Nawożenie selenem – strona praktyczna

Pisałem wcześniej o nawożeniu selenem, dziś szybki wpis dla osób, które kupiły ze mną selenian sodu, dotyczący tego jak to zrobić od strony praktycznej, czytaj jak rozprowadzić dany związek selenu w sadzie, polu czy pastwisku.

Odzież ochronna

Zaczynamy od odpowiedniego ubranka – bardzo wskazana jest odzież ochronna. Selen choć niezbędny, jest nam potrzebny w bardzo małych ilościach, jeśli byśmy robili to bez namysłu łatwo moglibyśmy dostarczyć naszemu ciału toksyczną dawkę selenu.

Jeśli nie mamy odzieży ochronnej, to warto założyć chociaż okulary ochronne, maskę z ligniny (do kupienia w aptece), rękawiczki lateksowe. Do tego ubranie z długim rękawem i długimi nogawkami, buty zakrywające stopy, najlepiej też bluza z kapturem.

Po tym jak jesteśmy odpowiednio odziani przystępujemy do napełniania do połowy lub do 2/3 (w zależności od zaleceń producenta) naszego opryskiwacza wodą. Po tym wsypujemy odmierzoną wcześniej ilość związku zawierającego selen, np. selenianu sodu, selen w zbiorniku mieszamy z wodą. Po wymieszaniu dolewamy wody do pełna (po czym ponownie delikatnie mieszamy).

Oprysk nawożenie selenem

Pogoda a rozprowadzanie nawozu z selenem

Roztwór z selenem należy rozprowadzać w bezwietrzną, najlepiej pochmurną pogodę. Po pierwsze wiatr może zawiać Twój oprysk gdzieś na pole obok czyniąc go nieskutecznym, po drugie możesz się opryskać sam…

Stężenie nawozu z selenem

Oprysk seleninem sodu nie jest toksyczny dla roślin w dawkach dochodzących do 400mg/l. Całą dawkę na hektar można by zatem rozpuścić w ledwo 25-50 litów wody. To pisząc takie stężenie seleninu/selenianu będzie bardzo toksyczne dla owadów i pajęczaków. Selenin i selenian sodu sa używane jako pestycydy. Już w stężeniu od 10mg/l działają np. na mszyce.

Oprysk selenem gleby

Jeśli nawozimy selenem na własne potrzeby, czytaj będziemy jeść większość żywności z własnego ogródka czy gospodarstwa, górną granicą dotyczącą tego ile selenianu sodu dać doglebowo będzie 20g/ha lub 2g/1000 m2 lub 0.2g/100m2. Dostarczy to odpowiednio : 9s; 0.9s i 0,09 g selenu elementarnego. To wydaje się niewiele, ale wyobraź sobie, że rozrzucasz na 1 ha 45 tysięcy standardowych kapsułek (200 mcg)  którymi ludzie się suplementują selenem.

Jeśli chcemy wytwarzać produkty wzbogacone w selen możemy nawozić wyższymi dawkami, ale wtedy nie powinniśmy się nimi żywić jako podstawy naszej diety, bo z czasem (mowa o naprawdę dłuższym czasie – kilkunastu tygodniach i miesiącach) zaczniemy mieć nadmiar selenu w organizmie, a to też nie jest dobre.

Oprysk selenem roślin

Alternatywnym sposobem dostarczenia selenu do zwierząt i ludzi jest oprysk roślin jakimś środkiem zawierającym selen. Dawki selenu jakie należy stosować są o połowę niższe niż w przypadku nawożenia doglebowego. Na ha należy zatem dać do około 10 g seleninu/selenianu sodu jeśli będzie to nasze jedyne źródło żywności. Selen jest dość mobilny w roślinie (w przeciwieństwie np. do jodu), więc jeśli opryskamy liście, to po jakimś czasie owoce również będą miały podwyższoną zawartość selenu

Okres karencji dla pastwisk

Jedna z osób, która również kupiła z nami selen, będzie nim nawozić pastwisko i zapytała się jaki jest okres karencji dla pastwiska po opryskaniu selenem? Jako, że nie mogłem znaleźć żadnych konkretnych informacji na ten temat, to zapytałem się Micheala Astery.

Jako, że selen nie jest per se pestycydem, to sugeruje on by postępować z nim jak z innymi mikroelementowymi nawozami dolistnymi rozsiewanymi na pastwisku (swoją drogą czy nawozy dolistne się rozsiewa?rozrzuca? rozprowadza?). Oznacza to, że po oprysku pastwiska selenem wpuszczamy zwierzęta dopiero po 1 dniu i po deszczu (albo po nawadnianiu deszczowaniem).

Macie może jeszcze jakieś pytania?

Related Post

Comments

 1. darwan says

  Moje pastwisko dla owiec razem z wydzielonym sadem i warzywnikiem ma około 0,5 ha zakładając że chcę przyjąć dawkę 10g /hektar a później jesienią powtórzyć muszę zrobić roztwór z 5 g (czy łyżeczka od herbaty będzie ok ?)

  Prawdopodobnie będę pryskał plecakowym akumulatorowym Kwazarem 15 l, czyli muszę wypryskać załóżmy z 10 pełnych opryskiwaczy. Czy mogę zatem te 5 g selenianu sodu rozpuścić w litrowym słoiku czy 5 litrowym baniaku i dodawać odpowiednią ilość tego stężonego roztworu na każdy opryskiwacz ?

  • Permakulturnik says

   Bardzo wskazane jest zważenie tego związku, bo łyżeczki bywają różne.

   Pomysł, by rozpuścić 5g w 5 litrowej butelce i potem dolewać litr do plecaka jest dobry.

 2. says

  mam jeszcze u siebie jod, jodek potasu i nadmanganian potasu KMnO4 (w apteczce :) czy takie cuda też się dodaje bo czytając wpisy to prawie wszystko się nadaje jako dodatek wzbogacający srodowisko glebowe tylko trzeba „znać jakiś umiar”.
  Czy coś z powyższych się nada do spółki z selenem?

  • Permakulturnik says

   Jodek potasu możesz dać. Dawka doglebowa to około 8kg/ha. Wydaje się mi, że lepiej będzie jak rozpuścisz ten jodek potasu w zbiorniku z kwasami humusowymi. Co do nadmanganianu potasu, stosuje się go jako źródło potasu i manganu zarówno dolistnie dolistnie. Idealna gleba zaleca, by stosunek żelaza do manganu był pomiędzy 1:0,33 a 1:0,5. Niektórzy nawet sugerują stosunek 1:0,66.

   Nie mniej nie słyszałem o stosowaniu nadmanganianu potasu jako nawozu doglebowego. Głównie dlatego, że to substancja bardzo silnie utleniająca – stosuje się go przecież w zestawach do survivalu jako środek do odkażania wody. Można się wiec spodziewać, że podobnie sterylizujący efekt osiągnie się w glebie.

 3. yeti says

  czyli dawkowanie selenem to 4.5 tabletki na m2 (a tabletke dziennie się dawkuje… ( czy to nie za mało? )
  myślałem, że trochę więcej trzeba tego dać bo te zalecane dawkowanie z who to takie prawie homeopatyczne….
  czy te nawożenie można bezpiecznie zwiększyć?

  • Permakulturnik says

   Cześć Yeti, w Finlandii do 1 kg nawozów NPK dodają około 10 mg selenu (w przeliczeniu na selen elementarny). Jako, że przeciętnie rocznie zużywają na 1 ha około 110kg nawozów NPK, to corocznie nawożą pola i pastwiska w ilości około 1.1 g selenu elementarnego. W przeliczeniu na m2 to będzie 0.1 mg lub pół tabletki 200mcg.

   Ten dodatek selenu do nawozów sprawił, że podaż selenu w diecie Finów zwiększyła się o kilkadziesiąt mcg na dzień (z poziomu około 25 mcg do 90 mcg). Myślę więc, że takie niemal 10 krotne zwiększenie dawki zapewni te kilkaset mcg selenu z diety. Dawanie selenu w formie dodatków do nawozów jest pewnie bardziej wydajne niż jedna duża dawka selenianu sodu, bo nawozy NPK najczęściej dzielone są na kilka dawek. Selen jest w pewnym sensie podobny do siarki, więc pewnie tak jak i ona – dobrze rozpuszczalny w wodzie, więc podatny na wymywanie.

 4. says

  ok. no to teraz już to nie jest tak mało. Tylko, że z takim dawkowaniem to jest jak z długiem publicznym usa… (16bln$) póki nie widziałem wizualizacji długu publicznego USA na YT nie miałem wyobrażenia ile to jest. identycznie z selenem tylko że to jest tak mała ilość że się zastanawiam czy coś to da….. Teraz już wiem, że tak… bo daję 10xwięcej niż Finowie (to do mnie bardziej przemawia niż 2g/ha)
  dzięki

 5. cedric says

  W organizmie ludzkim stwierdzono ponad 40 selenoprotein.
  Jedynym faktycznym aminokwasem selenowym posiadającym swój kodon jest SELENOCYTEINA.
  Selenometionina wbudowywana jest błędnie jako metionina.
  Inne suplementy mogą mieć toksyczny wpływ na zdrowie, chociaż są opatentowane formy , jeszcze skuteczniejsze niż selenocysteina.
  http://www.drpasswater.com/HealthClaimsforSelenium.htm
  http://www.wholefoodsmagazine.com/columns/vitamin-connection/why-fda-confused-about-selenium-health-claims-part-2/
  http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,800,strona,Biotiole,katid,73.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *