Jak wysłać próbkę gleby do analizy do USA?

Oto krótki opis tego co należy zrobić, by próbka gleby wysłana do analizy doszła do laboratorium w USA. Wbrew pozorom nie jest to aż tak proste, jak może się to Wam wydawać – jeśli po prostu wyślemy próbkę gleby, istnieje spora szansa, że zostanie zatrzymana przez służby sanitarne USA. Poza tym nadawca zostanie wpisany na listę terrorystów 😉

Zaznaczę, że ta procedura działa tylko jeśli chce się wysłać próbkę do Logan Labs LLC, bo jeden z dokumentów (soil permit) jest wydawany konkretnemu odbiorcy próbek (w tym przypadku Logan Labs), które potencjalnie mogą być źródłem obcych patogenów. Jeśli będziesz chciał  wysłać próbkę do innego laboratorium w USA, będziesz musiał poprosić dane laboratorium o przesłanie ich pozwolenia na import gleby.

Wysyłanie próbki gleby do USA procedura:

 1. Łączna waga paczki (wraz z papierzyskami, których trochę będzie) nie może przekraczać 3 funtów, czyli 1,36 kg. To wymagania służ sanitarnych USA. Oznacza to, że w jednej paczce może być do 3 próbek gleby. Jeśli masz więcej próbek do analizy – musisz wysłać więcej paczek. 
 2. Proszę dać do czystej, zamykanej plastikowej torebki około 350 gramów gleby. Tutaj filmik jak tego dokonać:
  https://www.youtube.com/watch?v=ekrF6KmTn0w
  Wystarczy 15 próbek pierwotnych wymieszać w wiadrze. Wiadro i łopata powinna być czysta, zwłaszcza niezanieczyszczona obornikiem.
 3. Proszę pobrać próbkę pierwotną na głębokość 16 cm
  Oznaczyć je w sposób: np.  Szklarnia, Zagon i zapisać (u siebie) skąd dana próbka pochodzi.
 4. Proszę wydrukować i uzupełnić (czytelnym pismem ręcznym) plik: LoganLabsSoilSampleWorksheet (.pdf)
 5. Należy wypełnić rubryki: Name, Address, Phone Number, Email address, Soil sample ID (wpisać numer  w rubryce Page 1 rząd Sample Id” wpisać (każde w osobnych rubrykach oznaczenie próbek, odpowiednio np. Szklarnia  i Zagon. Wydrukowany i wypełniony egzemplarz wkłada się do paczki. W adnotacjach (linie na dole kartki) proszę wpisać odpowiednio:
  albo AEA Plus test please albo  AA 8.2 ph AEA Plus test please. Jeśli nie wpisze się nic, to zrobią standardowy test Mehlich-3, który nie powie nam ile mamy: kobaltu, selenu, krzemu, molibdenu i przewodnictwo elektryczne gleby (EC). To przydatne dane, których uzyskanie kosztuje tylko 4$
 6. Proszę wydrukować i włożyć do paczki wszystkie strony z pliku soilpermit (.pdf)
 7. Proszę wydrukować 2 egzemplarze soil permit 550 (.pdf). Jeden proszę włożyć do paczki drugi proszę włożyć w plastikową koszulkę i przylepić taśmą klejącą NA PACZKĘ. To nie będzie wyciągane z koszulki, więc proszę to tak zakleić, żeby było widoczne i żeby nie wyleciało z koszulki w czasie transportu. Jeśli paczka jest małych rozmiarów i cała kartka się nie mieści, to można ją bez problemu złożyć na pół (jednak tak by napis był widoczny).
 8.  Po tym jak paczka dotrze do Laboratorium skontaktują się z Wami za pomocą emaila podanego na karcie, poproszą o dane karty kredytowej/debetowej w celu uiszczenia opłaty. Laboratorium wyniki wyśle dopiero po uiszczeniu opłaty. Koszt testu AEA Plus to 30$  a koszt  AEA Plus AA pH 8.2 to 33$. Nie należy się obawiać podawania im danych karty, to renomowana, amerykańska firma. Jeśli chcecie możecie też po otrzymaniu maila z laboratorium zadzwonić do USA i podać dane karty przez telefon. Najlepiej mieć zawczasu przygotowaną kartkę z tym jak się literuje swoje imię,  nazwisko i adres po angielsku. Przykładowo Wojciech Majda to będzie (My first name: dabel ju, oł, dżej, si, aj, i, si, ejdż ; My surname: em, ej, dżej, di, ej).AEA Plus to skrót od Advancing Eco Agriculture (a Plus to… plus +), testu który John Kempf poprosił Logan Labs o przeprowadzanie dla swoich klientów. Klientem Kempfa jest m.in. ten hodowca borówek, który uzyskuje plony wyższe i lepszej jakości niż hodowcy konwencjonalni.  AA ph 8.2 to skrót od Ammonium Acetate pH8.2 czyli test oznaczania kationów wymiennych za pomocą octanu amonu w roztworze zbuforowanym do pH 8.2. Dlaczego to istotne i jaka jest różnica miedzy tymi dwoma testami to temat na inny nieco długawy wpis, który pewnie zainteresuje łącznie z 3 osoby.

 9. Czas oczekiwania na wynik badania, to do 4 amerykańskich dni roboczych (od momentu otrzymania próbki przez laboratorium). Amerykańskie dni robocze nie są lepsze ani gorsze niż polskie dni robocze, są jednak inne i przypadają w inne dni… 

 10. Polecam wysłanie próbki priorytetem, bo próbka wysłana pocztą ekonomiczną jeśli ma się pecha może iść (a raczej głównie płynąć statkiem) do USA nawet miesiąc. Można skorzystać z Poczty Polskiej, można wysłać jako list (co jest nieco tańsze niż wysłanie „paczki”). Pani w okienku na poczcie może się wydawać, że nie można, ale można…
Adres wysyłki:
Logan Labs, LLC
620 North Main Street Lakeview, OH 43331.
USA
Próbka gleby

Tak wyglądał uzupełniony formularz, który musiałem wypełnić do przetestowania pola, które będzie w przyszłości głównie polem pomidorów. 7 linijek – prawda, że mało wypełniania?

 

Related Post

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *