Drogie, słone pyry robią karierę w Holandii

Mark van Rijsselberghe z Holandii jest hodowcą wyjątkowych ziemniaków, które sprzedaje za 5 Euro za kilogram (w porównaniu do mniej niż 1 euro za kilogram zwykłych kartofli). W swoim gospodarstwie o bardzo oryginalnej nazwie „Salty Potato Farm” (Farma słonych ziemniaków) uprawia ziemniaki wykorzystując surowiec, którego w Holandii nie brakuje – wodę morską [1].

Nawożenie ziemniaków potas sód chlor siarka

Poletko doświadczalne ziemniaków nawożonych wodą morską.

Holenderski rolnik uzyskuje za swoje ziemniaki tak wysoką cenę z racji tego, że jego ziemniaki są słodsze (mają wyższy Brix?) niż przeciętne ziemniaki. Ziemniaki Van Rijsselberghea są nie tylko lepszej jakości, ale jego pola dają jak na te warunki (wietrzne, słonawe bagniska) przyzwoite plony – 30 ton z hektara w porównaniu do 60, które można uzyskać w najlepszych warunkach. Zastanawia mnie, czy jeśli by posadzić żywopłot z roślin wiążących azot, które chroniłyby plantacje przed silnymi morskimi wiatrami, czy plonu nie udałoby się podnieść?

Co jest sekretem wyjątkowego smaku tych ziemniaków? Zapewne częściowe zastąpienia potasu sodem oraz mikroelementy i pierwiastki śladowe, które woda morska zawiera. Warto zaznaczyć, że nie każda odmiana ziemniaków jest w stanie tolerować te dość skrajne warunki.

~~~~

[1] Dutch saltwater potatoes offer hope for world’s hungry

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *