• Polecane strony
  • Indywidualnie dobrane zalecenia nawozowe dla łąk i pastwisk dla koni

Pracownia Permakultury

Najlepsza w Polsce strona o permakulturze, nawożeniu i lesnych ogrodach!

  • Reklama i współpraca
  • Polityka komentarzy
  • O mnie
  • O blogu
  • Kontakt
  • Polecane strony

Jaki poziom minerałów (mikro i makroelementów) powinien być w glebie?

Październik 10, 2020 by Permakulturnik 10 komentarzy

4 września zmarł Michael Astera, autor książki „Ideal Soil” (Idealna Gleba), która z powodu bardzo małego zainteresowania w przedsprzedaży nie została przetłumaczona na język polski…

  • Michael Astera

Z racji tego, że jej autor utrzymywał się m.in ze sprzedaży książki, to nie publikowałem tutaj tego co najważniejsze w tej książce czyli pożądanego poziomu poszczególnych pierwiastków w celu uprawy żywności o najwyższej jakości. Jako, że Michael Astera już nie żyje, a wiem, że to było jego życiową misją to…

Poniżej uproszczone „cele” jeżeli chodzi o zawartość minerałów. W książce można znaleźć wszystko opisane lepiej:

Wszystkie wartości określone przez test Mehlich-3, który można wykonać w Logan Labs dla gleby o CEC 7 lub niżej. Przy wyższym CEC, wartości powinny proporcjonalnie wzrastać.

Wapń: minimum 1000 ppm
Magnez: 100 ppm.
Potas: 100 ppm (wartość równa mniej więcej idealnej ilości magnezu w glebie) w przeliczeniu na K2O tj. 120 ppm.
Sód: 25 ppm (nie więcej niż 50)

Fosfor: 100mg, poziom równy potasowi (K), w przeliczeniu na P2O5 tj. 229ppm
Siarka: minimum 50 ppm, połowa wartości K
Bor: minimum 1ppm, 1/1000 wartości Ca, maksymalnie 4ppm
Chlorki: 1-2x wartość Na
Żelazo (Fe): 1/2-1/3 idealnej wartości K
Mangan (Mn): 1/2-1/3 x Fe
Cynk (Zn): 1/10 x idealna wartość P, minimum 10 ppm
Miedź (Cu): 1/2 idealnej wartości cynku, minimum 5 ppm
Glin (Al): Do 2000 ppm jest zdaniem Astery OK

Dalsze sugestie (nie zawarte w książce Ideal Soil) od Permakulturnika:
Krzem (Si): minimum 100 ppm
Molibden (Mo): 0,5 ppm (tego raczej nie zwiększać wraz ze wzrostem CEC)
Kobalt (Co): 2-5 ppm.

Jedną z najważniejszych różnic, między konwencjonalnie pożądanymi wartościami minerałów w glebie a tymi zalecanymi przez Asterę (który to w przypadku fosforu i potasu wziął je od Carey Reamsa) jest ilość dostępnego wapnia jaką należy mieć w glebie (bardzo dużo) oraz stosunek fosforu do potasu.

Poziom 100 ppm P w formie elementarnej to jak już pisałem 229 ppm P2O5. W przeliczeniu na 1ha, to 458 kg P2O5. Ten minimalny poziom fosforu jest około 3,3 x wyższy niż konwencjonalnie uznawany za wysoki poziom fosforu.

Przy tej wartości fosforu, należałoby mieć 240 kg K2O na ha.

By mieć tak wysoką zawartość dostępnego fosforu, powinno się mieć glebę o wysokiej aktywności biologicznej. Najlepsze źródło fosforu to mączka fosforytowa, dalej mączka kostna, termofosfat. Nawozy sztuczne zawierające fosfor, są ogólnie rzecz biorąc niepolecane, bowiem po kilkunastu dniach (lub kilku tygodniach w przypadku tych tzw. lepszych i droższych) dostępność fosforu z nich spada, przy okazji ograbiają glebę z puli łatwo dostępnego dostępnego wapnia, bowiem zamieniają dostępny fosfor w trój-fosforan wapnia.

Gnój lub kompost jest OK do podniesienia poziomu fosforu w glebie pod warunkiem, że nie zostanie przekroczony „limit” potasu. Dlaczego to tak ważne? Bowiem jeśli będziesz miał za dużo potasu, to rośliny pobiorą więcej potasu 🙂 a mniej wapnia. Jeśli będziesz miał za mało wapnia np. w owocu, to jego jakość spadnie dramatycznie (bo np. będzie potrzeba je o tydzień czy dwa wcześniej zerwać z drzewa by nie zgniły). Na gleby piaszczyste i tak dałbym tą mączkę fosforytową.

Ten system opracowany przez Asterę jest naprawdę skuteczny jeżeli chodzi o jakości upraw, Permakulturnik go przetestował wielokrotnie, w różnych warunkach, na różnych glebach, w różnych klimatach i na rożnych kontynentach. Nam pozostaje przejąć pałeczkę i go jeszcze ulepszyć…



RelatedPost

Permakultura na dużą skalę.
Niezależność energetyczna Polski
Uprawa bezorkowa z wysiewaniem poplonu
Dlaczego nawozy sztuczne są niepożądane w gospo...

Filed Under: Uncategorized

Comments

  1. Alberciak says

    Październik 15, 2020 at 7:06 pm

    [*] Miszel

    Odpowiedz
  2. Daniel says

    Listopad 26, 2020 at 8:07 pm

    A to nie jest tak, że konwencjonalne zalecenia są niższe, bo są one na podstawie innego testu, w którym używa się słabszych kwasów w odróżnieniu do testu Menlich-3 ?

    Odpowiedz
    • Permakulturnik says

      Listopad 27, 2020 at 2:05 am

      Te 100 ppm elementarnego fosforu wzięło się od Carey Reamsa, który używał ekstraktu Morgana. To roztwór, który ma pH około 4.8, także jest słabszy niż Mehlich-3. W czasach Carey Reamsa (lata 50-80te ubiegłego wieku), fosforyt miękki kosztował 10 USD za tonę, więc używano jej na bogato. Dziś jego cena w USA to około 500USD, za tonę, więc zrobiono wiele badań jak używać go bardziej wydajnie i te 100ppm fosforu w Mehlichu-3, wychodzi, że jest wartością wystarczającą.

      Odpowiedz
      • Daniel says

        Listopad 27, 2020 at 10:01 am

        Tzn. mi chodzi o te twoje zdanie „Ten minimalny poziom fosforu jest około 3,3 x wyższy niż konwencjonalnie uznawany za wysoki poziom fosforu.”. Czyli po zrobieniu testu Menlich-3 zawartość fosforu ma być 100 ppm, no i tutaj używamy dość silnego kwasu, natomiast w konwencjonalnym wysoka zawartość to 20 ppm(https://nawozy.eu/grunt-to-wiedza/baza-wiedzy-gtw/gleba/zasobnosc-gleb-w-przyswajalny-fosfor-i-potas.html) tylko, że tutaj chyba używamy znacznie słabszego kwasu, więc nie dziwota że zalecenia są mniejsze i to mi chodzi. Może w sumie robiłeś czasem testy konwencjonalne i Menlich-3 na tej samej próbce ? Byłoby więc jakieś porównanie.

        Odpowiedz
        • Permakulturnik says

          Listopad 27, 2020 at 3:43 pm

          Mechlich-3 to w USA dość konwencjonalny test.

          Konwencjonalne wartości dla tego testu (sprawdzilem teraz ponownie) to:
          Wysoki powyzej 41ppm
          Optymalna 31-40ppm
          Srednia 21-30ppm

          Te konwencjonalne wartosci oparte sa na tym, czy po zwiekszeniu nawozeniem fosforem (zwykle nawozem sztucznym) bedzie zwyzka plonu, jesli nie to interpretacja jest taka: nawozenie jest zbedne.

          „Alternatywne” zalecenia rolnicze skupiaja sie na szeroko pojętej jakosci, stad zalecenie wyższej zawartości fosforu w glebie.

          Nie robilem, Mehlich-3 i w Polsce konwencjonalnego na tej samej probce. Wartosci P będą zblizone (z tego co czytalem kilka lat temu).

          Odpowiedz
  3. Daniel says

    Listopad 29, 2020 at 9:02 am

    Gdzie w ogóle można dostać tanio mączke fosforytową w Polsce ? Ostatnio nawet miałem problem z zdobyciem superfosfatu pojedynczego(darmowy siarczan wapnia, nie wiem czemu potrójny fosforan amonu go wyparł). I czy na pewno nie używanie superfosfatu to to dobry pomysł ? Nie można go użyć od biedy ?

    Odpowiedz
    • Permakulturnik says

      Listopad 29, 2020 at 1:06 pm

      Ogłaszała się tu firma https://archemic.pl/wp-content/uploads/2019/11/archemic_swiadectwo_ekologiczne.pdf oni mają bardzo dobry produkt (z tego co widziałem analizę). Sprzedają to co amerykanie nazywają soft rock phosphate, ten zalecany przez Care Reamsa.

      Możesz spróbować tego (Dolophos):
      http://www.duka-polska.pl/?page_id=17322
      Zwłaszcza ten mi się podoba:
      http://www.duka-polska.pl/?page_id=17204 Choć to raczej jakiś wapień z fosforem niż fosforyt z wapniem, wygląda fajnie jakbyś miał kwaśną glebę. Pewnie tak z 1-2 tony na ha by należało dać (w zależności od zasobności gleby w P). Jak potrzebujesz więcej P to użyj tego DOLOPHOS 26.

      W miarę upływu czas, coraz bardziej odchodzę od kwaśnych nawozów fosforowych (jak np. superfosfat prosty). Jak nie możesz zdobyć powyżej wspomnianego fosforytu, to na skalę ogródkową możesz wymieszać superfosfat z węglanem wapnia. Wtedy jak go rozrzucisz, to kwas zareaguje na węglan wapnia. W innym wypadku superfosfat na krótką metę podnosi zawartość wapnia (z tej części gipsowej superfosfatu), ale na dłuższą metę (po kilku tygodniach, może 2-3 miesiącach w zależności od opadów) obniża pulę dostępnego wapnia w glebie, czyli bardzo niefajnie.

      Odpowiedz
  4. Piotrek says

    Styczeń 28, 2021 at 11:58 am

    Witam. Niedawno robiłem badanie gleby metodą ogrodniczą i się przeraziłem wartościami składników jakie posiadam w glebie, porównując idealne wartości opisane powyżej. Co powinno się z tym zrobić aby cieszyć się porządnymi warzywami.
    Zasolenie gNaCl/l =0,65, pH H2O 7,8, N_NO3 56,6 N-NH4 39, P 354, K 860, Ca 2658, Mg 617, CL <10
    CU < 1,2, Zn 41,8, Mn 9,8 Fe 91,6 Bór 4,98
    Glebę wyznaczona pod warzywnik 4 lata temu nawiozlem kredą i dolomitem i dałem taczkę kompostu na m2. Od tego czasu przedsiewnie daje obornik granulowany 0,3kg na m2 i mączkę dolomitową.
    Będę wdzięczny gdyby ktoś doradził co z tym zrobić na ten sezon.
    Pozdrawiam Piotrek

    Odpowiedz
    • Permakulturnik says

      Styczeń 29, 2021 at 2:35 am

      1) Nie dodawaj więcej czegokolwiek z potasem, jeśli chcesz używać kompostów czy nawozów organicznych, to minimalne ilości. Lepiej coś w stylu kurzeńca (mało K) niż krowieniec.
      2) Zakładam, że większość magnezu i wapnia w Twojej glebie jednak nie jest dostępna dla roślin aktualnie, ale większość potasu jest, dlatego dodaj nieco gipsu, powiedzmy 30 gramów na m2.
      3)W środku sezonu dodaj nieco (10g/m2) siarczanu amonu.
      4) Nie dodawaj więcej dolomitu lub kredy pastewnej.
      5) Nawozy dolistne z schelatowanym manganem, żelazem, miedzią.
      6) Daj jakąś ściółkę np. słomę lub siano.

      Odpowiedz
  5. Alberciak says

    Styczeń 28, 2021 at 10:59 pm

    O cie w morde Pioter, ale nafaszerowałeś tą ziemie mineralami hehe Co robić? Nic nie robić, zwłaszcza nie nawozić dolomitem przez najbliższe pare lat, bo takiego poziomu magnezu w analizie glebowej jeszcze nie widziałem ;D Tylko azotu na wiosne podsypać, najlepiej w formie siarczanu amonu jesli nie jestes uprzedzony do takich nawozów i to wsio. Tak bym to widział, ale jest pewien problem – nie znam sie na tym hehe Pozdrawiam.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wesprzyj Permakulturnika, kup naturalny ekstrakt ze świńskiej tarczycy!

Real Thyroid (Natural desiccated Thyroid)

Wyszukiwarka








Najnowsze komentarze

  • cedric o Zazielenić pustynie
  • Rafał o Wpływ miedzi na rośliny
  • Weri o Jak kultura może wpłynąć na ograniczenie plonów.
  • Permakulturnik o Dlaczego Twój kompost jest gówniany?
  • Permakulturnik o Etyka w projektowaniu permakulturowym

Ostatnie wpisy

  • Jaki poziom minerałów (mikro i makroelementów) powinien być w glebie?
  • Dlaczego Twój kompost jest gówniany?
  • Korona, kanibalizm, weganizm lub GMO!
  • Nie takie straszne metale ciężkie… gdy ma się dostatek minerałów w diecie i glebie
  • Czy można przeżyć 2 tygodnie pod ziemią?
  • Wpływ miedzi na rośliny
  • Drogie, słone pyry robią karierę w Holandii

Indywidualnie dobrane zalecenia nawozowe dla pastwisk dla koni

Naturalny Lek na Niedoczynność Tarczycy!

Wpisy na dany temat:

agroleśnictwo akwakultura biologiczna ochrona biurokracja biznes Brix budownictwo desakralizacja dieta ekologia ekonomia energia odnawialna etyka filozofia gildie gleba grzyby historia kompost krowy książki kury leśnictwo leśny ogród nawóz ochrona przed erozją ochrona środowiska ogrodnictwo pastwisko peak oil polikultura projektowanie propaganda pytanie administracyjne recykling rolnictwo rośliny samowystar-czalność woda zasady zdrowa żywność zdrowie zwierzęta ściółka świnie

Archiwum bloga

Copyright © 2021 · Metro Pro Theme on Genesis Framework · WordPress · Log in