Pierwsze truskawki GMO dopuszczone w rolnictwie ekologicznym w UE!

Ten artykuł to ściema primaaprilisowa!

Monsanto Europe  dnia 27 marca (w moje urodziny!) uzyskała zezwolenie na wprowadzenie do sprzedaży nowej odmiany truskawek, które zostały zmodyfikowane genetycznie by posiadały więcej przeciwutleniaczy (antocyjanów) .

 

Czarne truskawki

Truskawki „Black Beauty” (Czarna piękność – tłumaczenie W.M.).

Ta konkretne modyfikacja polegała na wprowadzeniu do truskawki genów z borówki amerykańskiej. Nie dość, że mają one wyższą wartości odżywczą, to truskawki „Black Beauty” mają ciekawy, zielono-czarny kolor. Inspiracją do stworzenia czarnych truskawek był wysoki popyta i ogromny sukces komercyjny czarnych pomidorów, które jednak powstały za pomocą tradycyjnych sposobów hodowli roślin.

 

Misją Monsanto jest umożliwienie rolnikom produkcję żywności o wysokiej wartości odżywczej dla stale rosnącej populacji ludzkiej. Nasze nowe truskawki „Black Beauty” wpisują się w tą politykę. Przy tym samym nakładzie środków i areale ilość wytworzonych przeciwutleniaczy wzrasta o 136%, oprócz tego ilość środków ochrony roślin zużytych do ochrony zmniejsza się o niemal 23%. Jako, że nasze rośliny są odporne na Opuchlaka truskawkowica i Węgorka truskawieca nadają się idealnie do uprawy ekologicznej. Zrównoważone rolnictwo jest centralnym punktem misji naszej firmy.

 

       Hugh Grant, prezes zarządu Monsanto

Inną, już sprawdzoną w konwencjonalnych uprawach (np. kukurydzy czy bawełnie Roundup Ready) modyfikacją jest ulepszenie jej w ten sposób, że każda komórka truskawki zawiera geny Cry1A.105, CryIAb, CryIF, Cry2Ab, Cry3Bb1, Cry34Ab1, Cry35Ab1, mCry3A, oraz VIP. Dzięki temu truskawka wytwarza toksynę działającą szkodliwie na insekty. Ludzie nie powinni się jej bać, bowiem preparaty zawierające bakterię produkującą te substancję są od wielu dziesięcioleci stosowane w rolnictwie ekologicznym już od lat dwudziestych ubiegłego wieku.

Podstawą do wyhodowania tej nowej odmiany truskawki była bardzo smaczna, dobrze znosząca transport  i plenna odmiana Senga Sengana.

Teraz najlepsza wiadomość – całkiem możliwe, że te super odżywcze truskawki będą dostępne w sprzedaży w Poznaniu, Krakowie i Szczecinie już w tym roku! Za sadzonki co prawda trzeba płacić jak za zboże (2,35 zł za jedną!), ale my celujemy w najwyższą półkę, dla klientów, którzy cenią sobie najwyższą wartość odżywczą (i są gotowi za nią płacić).

 

~~~~~~
Aktualizacja 1
Wpis powstał 1 kwietnia, to żart Prima Aprilisowy… Nie mniej (prawie) wszystkie fakty w nim wykorzystane są prawdziwe:

  1. Istnieją czarne truskawki, są one jednak efektem tradycyjnej hodowli.
  2. Monsanto już pracuje nad modyfikacją genetyczną owoców
  3. Naprawdę miałem urodziny w zeszły piątek!

Related Post

Comments

  1. darwan says

    Pewnie że wkrętka, monsanto = zło wcielone dla większości ludzi czytających tego bloga i GMO w rolnictwie ekologicznym 😉
    Ale dobry i przemyślany wkręt, ciekawe czy już były e-maile od zainteresowanych zamówieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *