Jak uprawiać wysokiej jakości borówki w glebie o wysokim pH?

Kwestia pH gleby i wpływu tej właściwości ziemi na plony roślin jest jedną z najmniej zrozumianych i z tego powodu źle wykorzystywanych w praktyce parametrów gleby. Mało jest upraw w którym zła interpretacja tego parametru powoduje większe szkody w :

 • jakości plonu
 • żyzności gleby
 • wielkości plonu
 • wartości odżywczej

niż w uprawie borówki amerykańskiej. Najlepsze borówkowe  pole Boba Wilta ma pH w okolicach 6,8.

„Powszechnie wiadomo”, że borówka wymaga kwaśnej gleby, o niskim pH. Pozwolę sobie obszernie zacytować Hasło Ogrodnicze, by pokazać, że nawet wiodące źródła sadownicze tkwią w tym mylnym  przekonaniu. Wytłuszczenia moje:

Kwasowość gleby

Borówka wysoka, jak większość roślin wrzosowatych, wymaga gleb kwaśnych o pH 3,5–4,0 (oznaczanym w KCl). Tak niska kwasowość najczęściej nie występuje na polach uprawnych. Obniżenie pH do wyżej wspomnianego jest możliwe przez siarkowanie (tabela). Dawka siarki będzie zależała od aktualnej kwasowości i żyzności gleby. Niższą dawkę rozsypujemy na glebach lekkich, o małej zasobności w próchnicę, wyższą na glebach żyźniejszych, bogatych w próchnicę.

Do zakwaszania gleby stosuje się siarkę pylistą lub znajdującą się w sprzedaży pod nazwą Wigor S. Ten ostatni preparat nie jest zwiewany z pola, łatwo się rozpuszcza w wodzie i szybko wchodzi w kompleks sorpcyjny gleby wypierając z niego wapń. Zakwaszanie gleby należy wykonać najpóźniej rok przed planowanym założeniem plantacji, jednak nie później niż pod koniec lata, by siarka mogła wejść do kompleksu glebowego oraz by wiosną następnego roku można było sprawdzić pH i w miarę potrzeby powtórzyć siarkowanie. Po użyciu dużej ilości siarki można przystąpić do zakładania plantacji dopiero po upływie roku i ponownym sprawdzeniu kwasowości. Natomiast przy małej dawce siarki można sadzić rośliny już po 3, 4 miesiącach. Rozsianą siarkę bardzo dokładnie mieszamy z glebą za pomocą brony talerzowej, kultywatora lub glebogryzarki.

PRZYBLIŻONE DAWKI SIARKI POLECANE DO ZAKWASZANIA GLEBY

* P — gleby piaszczyste (w kg/100 m2)
* C — gleby cięzkie, gliniaste (w kg/100 m2)

Na glebach o pH w granicach od 4,0 do 4,5 można w miejscach wyznaczonych pod rzędy roślin wyorać bruzdy i wsypać do nich trociny, które następnie glebogryzarką lub kultywatorem miesza się z glebą. Na trociny przed mieszaniem ich z glebą należy wsypać 150–200 kg siarczanu amonowego, co zmniejsza konkurencję o azot korzeni borówki i bakterii rozkładających trociny.

 

~~~~~~

By obniżyć pH gleby używa się, zwłaszcza przed założeniem plantacji dużych dawek siarki. Nie dość, że siarkowanie jest dość drogie, to znacznie obniża się żyzność gleby i zawartość minerałów w niej zawartych. W teorii siarka łączy się z wapniem tworząc siarczan wapnia (gips), ten zaś jest wraz z opadami wypłukiwany jest z gleby. Miejsce w kompleksie sorpcyjnym, które kiedyś zajmowane było przez wapń staje się wolne, wiec na jego miejsce wchodzi wodór (i toksyczny glin).

Niestety siarka podręczników agronomicznych nie czytała i oprócz wapnia zabiera ze sobą również inne minerały. W mniejszym czy większym stopniu dodawanie dużych dawek siarki do gleby ma wpływ na większość dodatnio naładowanych pierwiastków, gdyż mogą one przechodzić w formy siarczanowe, które są z gleby łatwo wypłukiwane. Dodając dużo siarki by „obniżyć pH gleby” spłukuje się zatem pieniądze do wód gruntowych.

~~~~~~

Dlaczego uważa się, że borówki wymagają niskiego pH gleby?

Czy zadał sobie ktoś kiedyś pytanie… Dlaczego uważa się, że borówki lubią glebę o niskim pH? Dość jednoznaczną odpowiedzią będzie:
Bo przecież nie rosną dobrze w glebie o wysokim pH geniuszu!

No tak, ale co KONKRETNIE sprawia, że kiepsko rosną na glebie o wysokim pH?

 • Borówkowe wróżki lubią glebę o niskim pH i jeśli ta gleba ma wysokie, to te stworzenia nie przylecą i nie będą rozrzucać magicznego pyłu?
 • Inna biologia gleby?
 • Inna dostępność minerałów dla roślin?
Zakwaszanie gleby pod borówki borówkowa wróżka

Borówkowa wróżka naprawdę istnieje! Czy lubi wysokie  czy niskie pH gleby, tego na dzień dzisiejszy mi nie wiadomo. Autorstwa SpirytOnParole

 

Borówki rosną naturalnie w rejonach wilgotnych, w których opady wyższe niż wyparowanie wody z gleby i roślin wypłukały większość sodu i wapnia. To co zostało to magnez i potas. Puste „miejsce” po sodzie i wapnie zajmuje wodór i glin, na który borówki są w jakimś sensie odporne. Borówki rosną zatem na glebie, która jest dość bogata w magnez a uboga w wapń. Nie oznacza to jednak, że to są dla nich idealne warunki, po prostu to jest ich naturalna nisza. Podobnie sprawy się mają z innymi roślinami lubiącymi kwaśną glebę, takimi jak rododendrony, azalie kakaowce czy kawa. Profesor William A. Albrecht wyhodował swego czasu dorodny rododendron w glebie o pH w okolicach 8, za wysokie pH odpowiedzialny był jednak w większości magnez a nie wapń. Michael Astera stworzył zalecenia nawozowe dla plantatora kawy, który miał problemy ze znalezieniem siarczanu magnezu, ów plantator jako źródło magnezu użył dolomitu, z bardzo dobrym skutkiem.

 

Dostępność pierwiastków dla roślin w zależności od pH gleby

Zwróćcie proszę uwagę co dzieje się z żelazem (Iron) i manganem (Manganese) w niskim pH a co w miarę jak się ono podnosi. Ta tabela to oczywiście tabela dostępności pierwiastków w zależności od pH gleby.

 

 

 

Co równie istotne, to fakt, że wraz z niższym pH gleby zmienia się dostępność minerałów dla roślin. Zwłaszcza żelaza i manganu. Jakie proporcje minerałów powinny być w glebie?

 

[betteroffer]To tylko fragment tekstu. Aby uzyskać dostęp do całości, kliknij w przycisk Kup teraz.[/betteroffer][betterpay amount=”49.99″ button=”http://permakultura.net/wp-content/uploads/2014/10/snapshot.jpg” description=”Dostęp do treści” validity=”365″ validity_unit=”d” ids=”0″]

Wysycenie kationami bazowymi powinno wynosić:

 • 30% Magnez
 • 50% Wapń
 • 5% Potas
 • 1-2% Sodu

Poziom innych minerałów:

 • Poziom Żelaza powinien być na minimum 50 mg/kg (50ppm), powinien wynosić 1/2 poziomu pożądanego Potasu
 • Poziom Manganu na minimum 25 mg/kg (25ppm), powinien wynosić 1/2 poziomu Żelaza
 • Poziom Siarki w glebie powinien być równy pożądanemu poziomowi Potasu.

Reszta minerałów jak w standardowych proporcjach.

Borówki i inne „kwasolubne”rośliny lubią dostawać minerały w formie siarczanów – siarczanu magnezu, siarczanu żelaza, siarczan manganu i siarczanu amonu. Nie zmienia to fakt, że najlepiej będą rosły jeśli pH gleby będzie wynosić około 6,4.

 [/betterpay]

Related Post

Comments

 1. lebiodka says

  czy jest inna możliwość zapłaty za dostęp premium niż PayPal? Nie dysponuję kartami kredytowymi, ani debetowymi:(, a chciałabym poczytać więcej

 2. PastorLasu says

  Rozumiem że Dolomit będzie dobrym nawożen pod uprawę borówki? No i chciałbym wiedzieć czy taka sama sytuacja z ph gleby dotyczy drzew iglastych?

 3. ikar1955 says

  Dobry wieczór!
  Plantacje borówki wysokiej nawożę nawozem Yara mila,Który zawiera selen.
  Zastanawiam się czy można dostarczyć jod w postaci płynu Lugola z wodą przez system nawadniający.
  Jeżeli ma Pan wiedzę na ten temat to proszę o informacje .Proszę o podanie innych nawożów z jodem,którymi można zasilać rośliny.
  Pozdrawiam Kazimierz k.

  • Permakulturnik says

   Nie jestem pewien czy można dostarczyć roślinom jod w postaci płynu Lugola, ten płyn zawiera jod elementarny, który jest hardcorowym utleniaczem (potencjalny zły wpływ na życie glebowe, oprócz tego elementy metalowy w systemie nawadniania. Aż tak bardzo (czytaj prawie wcale) się nie znam na wytrzymałościach różnych metali, ale może to być potencjalny

   Oprócz tego musi Pan wiedzieć ile tego jodu w danym płynie jest, bo występują w różnych stężeniach. Mam też wrażenie, że płyn Lugola będzie w przeliczeniu na czysty składnik dużo droższy. KI czyli jodek potasu kosztuje około 250 zł za kilogram i zawiera około 70% jodu (700 gram). Ten jodek potasu będzie do fertygacji najlepszy (i bardzo wydajny jak to w przypadku praktycznie wszystkich nawozów poddanych tą drogą).

 4. MalMal says

  Dzień dobry,
  Czy jest szansa na uratowanie mini plantacji borówek, która została podsypana obornikiem kurzym? W chwili obecnej wszystkie listki są czerwone.
  Pozdrawiam
  MałgorzataM

 5. chief5 says

  Witam
  Moje wyniki badania gleby z mojej plantacji:
  pH w H2O -7,10, N-NO3 -45, N-NH4, 14, Fosfor P -71, Potas K – 155, Wapń Ca – 3360, Magnez Mg – 272, Chlorki Cl – 32, Zasolenie w g KCl/l. A teraz pytanie: jak obniżyć pH, wiem, że najlepszy jest Wigor S, ale plantacja już istnieje i rzędy z sadzonkami są pokryte korą z drzew iglastych. Mamy zainstalowane nawadnianie kropelkowe oraz system fertygacji. Myślę, że najlepszym byłby jakiś nawóz krystaliczny rozpuszczalny w wodzie.
  Plantacja była założona w tym roku (kwiecień 2016).
  Z góry dziękuję za pomoc
  Pozdrawiam
  mw

  • Permakulturnik says

   Jakbym by na Pana miejscu (uprawa komercyjna borówki) to bym zainwestował w porządny test gleby, który pokaże jaka jest sytuacja jeżeli chodzi o mikroelementy i pierwiastki śladowe. Przy wysokim pH gleby chce Pan zrobić test w octanie amonu zbuforowanym do pH 8.2 (na dole proszę napisać AA pH 8.2 AEA Plus please). Link do opisu badania:
   http://permakultura.net/2015/02/08/kompleksowa-analiza-gleby-metoda-mehlich-3/

   Link do procedury wysyłki próbki gleby do USA:
   http://permakultura.net/2015/02/19/jak-wyslac-probke-gleby-do-analizy-do-usa/

   Co do meritum – podarowałbym sobie tę siarkę elementarną, bo dorobi się Pan nicieni. Jeśli Pana borówki mają się dobrze, to nie musi Pan w chwili obecnej nic robić, jeśli jest z nimi jakiś problem, jakieś chlorozy, to pierwszą rzeczą jaką bym zrobił to oprysk chelatem manganu i podaniem przez fertygację (regularnie, np. w odstępach tygodniowych) 1-2 gramy (na krzak) siarczanu manganu. Dodanie do nawozów kwasów humusowych poprawi pobór fosforu.

   pH gleby spadnie z czasem. Podawanie nawozów w formie amonowej przyspieszy ten proces.

   Co do zawartości fosforu… Jakbym był na Pana miejscu podniósłbym jego wartość za pomocą fosforytów do około 150 -250 mg/kg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *