciÄ…gnÄ…Å‚. Po jakimÅ› czasie, gdy przestanie siÄ™ „sklejać” bÄ™dziesz miaÅ‚ gips „rolniczy”. To co kupisz w sklepie budowlanym to siarczan wapnia półwodny, CaSO4 * 0,5 H2O. Do celów ogrodniczych potrzebny jest siarczan wapnia dwuwodny CaSO4 * 2H2O. JeÅ›li rozrzucisz bezpoÅ›rednio ze sklepu budowlanego, to Ci siÄ™ skorupy zrobiÄ… na ziemi… Nie pytaj skÄ…d wiem 😀

          Czy na tych workach torfu jest podana może wartość CEC albo jakiekolwiek inne parametry? Jeśli tak to bardzo to ułatwi sprawę.

          Odpowiedz
  7. Brat says

    Luty 28, 2015 at 3:44 pm

    Witam po długim czasie,ale dopiero dzisiaj dotarłem na działkę gdzie leżakuje torv,mam parametry,są dwa rodzaje jeden to całkiem naturalny bez dodatków i bardzo kwaśny torv i nic pożarnym,drugi zaś ma przewodność elektryczna 45m/s .
    Npk 11.5.18 niby z obornika takie wartości
    PH 6 do 7 ale coś przekłamane te pH bo sprawdziłem i było 4 wiec w npk tez nie wierze. Jeśli permakulturnik będzie łaskawy to super by było otrzymać dwie rozpiski na te rodzaje torvu,z ciekawosci zrobię eksperyment i nie pomieszał ich razem za to zasile oddzielnie i zobaczymy gdzie będzie lepiej rosło,pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Permakulturnik says

      Marzec 2, 2015 at 1:27 pm

      Ile litrów tych torfów masz?

      No i zgodzę się, że coś jest nie tak z tym NPK. 11-5-18 to nawet kurzeniec z fermy bezściółkowej nie ma, a co dopiero torf z dodatkiem czegoś tam. Czy czasami ten NPK to nie było 0,11-0,5-0,18? To by było bardziej wiarygodne. Nie mniej jeśli pH jest tak niskie, to po prostu mogły się minerały z niego wypłukać, bo był źle przechowywany.

      Odpowiedz
  8. Brat says

    Marzec 3, 2015 at 12:18 pm

    Mam 2 palety to jest ok 5 tyś litrów ale planuje jeszcze trochę dokupić wiec wystarczy jak podasz parametry np na 100 litrów będę sobie liczył dalej.
    To npk jest tak jak pisałem. 11-5-18

    Odpowiedz
  9. colins1 says

    Sierpień 18, 2015 at 7:17 pm

    Czy można użyć kredy pastewnej? Np. tej http://allegro.pl/kreda-pastewna-drobnoziarnista-25kg-pasza-bydlo-i5611418001.html , skład:
    wapń 350,00 g/kg
    magnez 3,20 g/kg
    sód 10,00 mg/kg
    fosfor 15,00 mg/kg

    ps. wydaje mi się, że temat kredy pastewnej był tutaj kiedyś poruszany. Niestety nie mogę przez wyszukiwarkę nic znaleść.

    Odpowiedz
  10. Rysiek says

    Lipiec 5, 2016 at 10:50 am

    Polecam przetestować VitaMag AGRO http://www.sklep.vitamag.pl

    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wesprzyj Permakulturnika, kup naturalny ekstrakt ze świńskiej tarczycy!

Real Thyroid (Natural desiccated Thyroid)

Wyszukiwarka








Najnowsze komentarze

  • mArEk oCzOplÄ„s o Jak mniej czyÅ›cić kurnik i poprawić zdrowie kur z tego powodu?
  • Permakulturnik o Vegan organic – wegaÅ„skie ogrodnictwo i rolnictwo ekologiczne
  • PrzyPusz o Vegan organic – wegaÅ„skie ogrodnictwo i rolnictwo ekologiczne
  • cedric o Czego w Polsce brakuje i na czym można zarobić?
  • cedric o Co można wycisnąć z wody? Czyli jak zarobić na stawie?

Ostatnie wpisy

  • Jaki poziom minerałów (mikro i makroelementów) powinien być w glebie?
  • Dlaczego Twój kompost jest gówniany?
  • Korona, kanibalizm, weganizm lub GMO!
  • Nie takie straszne metale ciężkie… gdy ma siÄ™ dostatek minerałów w diecie i glebie
  • Czy można przeżyć 2 tygodnie pod ziemiÄ…?
  • WpÅ‚yw miedzi na roÅ›liny
  • Drogie, sÅ‚one pyry robiÄ… karierÄ™ w Holandii

Indywidualnie dobrane zalecenia nawozowe dla pastwisk dla koni

Naturalny Lek na Niedoczynność Tarczycy!

Wpisy na dany temat:

agroleśnictwo akwakultura biologiczna ochrona biurokracja biznes Brix budownictwo desakralizacja dieta ekologia ekonomia energia odnawialna etyka filozofia gildie gleba grzyby historia kompost krowy książki kury leśnictwo leśny ogród nawóz ochrona przed erozją ochrona środowiska ogrodnictwo pastwisko peak oil polikultura projektowanie propaganda pytanie administracyjne recykling rolnictwo rośliny samowystar-czalność woda zasady zdrowa żywność zdrowie zwierzęta ściółka świnie

Archiwum bloga

Copyright © 2021 · Metro Pro Theme on Genesis Framework · WordPress · Log in