Rewolucja w nawożeniu potasem w rolnictwie ekologicznym! Można używać soli potasowej!

Zanim rozrzucisz na pole sól potasową przeczytaj lepiej treść wpisu… Sam tytuł jest nieco naciągany, bo tak naprawdę to nie jest nic nowego, ani tak naprawdę nie można używać KCl, czyli związku chemicznego zawierającego 60% K2O albo 50% K (jak ktoś woli), który często jest nazywany solą potasową.

Wiedziałem, że w rolnictwie ekologicznym nie można stosować chlorku potas. Mam wrażenie, że w tym przekonaniu nie byłem osamotniony i ta informacja może stać się pomocna dla wielu rolników i ogrodników ekologicznych, którzy za nawóz potasowy (siarczan potasu) płacą „jak za zboże”, czy może nieco uaktualniając to staropolskie przysłowie płacą 10x więcej jak za zboże 😉

Co to za rewolucja?

Dozwolone jest używanie w rolnictwie ekologicznym nieprzetworzonej soli potasowej

 

Nieprzetworzona sól potasowa – sylwinit i sylwin to główne surowce do produkcji czystego KCl używanego w rolnictwie konwencjonalnym (ten w rolnictwie ekologicznym jest niedozwolony). Najpiękniejsza jest zawartość potasu tego nieprzetworzonego produktu, zawiera on zwykle  około 50% K2O czyli około 40% K. Zawartość potasu w nieprzetworzonej soli potasowej jest więc porównywalna jak w siarczanie potasu. Przed zakupem powinno oczywiście dowiedzieć się ile potasu dany minerał zawiera, bo różnice mogą być znaczne. Dla porównania, oczyszczona sól potasowa (czysty chlorek potasu – KCl) zawiera 60% K2O czyli 50% K pierwiastkowego.

 

Sylwinit - ekologiczny nawóz potasowy sól potasowa

 

Za stroną IUNG (Instytutu Upraw i Nawożenia Gleboznawstwa w Puławach):

Do rolnictwa ekologicznego mogą zostać zakwalifikowane nawozy oraz środki poprawiające właściwości gleby zawierające w swoim składzie wyłącznie substancje zawarte w Załączniku I do Rozporządzenia Komisji (WE) Nr 889/2008

 

Swylwinit nawóz potasowy ekologiczny KCl

Surowa sól potasowa gdzie kupić i jaka jest jej cena?

Jeszcze nie zlokalizowałem polskiego dojścia do tego surowca, ale myślę, że w większych ilościach (24 tony+) można zaimportować z Białorusi, uwzględniając nawet transport samochodowy, w porównaniu do ceny siarczanu potasu i tak się opłaci. Pokrzepia również myśl, że w niedalekiej przyszłości, możliwe, że sól potasowa zacznie być wydobywana w Polsce, w okolicach Zatoki Puckiej i na Śląsku. Miejmy nadzieję, że do tego czasu tworzący niegdyś kartel potasowy zwany „potasowym OPEC” białoruski Bielaruśkalij i rosyjski Urałkalij nadal pozostaną skłóceni, co pozwoli utrzymać niskie ceny potasu.

Kainit nawóz gdzie go kupić i jaka jest jego cena?

Wyżej wspomniany kainit jest w Polsce dostępny.

Ostatnia w internecie widoczna przeze mnie cena to 700zł/tonę przy zakupie ciężarówki (24 ton), mniejsze ilości również można nabyć, po jak to zwykle bywa przy nabywaniu mniejszych ilości, nieco wyższej cenie.

Skład kainitu według producenta:

 • 11 % K2O tlenku potasu rozpuszczalnego w wodzie
 • 5 % MgO tlenku magnezu rozpuszczalnego w wodzie
 • 27 % Na2O tlenek sodu rozpuszczalne w wodzie
 • 10 % SO3 trójtlenku siarki rozpuszczalnego w wodzie

W przeliczeniu na ilość w formie pierwiastkowej to będzie:

 • 9,1% K (potasu)
 • 3% Mg (magnezu)
 • 20% Na (sodu)
 • 4% S (siarki)
 • około 40-50 % Cl (chloru) – szacunki Permakulturnika

Jest to zatem nawóz typowy nawóz do użytków zielonych i tak jest reklamowany. O czym nawet producent nie wie, to fakt, że jest to przyzwoity nawóz do… buraków pastewnych i cukrowych. Czytelników obawiających się zasilić buraka tak dużą ilością sodu chciałbym poinformować, że burak cukrowy, pastewny i zwyczajny pochodzą od… buraka dzikiego. Chyba nie jesteście tą informacją zaskoczeni? Warto jednak wiedzieć jakie jest naturalne środowisko występowania buraka dzikiego. To nadmorskie wydmy i inne rejony wybrzeży morskich. W tych obszarach jest mało potasu i dużo sodu (bo bryza morska albo fale spryskują pobliską glebę wodą morską, zawierającą przecież sól morską, która w większości składa się z chlorku sodu.

Zawartość sodu i potasu w soli morskiej:

 • 31% sodu
 • 1,1% potasu

Proporcje wagowe między tymi dwoma kationami w soli morskiej wynoszą więc 28:1. Proporcje sodu do potasu w kainicie wynoszą 2,2:1. Oczywiście buraki należy nawozić uwzględniają fakt, że 1 kg chlorku potasu może być zastąpione w większości procesów metabolicznych 0,8 kg chlorku sodu.

Kainit surowa sól potasowa nawóz ekologiczny

Ładny okaz kainitu. Nic tylko zmielić i na pole rozsypać!

 

Jakieś przemyślenia? Jeśli tak, to wpiszcie w komentarzach!

—-
Ten wpis sponsorowany jest przez Zdrowie Tarczycy.pl – dystrybutora najlepszego na polskim rynku leku na niedoczynność tarczycy i chorobę Hashimoto:  Thyroid-S. Lek ten zawiera Naturalny Ekstrakt ze Świńskiej Tarczycy. Posiada więc on wszystkie 5 naturalnie produkowanych przez zdrową tarczycę hormonów tarczycy, a nie jak w przypadku syntetycznych tworów człowieka tylko 1 czy maksymalnie 2.

Related Post

Comments

 1. Cecylia says

  Tylko należy pamiętać o tym, że zbyt wysoka zawartość chlorków i sodu podwyższa zasolenie gleby, które jest bardzo szkodliwe dla młodych roślin – nasiona mogą nie wschodzić, lub wschodzić słabo, a ich rozwój będzie utrudniony. Dlatego rolnicy i ogrodnicy płacą jak za zboże za siarczan potasu, który nie podwyższa aż tak znacznie zasolenia gleby jak sól potasowa….

  • Permakulturnik says

   Racja KCL bardziej podwyższa zasolenie gleby niż K2SO4. Ekonomiczniej i tak jest dać największą dawkę soli potasowej na jesień (gdzie chwilowy wzrost zawartości chlorków nie jest zły), a na wiosnę, jakąś bardziej homeopatyczną – żeby nawieść chlorkami właśnie. Jak dajemy dużą dawkę nawozów takich jak np. KCl, to dodatek wapnia, np. w formie gipsu, albo dobrze zmielonego wapienia ochroni kiełkujące rośliny przed negatywnym działaniem zbyt wysokiego zasolenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *